Паводок

Паводок на р. Уаро, пров. Квебек, Канада
Паводок на р. Бистриця Надвірнянська (басейн Дністра), затоплені вулиці м. Надвірна Івано-Франківської області, липень 2008
Паводок на р. Дністер біля м. Галич, Івано-Франківська область, червень 2020

Па́водок — порівняно короткочасний, швидкий і неперіодичний підйом рівня води у будь-якому фіксованому створі річки, що завершується майже таким же швидким спадом.

Зазвичай виникає в результаті рясних дощів; в умовах нестійкої зими може бути обумовлений швидким сніготаненням, а також таненням льодовиків при різкому значному підвищенні температури повітря, попусками води з водосховищ.

Загальна характеристика

На відміну від водопілля, паводки спостерігають нерегулярно, в будь-який час року, також вони можуть перевищувати найбільший рівень водопілля і витрату води. За частого випадання дощів окремі паводки можуть накладатися один на одного, формуючи багатопіковий паводок тривалістю до кількох місяців.

Якщо паводок утворюється внаслідок швидкого збільшення витрати води на окремій ділянці річки або її притоці, то він поширюється вниз за течією з великою швидкістю, що досягає на рівнинних ділянках річок 5 км/год, а на гірських — 45 км/год. Висота таких паводків вниз за течією зазвичай скорочується, а довжина і тривалість збільшуються, відбувається розпластування паводкової хвилі.

Значний паводок може викликати повідь. В Західній Європі поводі часто відбуваються через паводки на річках Дунаї, Майні, Мозелі, По, Рейні, Роні, Сені тощо; в Азії — на Брахмапутрі, Гангу, Хуанхе, Янцзи тощо; у Північній Америці — на Міссісіпі, Огайо та ін.; у Південній Америці — на Амазонці та ін.; в Австралії — на річках східного узбережжя.

Значні паводки в Україні

Найбільше паводконебезпечні серед українських регіонів — Українські Карпати, Закарпаття та Прикарпаття. Там періодично трапляються паводки, які викликають поводі рівня стихійного лиха, з людськими жертвами. Такими були поводі, зумовлені паводками, в 1969 (червень), 1998 (листопад), 2001 (до повені додався паводок, квітень), 2008 (липень), 2010 (червень-липень), 2020 (червень).

Література

  1. Швец Г. И. Выдающиеся гидрологические явления на юго-западе СССР. Ленинград : Гидрометеоиздат, 1972. 244 с.
  2. Соседко М. Н. Исследование циклических колебаний дождевого стока в басейне Днестра // Труды Украинского научно-исследовательского гидрометинститута. 1974. Вып. 127. С. 16–37.
  3. Хільчевський В. К., Ободовський О. Г., Гребінь В. В. та ін. Загальна гідрологія. Київ : ВПЦ «Київський університет», 2008. 400 с.
  4. Чіпак В. П., Мельник Т. П. Система протипаводкових заходів у басейні р. Боржава. Рівне : Волинські обереги, 2008. 202 с.
  5. Сусідко М. М., Лук’янець О. І. Карпати — паводконебезпечний регіон України. Комплексна басейнова система прогнозування паводків у Закарпатті: методична та технологічна база її складових. Київ : Ніка-Центр, 2009. 88 c.
  6. Гопченко Є. Д., Гопцій М. В. Максимальний стік дощових паводків у Передкарпатті. Одеса : ТЕС, 2015. 125 с.
  7. Гопченко Є. Д., Овчарук В. А., Семенова І. Г. та ін. Екстремальні гідрологічні явища: паводки і посухи на території гірських регіонів України. Одеса : ТЕС, 2018. 324 с.

Автор ВУЕ

В. К. Хільчевський

Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Хільчевський В. К. Паводок // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Паводок (дата звернення: 28.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
23.10.2020

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶