Синергетика

Ціле - дисипативні структури (комірки Бенара)

Синерге́тика (від грец. συνεργιστικά — сумісна дія) — загальнонаукова трансдисциплінарна програма дослідження процесів самоорганізації в системах різної природи (фізичних, хімічних, біологічних, технічних, соціальних тощо), як сумісної дії елементів середовища у нерівноважному стані.

Історична довідка

Назву новому напряму досліджень процесів самоорганізації надав один із його засновників — Г. Хакен. Він описав формування лазерного монохроматичного випромінювання як процес самоорганізації, когерентного руху елементів середовища до стійкого атрактора.

Для становлення синергетики мало значення також створення І. Пригожиним теорії нерівноважної термодинаміки. Сформульовані у фізиці та хімії синергетичні моделі самоорганізації застосовують у біології, соціальних та гуманітарних науках.

Засадничі ідеї

Наукові ідеї

І. Пригожин використав поняття «дисипативна структура» для позначення самоорганізованих структур, які утворюються у нерівноважних відкритих середовищах та існують за рахунок дисипації (розсіяння) енергії, речовини чи інформації, отримуваної із середовища. У самоорганізованій структурі ентропія локально зменшується. Вироблена ентропія віддається середовищу. У такий спосіб утримується новий порядок.

Синергетичні моделі використовували в теорії теплових структур у плазмі, біофізиці для пояснення морфогенезу, в соціальній та гуманітарній сферах (соціосинергетика і психосинергетика).

Програма синергетичних досліджень загальнонаукова, її застосування до окремих сфер буття має дисциплінарний характер.

Світоглядні ідеї

З появою нерівноважної термодинаміки, яка описує процеси у відкритих далеких від рівноваги системах, ствердився єдиний еволюційний науковий погляд на світ як на самоорганізовану систему.

Самоорганізація є становленням нового складного цілого. Цілісність утворених унаслідок самоорганізації систем може мати різний ступінь динамічної стійкості. Наприклад, теплові структури в плазмі (наприклад, язики полум´я) є перехідними і невідтворюваними.

Відкритий у майбутнє рух, обравши один або декілька варіантів, притаманних нелінійному середовищу атракторів, може призвести до утворення динамічно стійкого цілого як періодично самовідтворювальної дисипативної структури, до прикладу:

Квантово-механічні системи (ядра, атоми, молекули, живі організми з точки зору фізики квантової) мають найвищу стійкість. Характеризуються як тотальне ціле, що розгортає та зберігає єдність багатоманітного. В методології синергетики втілені діалектичні ідеї.

Методологічні ідеї

Синергетичний погляд на дослідження цілісності в методології нелінійного мислення полягає у відмові від панівного в лінійній науці пояснювального принципу редукції. У синергетиці працює принцип підлеглості (сформульований Г. Хакеном), протилежний принципу редукції (див. Редукціонізм). Нове ціле, що постає, підкорює своєму руху наявні елементи середовища, створює з них свої частини.

Діюча причина самоорганізації формується на засновку нелінійності під впливом умов, які сприяють вибору одного з можливих варіантів нелінійної динаміки в точках біфуркації. Сформована причина діє з реальною необхідністю, що містить випадковість. Випадковість здійсненого в точці біфуркації вибору визначається рівноймовірністю набору наявних атракторів руху в нелінійному середовищі. Принципова відкритість у точках біфуркації системи, що самоорганізується, пов’язана з чутливістю нелінійного нерівноважного середовища до найменших зовнішніх або внутрішніх впливів. Це полегшує можливість людських впливів незначних обсягів енергії на перебіг надзвичайно енергетично потужних процесів. У такий спосіб синергетично пояснюється свобода людських дій у нелінійній ситуації та людська відповідальність за такі дії та ризики несвідомих дій за відсутності належних знань і вмінь.

Додатково

Здобутки математики та фізики математичної різних років використовують як математичний апарат і зразки розв’язання задач для створення синергетичних моделей самоорганізації. Комп’ютерна революція надає можливість широкого застосування обчислювальних методів для розв’язку нелінійних задач, візуалізації за рахунок комп’ютерної симуляції нелінійної динаміки природних і штучних процесів самоорганізації.

Література

  1. Пригожин И., Стенгерс И. Порядок из хаоса: Новый диалог человека с природой. Москва : Прогресс, 1986. 432 с.
  2. Добронравова И. С. Синергетика: становление нелинейного мышления. Киев : Лыбидь, 1990. 149 с.
  3. Хакен Г. Основные понятия синергетики // Синергетическая парадигма. Москва : Прогресс-Традиция, 2000. С. 28–55.
  4. Бевзенко Л. Синергетическая парадигма: возможности социальных интерпретаций. Киев : Институт социологии НАН Украины, 2002. 437 с.
  5. Бевзенко Л. Социальная самоорганизация. Киев : Институт социологии НАН Украины, 2002. 437 с.
  6. Кримський С. Б. Запити філософських смислів. Київ : ПАРАПАН, 2003. 240 с.
  7. Буданов В. Г. Методология синергетики в постнеклассической науке и в образовании. 3-е изд. испр. М : ЛКИ, 2008. 240 с.
  8. Пригожин И., Стенгерс И. Время. Хаос. Квант. К решению парадокса времени / Пер. с англ. 8-е изд. Москва : Едиториал УРСС, 2014. 229 с.
  9. Добронравова І. С. Практична філософія науки. Суми : Університетська книга, 2017. 352 с.

Автор ВУЕ

І. С. Добронравова


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Добронравова І. С. Синергетика // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Синергетика (дата звернення: 29.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
25.07.2022

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶