Нафтогазоносна область

Нафтогазоно́сна о́бласть (НГО) — сукупність структурних зон нафтогазонакопичення, приурочених до великого геоструктурного елемента.

Характеристика

НГО притаманна спільність геологічної будови й розвитку (зокрема палеогеографічних і літолого-фаціальних умов) нафтогазоутворення і накопичення протягом тривалих періодів геологічної історії.

Лінійні розміри НГО — сотні кілометрів, площа — від десятків тисяч до сотень тисяч квадратних кілометрів.

НГО можуть різнитися: умовами формування нафтових і газових родовищ; стратиграфічним діапазоном нафтогазоносності; характеристикою структурних елементів, що контролюють нафтогазонакопичення; фазовим станом вуглеводнів у покладах і розмірами скупчень нафти і газу.

НГО може бути частиною нафтогазоносної провінції або самостійною територією. Багато з них за порівняно невеликих площ мають значні об'єми осадового виконання. У світі в межах нафтогазоносних провінцій станом на початок 21 ст. виокремлювали понад 270 нафтогазоносних областей.

Класифікація

За тектонічними ознаками виділяють:

Приклади НГО в Європі

Нафтогазоносна область Північного моря — розташована в акваторії Північного моря та на території Норвегії, Великої Британії, Данії, Нідерландів, Німеччини.

Балтійська нафтогазоносна область — охоплює Литву, Латвію, Калінінградську область РФ, північно-східну частину Польщі, а також акваторії центральної і південної частин Балтійського моря (шельфи Латвії, Литви, Польщі і Швеції).

Передкарпатська нафтогазоносна область — належить до Західного нафтогазоносного регіону України. Промислове видобування нафти розпочато 1853, газу — 1896. Розташована у межах Львівської, Івано-Франківської та Чернівецької областей. Поділяється на Більче-Волицький та Бориславсько-Покутський нафтогазоносні райони. Площа — 14.8 тис. м². У геотектонічному відношенні пов'язана з Передкарпатським прогином. Поклади нафти — палеогенових, газу — верхньоюрських, верхньокрейдових і міоценових відкладів. Глибина залягання нафтових родовищ — 500–4 800 м, газових — 100–4 800 м. В НГО відкрито й досліджено 59 родовищ, зокрема 22 нафтових і газоконденсатних (основні з них — Бориславське, Орів-Уличнянське), 29 газових (Угерське, Більче-Волицьке, Рудківське та інші).

Література

  1. Бойко В. С., Бойко Р. В. Тлумачно-термінологічний словник-довідник з нафти і газу. Київ: Міжнародна економічна фундація, 2004–2006. Т. 2. 800 с.
  2. Мала гірнича енциклопедія : у 3 т. / за ред. В. С. Білецького. Донецьк : Східний видавничий дім, 2004–2013.
  3. В. Г. Суярко. Прогнозування, пошук та розвідка родовищ вуглеводнів. Харків : Фоліо. 2015. 413 с.
  4. Білецький В. С., Гайко Г. І., Орловський В. М. Історія та перспективи нафтогазовидобування. Львів : Новий Світ-2000», 2019. 302 с.

Автори ВУЕ

В. С. Білецький
В. С. Бойко


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Білецький В. С., Бойко В. С. Нафтогазоносна область // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Нафтогазоносна область (дата звернення: 10.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
09.07.2022

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України



Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶