Людське життя (енцикліка)

«Людське́ життя́» (лат. «Humanae Vitae») — енцикліка Папи Римського Павла VI від 25 липня 1968, присвячена цінностям подружніх стосунків, захисту «дару життя» і проблемам народжуваності.

Історична довідка

Від другої половини 20 ст. серед католицьких богословів розгорнулися дискусії з питань лібералізації ставлення церкви до використання протизаплідних засобів, спричинені, зокрема, загостренням демографічних проблем у країнах, що розвиваються.

1963 папа Іван XXIII призначив спеціальну комісію з розгляду питання щодо ставлення Католицької церкви до практики і засобів контролю за народжуваністю. Згодом Павло VI розширив склад комісії, увівши компетентних богословів, священників і мирян. Вагомий внесок у діяльність комісії здійснив митрополит Кароль Войтила (майбутній папа Іван Павло II), який допомагав її роботі з м. Кракова; його книга «Любов і відповідальність» (1960) була присвячена проблемам християнської любові до ближнього в оптиці свободи, відповідальності та обов’язку.

Енцикліка була оприлюднена у переддень ініційованого ООН та Всесвітньою організацією охорони здоров’я обговорення питань контролю за народжуваністю в сучасному світі за умов обмежених можливостей світової економіки забезпечити гідне життя зростаючого людства.

За традицією, названа за першими словами латинського тексту «Humanae vitae tradendae munus gravissimum…».

Структура

Складається з короткого вступу, 3-х розділів («Нова постановка проблеми», «Цілісне бачення людини», «Церква як мати і наставниця»), поділена на 30 пунктів.

Зміст

Серед головних тем, які наскрізно проходять через текст енцикліки, — святість життя, творча і моральна сутність подружніх стосунків, світські та церковні погляди на проблему регулювання народжуваності.

У першому розділі (пп. 2–6) окреслено наслідки змін у світовій демографічній ситуації та актуалізацію, у зв’язку з цим, нового осмислення норм християнської етики, принципів подружньої моралі. Викладено загальну інформацію про роботу Комісії з питань подружнього життя.

У другому розділі (пп. 7–18) йдеться про цінності подружньої любові, цілісність і єдність подружжя як особливої спільноти, створеної, щоби «співдіяти з Богом у зачинанні та вихованні нового людського життя». Папа розмірковує про сутність і завдання відповідального батьківства, моральний зміст подружнього акту, невіддільність «любовного єднання» і продовження роду. Визначено недозволені, з погляду Католицької церкви, способи регулювання народжень (аборт, стерилізація, протизаплідні засоби та ін.) та прийнятні природні й терапевтичні засоби у подружніх взаєминах.

Третя частина (пп. 19–30) містить пастирські рекомендації щодо цінностей подружнього життя і батьківства в світлі учительства Церкви. Народження дітей в родині охарактеризоване як прояв праведності, важливий обов’язок подружжя перед Богом і ближніми. Понтифік міркує про новий вид апостольського служіння і покликання мирян — сімейне апостольство. Заклики папи звернуті не тільки до кліру, мирян, християнських подружь, а й до державних установ, урядів, науковців, лікарів, усіх людей доброї волі.

Значення

Енцикліка висвітила важливі аспекти соціального вчення Католицької церкви, зокрема питання морального сенсу шлюбу і подружніх стосунків, відповідального материнства і батьківства, християнського розуміння Богоданості й святості життя та його захисту. Павло VI, хоч і визнав серйозність порушених проблем, підтвердив традиційні церковні морально-етичні настанови.

У підсумку значення енцикліки виявилося суперечливим: гуманні мотиви захисту ненародженого життя переплетені з традиційним запереченням церквою застосування сучасних протизаплідних засобів і методик регулювання дітонародження. Енцикліка неоднозначно була сприйнята вірянами-католиками, особливо жінками.

Цитата

«Здійснення вчення про належне реґулювання народжень, яке Церква проповідує як Божу Заповідь, без сумніву видається для багатьох важким, навіть зовсім неможливим. Але, як і кожне особливо високе і цінне добро, цей закон вимагає від поодинокої людини, від сім’ї та від людського суспільства твердих рішень і численних зусиль. Так, його дотримання неможливе без допомагаючої Божої благодаті, яка підтримує і зміцнює добру волю людини. Хто ж задумається глибше, той визнає, що ці зусилля підносять гідність людини та сприяють благу людського суспільства.»

 Humanae Vitae. Енцикліка Папи Павла VI «Про належний порядок передавання людського життя». URL: http://irs.ucu.edu.ua/dzherela/sotsialni-entsikliki/pavlo-vi-humanae-vitae-1968/


Джерела

Література

  1. Wojtyła K. Love and Responsibility. London; New York : Ignatius Press, 1993. 319 р.
  2. Smith J. Why Humanae Vitae Was Right: A Reader. San Francisco : Ignatius Press, 1993. 591 р.
  3. Вибрані документи Католицької Церкви про шлюб та сім’ю. Від Лева ХІІІ до Івана Павла ІІ : в 2 т. Львів : Видавництво ЛБА, 2002.
  4. Grabowski J. Sex and Virtue: An Introduction to Catholic Sexual Ethics. Washington : The Catholic University of America Press, 2003. 197 р.
  5. Присухін С. І. Концепт «життя»: неотомістська рефлексія // Юридична наука. 2012. № 6. С. 92–104.
  6. Cahall P. J. The Mystery of Marriage: A Theology of the Body and the Sacrament. Chicago : Hillenbrand Books, 2016. 512 р.

Автор ВУЕ

С. І. Присухін


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Присухін С. І. Людське життя (енцикліка) // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Людське життя (енцикліка) (дата звернення: 27.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
18.01.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶