Лахари

Лаха́ри [ яван. ꦮ꧀ꦭꦲꦂ (wlahar) — лава, каламутний потік] — грязьові потоки, що виникають під час змішування вулканічного матеріалу з водами кратерних озер, дощовою водою або водою, що утворюється внаслідок танення льоду або снігу на схилах вулкана.

Лахар стратовулкану Сент-Геленс у шт. Вашингтон, США. Виверження 1982 р.

Характеристика

Термін у обіг увів 1922 геолог Б. Г. Ешер (1885–1967; Нідерланди).

Лахари складаються з суспензії пірокластичних порід, кам’янистих уламків і води. Стікають із вулканів зазвичай уздовж річкової долини.

Уміст осаду в лахарах коливається від 20 % до 90 %. Реологічні властивості лахару зазвичай змінюються в рамках однієї події внаслідок змін у співвідношенні води і осаду.

Лахари можуть бути надзвичайно руйнівними: швидкість їхнього переміщення досягає десятків метрів на секунду, глибина — до 140 м. На крутих схилах швидкість лахару може перевищувати 200 км/год і спричинити катастрофічні руйнування на потенційному шляху понад 300 км. В’язкість лахару зменшується з часом і відстанню. Розріджуючись атмосферними опадами, утворюють суміш, схожу на плинний пісок, яка може залишатися псевдозрідженою впродовж тривалого часу і ускладнювати пошуково-рятувальні роботи.

Різновиди

У залежності від концентрації осаду лахари можуть проявлятися як звичайні потоки (концентрація менше 30 %), гіперконцентровані потоки (30–60 %) або потоки сміття (перевищує 60 %).

Розрізняють лахари гарячі (насичені гарячим пірокластичним матеріалом) і холодні (складаються з пухкого вулканічного матеріалу, не пов’язаного безпосередньо з виверженням).

Виділяють лахари первинні (або син-еруптивні; виникають одночасно з первинною вулканічною діяльністю чи викликані нею) та вторинні (за відсутності вулканічної активності, зокрема у результаті опадів під час спокою вулкана або пауз у його активності).

Походження

До утворення лахарів призводять різні чинники:

  • сніг і льодовик, що можуть розтопитися під час виверження вулкана або розтанути в період спекотної погоди;
  • лава, яка може вивергатися з відкритих отворів і змішуватися з вологим ґрунтом, брудом або снігом на схилі вулкана;
  • повінь, спричинена льодовиком, проривом озера або сильними дощами;
  • вода з кратерного озера, поєднана з вулканічним матеріалом під час виверження;
  • сильні опади, що можуть мобілізувати неконсолідовані та консолідовані пірокластичні відкладення;
  • землетруси під вулканом або поблизу нього можуть розхитувати матеріал і викликати його обвал.

Приклади руйнівних лахарів

Від 1783 до 1997 лахари спричинили 17 % смертей, пов’язаних із вулканами.

До найбільш відомих належать лахари на вулканах Пінатубо (Філіппіни) та Невадо-дель-Руїс (Колумбія). Виверження останнього 1985 викликало величезний лахар, що майже повністю зруйнував містечко Армеро та призвів до загибелі 23 тисяч його жителів.

Лахар Оцеола, що виник на вулкані Рейнір у Каскадних горах (штат Вашингтон, США) приблизно 5600 років тому, призвів до утворення у каньйоні Білої річки стіни мулу глибиною 140 м, площею понад 330 км2, загальним об’ємом 2,3 км3.

1953 лахар із вулкана Руапеху (о. Тангівай, Нова Зеландія), спричинив руйнування опор залізничного мосту через р. Вангаеху, по якому проїжджав пасажирський експрес, що призвело до загибелі 151 пасажира.

Література

  1. Sedimente und Sedimentgesteine / Hrsg. von H. Füchtbauer. 4 aufl. Stuttgart : Schweizerbart’sche Verlagsbuchhandlung, 1988. 1141 p.
  2. Fire and Mud. Eruptions and Lahars of Mount Pinatubo, Philippines / Ed. By Chr. G. Newhall, R. S. Punongbayan. Seattle : University of Washington Press ; Quezon City : Philippine Institute of Volcanology and Seismology, 1996. 1126 p.
  3. Мала гірнича енциклопедія : у 3 т. / За ред. В. С. Білецького. Донецьк : Донбас, 2007. Т. 2. 670 с.
  4. Vallance J. W., Iverson R. M. Lahars and Their Deposits // Encyclopedia of Volcanoes. 2nd ed. Amsterdam : Academic Press, 2015. P. 649–664. URL: https://www.sciencedirect.com/book/9780123859389/the-encyclopedia-of-volcanoes

Автор ВУЕ

В. С. Білецький


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Білецький В. С. Лахари // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Лахари (дата звернення: 8.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
30.01.2024

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶