Пересихання річок

Пересиха́ння річо́к — припинення стоку води в руслі річки в періоди, коли внаслідок великої водовбирної здатності ґрунту від дощів не виникає скільки-небудь значного поверхневого стоку й поповнення запасів підземних вод, які дренує річка.

Пересихання р. Аламедін в м. Бішкек у меженний період (вересень 2007), Киргизстан
Відсутність стоку в гирлі р. Великий Куяльник перед впадінням у Куяльницький лиман влітку 2005, Одеська область

Це явище характерне для малих і середніх річок посушливих зон. Підземні води виснажуються на ґрунтовий стік, випаровування та просочування нижче зони дренування. Річки в період пересихання розбиваються на роз’єднані між собою плеса.

Причини пересихання

Пересихання річок зумовлене двома основними групами факторів:

1) природними умовами формування річкового стоку, серед яких особливості клімату й коливань його основних показників (атмосферні опади, температура повітря, випаровування), фізико-географічні та гідрогеологічні умови водозбору;

2) антропогенними факторами, насамперед зарегулюванням стоку, експлуатацією водозаборів підземних вод, особливо групових (у межах великих міст), а також урбанізацією території (прокладання мереж зливової каналізації для перехоплення дощового стоку, засипання русел).

У посушливих районах Австралії та Північної Америки такі струмки й малі річки називають кріками. Крік у певний період року частково або повністю пересихає.

Пересихання річок в Україні

В Україні в період літньо-осінньої межені зазвичай пересихають малі річки Причорномор’я — території, розташованої в посушливій зоні. Основна причина — майже повна відсутність підземного живлення, оскільки річки не дренують водоносні горизонти. Літні дощі (за винятком сильних) не утворюють поверхневого стоку. У суворі зими ці річки можуть перемерзати.

Прикладом пересихання влітку під дією поєднаного впливу обох груп факторів (природних і антропогенних) є р. Великий Куяльник, яка впадає в Куяльницький лиман (Одеська область). Крім того, що річка протікає в посушливій зоні, на значній протяжності вона зарегульована великою кількістю ставків.

На картах річки або їхні ділянки, що пересихають, позначають синіми пунктирними лініями.

Література

  1. Чеботарев А. И. Гидрологический словарь. 3-е изд., перераб. и доп. Ленинград : Гидрометеоиздат, 1978. 308 с.
  2. Хільчевський В. К., Ободовський О. Г., Гребінь В. В. та ін. Загальна гідрологія. Київ : ВПЦ «Київський університет», 2008. 399 с.
  3. Горбачова Л. О. Сучасний внутрішньорічний розподіл водного стоку річок України // Український географічний журнал. 2015. № 3. С.16–23.
  4. Лобода Н. С., Куза А. М. Антропогенне навантаження на стік річки Великий Куяльник в умовах кліматичних змін // Гідрологія, гідрохімія і гідроекологія. 2017. № 3 (46). С. 33–41.

Автор ВУЕ

В. К. Хільчевський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Хільчевський В. К. Пересихання річок // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Пересихання річок (дата звернення: 11.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
26.04.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶