Конкордат

Ф. Жерар. Наполеон ратифікує Конкордат, 1801

Конкорда́т (від лат. Concordatum — погодження) — особливий тип міжнародної угоди, що укладається між Святим престолом і урядом певної держави стосовно правового становища Католицької церкви в даній країні, її прав і привілеїв.

Історична довідка

Серед перших подібних угод — Вормський конкордат, укладений 23.09.1122 між Папою Римським Калікстом ІІ та імператором Священної Римської імперії Генріхом V. Конкордат завершив тривалу боротьбу за інвеституру — один із найгостріших конфліктів між Католицькою церквою і світською владою у середньовічній Європі. Знаковими конкордатами Середньовіччя були Віденський (1448) та Болонський (1516). Більшість конкордатів 16–18 ст. мали за мету захист Церкви від втручань з боку держави, зазіхань на церковне майно і владу.

1801 був підписаний конкордат між Папою Римським Пієм VII і Наполеоном І Бонапартом щодо нових умов діяльності Католицької церкви і духовенства у Франції.

Назагал, за всю історію католицизму Святий престол уклав сотні конкордатів. Лише за період понтифікату Пія ХІ врегульовано співпрацю між Католицькою церквою і різними державами завдяки 45-ти конкордатам. Зокрема, 1929 укладено конкордат з урядом Італії (див. Латеранські угоди), 1933 — з урядом Німеччини.

У другій половині 20 ст. цей процес став ще інтенсивнішим (так, 1953 підписано конкордат з урядом Іспанії, 1993 — урядом Польщі, у 1996 — урядом Хорватії, 2000 — з урядом Литви тощо). Крім того, між Святим Престолом і різними державами укладаються й інші угоди і конвенції з усіма фундаментальними характеристиками конкордату.

У 1970-х низка конкордатів були переглянуті (зокрема з Іспанією, Італією), оскільки не відповідали зміненим суспільним обставинам.

Папа Іван Павло ІІ включив у систему двосторонньої дипломатії Святого престолу національні Конференції єпископів, зокрема і при укладанні угод з державами. Проте, якщо конкордати, укладені від імені Святого престолу, мають силу міжнародної угоди, то договори, укладені Конференціями єпископів, — внутрішньодержавний характер.

Папа Франциск також підписав цілу низку різносторонніх конкордатних угод, зокрема з Угорщиною (2013), Камеруном, Мальтою (обидві 2014) та ін.

Загальна характеристика

Конкордати врегульовують: питання церковної власності; надання Католицькій церкві та її інституціям статусу юридичної особи, податкових пільг; призначення і правовий статус єпископів; функціонування католицьких закладів освіти; заснування нових релігійних інституцій; спеціальні права Церкви у сфері сім’ї та шлюбу; умови дипломатичних відносин з Ватиканом; напрями співпраці у сфері культури; суспільне служіння Церкви; інститут капеланства у державних установах та ін. напрями діяльності Церкви в державі. Текст конкордату зазвичай укладається двома мовами, поділяється на нумеровані пункти (статті), підписується обома сторонами.

Деякі сучасні католицькі каноністи подають визначення конкордату як «угоди між церквою і громадянським суспільством». Конкретна мета конкордатів, їхня форма, зміст і досягнуті домовленості змінюються залежно від політичних, соціальних та релігійних обставин, які зумовлювали державно-церковні відносини в кожний історичний момент.

Світський характер держави або домінування не-католицького віросповідання не є перепонами для такого роду угоди. Так, у країнах, що розвиваються, Католицька церква завдяки конкордату отримує можливість здійснювати свої фундаментальні функції (євангелізації, освітньо-виховну, гуманітарно-доброчинну тощо). У тоталітарних країнах — фашистських і комуністичних — конкордати встановлювали хоч які легітимні можливості для суспільного служіння Церкви.

Значення

Інститут конкордату є складовою міжнародного державно-конфесійного права, чинником розвитку правового суспільства, цінним досвідом для іншоконфесійних організацій. Конкордат вважається привілейованою формою угоди і компромісу між двома найвищими суб’єктами міжнародного права — Святим престолом (в особі Папи Римського) і будь-якою державою, незалежно від її конфесійної, ідеологічної, політичної орієнтації. Конкордати стали виявом вселенськості католицизму (православні й протестантські церкви такої практики не мають).

Література

  1. Mercati А. Raccolta di concordati su materie ecclesiastiche tra la Santa Sede e le autorità civili : in 2 vol. Roma : Tipografia poliglotta vaticana, 1954.
  2. История государства и права зарубежных стран : в 2 т. / Отв. ред. Н. А. Крашенинникова, О. А. Жидков. Москва : Норма, 2004.
  3. Софрон Мудрий, ЧСВВ. Публічне право Церкви і конкордати. Жовква : Місіонер 2011. 188 с.
  4. Яроцький П. Л. Релігієзнавство. Сучасні релігійні процеси в світі й Україні. Київ : Кондор, 2013. 439 с.
  5. Білаш О. В. Конкордат як різновид міжнародної угоди та регулятор державно-конфесійних відносин // Науковий вісник Ужгородського національного університету. Серія: Право. 2014. Вип. 29. Т. 2. С. 236–240.
  6. Мальшина К. В. Національно-політичне підґрунтя конкордату королівства СХС з Католицькою церквою крізь призму словенської політики (1918–1929 рр.) // Наукові праці історичного факультету Запорізького національного університету. 2015. Вип. 44. Т. 2. С. 62–70.

Автор ВУЕ

П. Л. Яроцький


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Яроцький П. Л. Конкордат // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Конкордат (дата звернення: 8.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
08.05.2020

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶