Золотий переріз

Золоти́й пере́різ, золотий перетин лат. Sectio aurea) — система пропорціонування, заснована на ірраціональних числових співвідношеннях.

Золотий переріз. Поділ відрізка і побудова прямокутника у пропорції золотого перерізу

Характеристика

Основою пропорціонування є поділ у крайньому й середньому відношенні, тобто поділ відрізка а на дві нерівні частини так, що більша частина х відноситься до меншої частини а – х так само, як весь відрізок — до більшої частини: а : х = х : (а – х).

Відношення золотого перетину виражаються ірраціональними числами. Алгебраїчне знаходження їх зводиться до вирішення рівняння

х2 + ах – а2 = 0,

звідки х ≈ 0,618 а; а – х ≈ 0,382 а.

Для геометричної побудови цієї пропорції використовується прямокутний трикутник зі співвідношеннями катетів 1 : 2: треба на гіпотенузі прямокутного трикутника з катетами а і а/2 відкласти катет а/2. Решта частини гіпотенузи, відкладена на катеті а, поділить його в золотому перетині.

Ця система пропорціонування заснована на ірраціональних числових відношеннях, прикладом чого є Фібоначчі послідовність, у якій перші два члени — одиниці, а кожний наступний є сумою значень двох попередніх чисел (1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21, 34, 55, 89, 144, ...). Послідовні відношення двох сусідніх чисел (1/2, 2/3, 3/5, ..., 34/55, 55/89, 89/144, ...) у міру збільшення наближаються до відношення золотого перетину (0,618).

Історична довідка

Термін «Sectio aurea» — «золотий переріз» ввів Леонардо да Вінчі, теоретично опрацювавши проблематику пропорцій на поч. 16 ст. спільно з математиком Л. Пачолі (1445–1517; Італія), котрий називав золотий переріз «божественною пропорцією», оскільки обидва вважали ці пропорції найдосконалішими з точки зору візуального сприйняття форми. Ці пропорції розповсюджені в живій природі і з давніх часів використовувалися в архітектурі та образотворчому мистецтві (особливо в епоху античності та Ренесансу). Вони отримали розвиток у 20 ст. у системі пропорціонування архітектора І. Жолтовського (1867–1959; Білорусія — Росія), котрий вивів так звану функцію золотого перетину — відношення 0,472 : 0,528 (відношення більшого катета названого вище трикутника до його гіпотенузи).

Значення

Пропорціонування, що базується на принципі золотого перетину та функції золотого перетину, сприяє гармонізації архітектурної форми. Як і будь-яке інше пропорціонування, воно є лише одним із багатьох засобів гармонізації форми.

Додатково

В архітектурі найпоширенішими є 2 принципово відмінні методи пропорціонування: 1-й — модульний, коли всі основні розміри кратні певній сталій величині, яка називається модулем. Модульна система пропорціонування характерна для античної грецької та римської архітектури, її рекомендували й архітектори доби Ренесансу (Дж. Б. да Віньйола), хоча самі використовували 2-й метод пропорціонування — геометричний, заснований на ірраціональних співвідношеннях на зразок 1 : √ 2 (співвідношення сторони квадрата та його діагоналі) та 1 : √ 3. Пропорція золотого перетину належить до 2-го методу.

В. Чепелик довів, що українські народні майстри-будівничі, не знайомі з працями Л. Пачолі й Леонардо да Вінчі, застосовували пропорції золотого перетину, попри те, що в їхній основі лежить складний математичний апарат. Їх легко побудувати прямо на будівельному майданчику геометричним методом (метод засічок), маючи в своєму розпорядженні тільки шнурок, кілочки й мірну палицю.

Література

  1. Мардер А. П., Євреїнов Ю. М., Пламеницька О. А. та ін. Архітектура: короткий словник-довідник. Київ : Будівельник, 1995. С. 96.
  2. Чепелик В. Пропорційність у народному зодчестві // Теорія та історія архітектури й містобудування. 2002. Вип. 5. С. 404–415.
  3. Grzymkowski E. Art 101: from Vincent Van Gogh to Andy Warhol, Key People, Ideas, and Moments in the History of Art. Avon : Adams Media, 2014. 288 p.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Золотий переріз // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Золотий переріз (дата звернення: 2.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
12.06.2020

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶