Консисторія

Консисто́рія (лат. consistorium — зібрання, рада) — у різних конфесіях християнства — церковна установа, що має адміністративні або дорадчі функції.

1) У православ’ї — Духовна консисторія — колишній орган єпархіального управління в Російській православній церкві. Уніфікована назва запроваджена указом Святійшого синоду від 09.07.1744. Мала церковно-адміністративні й судові функції; діяла під керівництвом правлячого архієрея. Перші консисторії на українських землях діяли в Київській і Чернігівській єпархіях ще з другої пол. 17 ст. Скасовані 1918 в умовах радикальної зміни державно-церковних відносин.

2) У католицизмі — особлива нарада Колегії кардиналів під головуванням Папи Римського (зокрема, з питань призначення нових кардиналів, єпископів, обговорення питань церковної політики). Розрізняють ординарні й екстраординарні консисторії.

3) У протестантизмі — церковно-адміністративний орган, який складається зі служителів культу та мирян, і обраний для керівництва справами релігійної громади (Генеральна консисторія). У деяких протестантських конфесіях консисторіями називають також місцеві заклади церковного управління або їхній апарат (особливо там, де протестантська церква є державною, або такою була раніше); адміністративні органи духовних закладів освіти.

Історично консисторій — імператорська рада, адміністративно-дорадчий орган при імператорах у Стародавньому Римі та Візантійській імперії. Запроваджений імператором Адріаном для обговорення питань, пов’язаних із законами й законодавством. Тісно взаємодіяв із Сенатом; з окремих питань виконував судові функції.

Автор ВУЕ

П. Л. Яроцький


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Яроцький П. Л. Консисторія // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Консисторія (дата звернення: 8.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
25.03.2020

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶