(Перенаправлено з Ньянца)

Альберт (озеро)

Альбе́рт, Ньянца ― озеро на сході Центральної Африки, одне з Великих Африканських озер.

Паромна переправа

Розташування

Координати оз. Альберт: 1º 00′–2º 20′ пн. ш.; 30º 20′–31º 30′ сх. довготи.

Озеро Альберт розташоване на кордоні Республіки Уганда (західний берег, назва ― озера Ньянца) і Демократичної Республіки Конго (сх. й пн. узбережжя, назва ― оз. Мобуту-Сесе-Секо на честь державного діяча Мобуту Сесе Секо).

Альберт ― найпівнічне озеро рифтової долини Альбертін, західне відгалуження Східно-Африканського рифту Східно-Африканської зони розломів. Розташоване на висоті 615 м над рівнем моря, є частиною складної системи водойм верхів’їв р. Нілу.

Відкриття

Європейськими відкривачами Альберта (1864) були мандрівники й дослідники з Великої Британії С. В. Бейкер (1821–1893) та Ф. Бейкер (1841–1916). Вони назвали озеро на честь чоловіка британської королеви Вікторії ― Альберта Саксен-Кобург-Готського (1819–1861).

Характеристика

Альберт ― озеро тектонічного походження на грабені, що є північним відрізком Західного рифту. Це одна з його найдавніших ділянок, утворена в середині третинного періоду і третинної системи бл. 20 млн р. тому. Тоді ж виник і прообраз сучасного озера. На ранніх етапах розвитку грабен був не таким глибоким, а водойма в ньому ― мілководнішою, але значно більшою за площею. У подальшому тектонічні рухи підняли краї грабена й поглибили озерну улоговину, унаслідок чого водойма зменшилася за розміром.

В Альберта впадають річки Семлікі (стік оз. Едуард з Південного Заходу) і Вікторія-Ніл (стік оз. Вікторія через оз. Кьога з Пд. Сх.). З Альберта витікає р. Альберт-Ніл ― один з витоків р. Нілу. Живлення озера відбувається завдяки стоку з басейну (24,9 км3, 84 %) та атмосферних опадів (4,6 км 3, 16 %), витік з озера за експертними оцінками становить бл. 22 км3, випаровування ― 7,5 км3, середньорічні коливання рівня озера ― до 0,5 м, температура поверхневих вод ― до 30 °C.

Береги озера слабко розчленовані, переважно гористі, здебільшого круті, іноді майже стрімкі, з рівнинними ділянками трав’яної савани й рідколісся дерев зонтичного типу та локальними чагарниковими заростями; дно плоске, мулисте.

Флота і фауна

У заростях очерету болотних дельт річок Вікторія-Ніл і Семлікі багато птахів, зокрема вінценосний журавель. Серед водоплавних ― чаплі, баклани, качки, рибалочки. Часто трапляються крокодили та бегемоти, гіпопотами. Стабільність температур верхніх (бл. +30 °С) і нижніх шарів води (+ 26 °С) сприятлива для флори й іхтіофауни. У фітопланктоні Альберта домінують синьозелені водорості та діатомові водорості, є дінофлагеляти. У зоопланктоні виявлено домінування веслоногих раків, які становлять бл. 90 % біомаси. Численні гіллястовусі ракоподібні, личинки комарів коретра і десятиногі.

Озеро Альберт багате рибою ― понад 40 видів, зокрема нільський окунь, звичайна тигрова риба, представники родин кларієві, мормірові, коропові та інші (7 видів риб ― ендеміки). Альберт забезпечує щонайменш 25 % національних виробництва риби в Уганді. З кінця 20 ст. рибна ловля активно почала розвиватися і в Демократичній Республіці Конго.

Інфраструктура

Основні порти ― Бутіаба (Уганда) і Касеньї, Маажі Порт (Демократична Республіка Конго). На початку 2000-х у глибинних пластах Альберта виявлено перспективні родовища нафти, що сприяло поступовому відродженню регіону. На схилах прилеглих гір і скель є гарячі мінеральні джерела. На угандському березі функціонують солеві промисли Кібіров. Значна частина узбережжя Альберта в Уганді є заповідною територією і входить до складу Національного парку Мерчисон-Фолс.

Туристичну інфраструктуру на угандському березі Альберта представлено невеликими готелями, а найчастіше будиночками, що імітують місцеві хатини.

Література

  1. Morgan W. T. W. East Africa: It’s Peoples and Resources. London, New York, 1972;
  2. Дмитревский Ю. Д., Олейников И. Н. Озёра Африки. Ленинград, 1979;
  3. Beadle L.C. Lakes Albert (Mobutu) and Turkana (Rudolf), the Ethiopian Rift Lakes and Lake Tsana // The Inl and Waters of Tropical Africa. London, New York, 1981.

Автор ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Івченко А. С., Лашевська А. А. Альберт (озеро) // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Альберт (озеро) (дата звернення: 27.04.2024).

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶