Міжнародний рух Червоного Хреста і Червоного Півмісяця

Міжнаро́дний рух Черво́ного Хреста́ і Черво́ного Півмі́сяця (фр. франц. Mouvement international de la Croix-Rouge et du Croissant-Rouge; до 1986 — Міжнародний Червоний Хрест) — міжнародна гуманітарна організація.

Історична довідка

Ідейний натхненник і співзасновник організації — Ж. А. Дюнан. Перебуваючи у відрядженні, він став вимушеним свідком битви під Сольферіно під час Австро-італо-французької війни 1859. Вражений стражданнями покинутих на полі бою поранених, написав книгу «Спогади про Сольферіно». Автор уперше поставив питання про створення добровільних товариств допомоги пораненим у різних країнах світу. 1863 засновано Комітет п’яти (у складі Ж. А. Дюнана, Г. Муаньє (1826–1910;), Г. А. Дюфура (1787–1875), Л. Аппіа (1818–1898) та Т. Монуара (1806–1869) — усі Швейцарія), перейменований згодом на Міжнародний комітет Червоного Хреста (МКЧХ). Комітет розпочав свою діяльність з організації міжнародної конференції в м. Женеві 29.10.1863. Резолюцією цієї конференції постановили утворювати національні товариства для надання медичної допомоги учасникам бойових дій під час війни, чим було започатковано Міжнародний Рух Червоного Хреста.

Символіка

Емблеми організації — зображення у вигляді червоного хреста або червоного півмісяця на білому тлі, або червоного хреста і червоного півмісяця на білому тлі, назви (слова «Червоний Хрест» або «Червоний Півмісяць», або «Червоний Хрест і Червоний Півмісяць») і розпізнавальні сигнали (спеціальні міжнародно визнані допоміжні сигнали — світлові, радіо- та електронні) використовують як розпізнавальні та захисні знаки для позначення осіб, рухомого й нерухомого майна відповідно до Женевських конвенцій.

Характеристика

Рух налічує близько 80 млн членів і волонтерів. Діє майже в усіх країнах. Міжнародний рух Червоного Хреста і Червоного Півмісяця складається з МКЧХ, Міжнародної федерації товариств Червоного Хреста і Червоного Півмісяця (Федерації) та 191 (станом на 2022) національного товариства Червоного Хреста, Червоного Півмісяця. МКЧХ, Федерація та національні товариства є незалежними установами. Статут руху прийнятий 1928, переглянутий 1952; нині діє у редакції 1986. Рух об’єднується і керується основоположними принципами: гуманності, неупередженості, нейтральності, незалежності, добровільності, єдності та універсальності. Мета руху — без будь-якої дискримінації запобігати людським стражданням, полегшувати їх і захищати людську гідність. Найвищий орган руху — міжнародна конференція Червоного Хреста і Червоного Півмісяця, що скликається, як правило, кожні 4–5 років. В її роботі беруть участь делегати, які репрезентують усі складові руху (МКЧХ, Федерацію і національні товариства), та представники держав, що підписали Женевські конвенції про захист жертв війни 1949. Міжнародна конференція визначає основні напрями діяльності руху та зміни в його організації, шляхи прогресивного розвитку міжнародного гуманітарного права. У період між конференціями керівні функції здійснює постійна комісія, яка обирається попередньою конференцією. Її місцеперебування — м. Женева (Швейцарія).

Джерела

  • Про символіку Червоного Хреста і Червоного Півмісяця в Україні: Закон України № 862-XIV від 08 липня 1999 р. // Відомості Верховної Ради України. 1999. № 36. Ст. 316. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/862-14#Text
  • Устав Международного движения Красного Креста и Красного Полумесяц // Верховна Рада України. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/991_001#Text

Література

  1. Гогоша О. Участь Міжнародного комітету Червоного Хреста у гуманітарних місіях та операціях ООН // Вісник Львівського університету. Серія міжнародні відносини. 2012. Вип. 31. C. 95–103.
  2. Поляруш С. І. Міжнародний рух Червоного Хреста: правові аспекти становлення і співпраці з Україною // Наукові записки Центрального українського державного педагогічного університету імені Володимира Винниченка. Серія: Право. 2017. Вип. 2 (спецвип.). С. 176–180.
  3. Shucksmith-Wesley Chr. The International Red Cross and Red Crescent Movement Response to the West African Ebola Outbreak 2014 // Infectious Diseases in the New Millennium: Legal and Ethical Challenges. Cham : Springer, 2020. P. 65–88. URL: https://link.springer.com/chapter/10.1007/978-3-030-39819-4_4
  4. International Committee of the Red Cross (офіційний сайт). URL: https://www.icrc.org/en/who-we-are/movement

Автор ВУЕ

Редакція_ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Міжнародний рух Червоного Хреста і Червоного Півмісяця // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Міжнародний рух Червоного Хреста і Червоного Півмісяця (дата звернення: 27.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
24.03.2022

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶