Метеорологічна станція

Метеорологі́чна ста́нція, метеостанція — установа для здійснення регулярних метеорологічних спостережень.

Історична довідка

Відомі з 18 ст. Перші метеорологічні станції в Україні створено в містах Києві (1812), Одесі (1821), Полтаві (1824).

Характеристика

Розташування метеостанцій має забезпечувати репрезентативність спостережень. Їх встановлюють у спеціальних місцях, вибраних із дотриманням певних вимог щодо рельєфу, близькості споруд тощо. Загалом переважають на відкритих рівних ділянках, подалі від населених пунктів.

Кожна метеостанція складається з метеорологічного майданчика просто неба і приміщення для його обслуговування. Метеорологічний майданчик має розміщуватися на типовій для навколишньої місцевості ділянці на достатній відстані від значних перешкод і водних об’єктів. Мінімальна відстань від яру або урвища — кілька десятків метрів, від урізу води водних об’єктів — 100 м. Стандартний розмір метеомайданчика — 26 × 26 м, може варіювати залежно від програми спостережень. Сторони орієнтовані з півночі на південь, зі сходу на захід. Метеорологічний майданчик обладнується стандартною для відповідного типу станцій апаратурою, за допомогою якої послідовно проводяться спостереження у визначений термін. Розміщення приладів на території метеомайданчика також певним чином регламентується.

У приміщенні метеостанції здійснюється опрацювання спостережень. Усередині встановлюють прилади для вимірювання атмосферного тиску, а також реєструвальні частини автоматичних приладів, датчики яких розміщені на метеомайданчику.

Значення

Отримані з метеорологічних станцій дані використовують для складання прогнозів погоди, кліматичних кадастрів тощо.

Метеорологічні станції в Україні

Основу системи спостережень в Україні становлять понад 150 метеостанцій.

За результатами роботи готують карти температури (максимальної, мінімальної, середньої добової, середньої декадної, середньої місячної), опадів атмосферних (добових, декадних, місячних), висоти снігового покриву (за наявності) тощо.

Джерела

Настанова гідрометеорологічним станціям і постам. Вип. 3. Ч. 1. Метеорологічні спостереження на станціях. Київ : Державна гідрометеорологічна служба, 2011. 280 с.

Література

  1. Хромов С. П., Мамонтова Л. И. Метеорологический словарь. 3-е изд., перераб. и доп. Ленинград : Гидрометеоиздат, 1974. 568 с.
  2. Стернзат М. С. Метеорологические приборы и наблюдения. 2-е изд., перераб. и доп. Ленинград : Гидрометеоиздат, 1978. 392 с.
  3. Затула В. І., Титаренко Л. М. Тлумачний словник з метеорології та кліматології. Черкаси : Черкаський національний університет імені Богдана Хмельницького, 2009. 76 с.

Автор ВУЕ

В. І. Затула


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Затула В. І. Метеорологічна станція // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Метеорологічна станція (дата звернення: 5.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
17.03.2022

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶