Снітко, Андрій Володимирович

Снітко Фото 1.jpg

Снітко́, Андрі́й Володи́мирович (25.01.1996, с. Гораймівка, тепер Луцького району Волинської області, Україна — 20.08.2014, м. Іловайськ, Донецького району Донецької області, Україна; похований 24.08.2022 у смт Маневичі, тепер однойменному селищі Камінь-Каширського району Волинської області) — військовослужбовець, учасник російсько-української війни на етапі антитерористичної операції на Сході України, Герой України (2016, посмертно).


Снітко, Андрій Володимирович

Народження 25.01.1996
Місце народження Гораймівка
Смерть 20.08.2014
Місце смерті Іловайськ
Місце поховання Маневичі
Alma mater Волинський національний університет імені Лесі Українки
Місце діяльності Україна
Напрями діяльності військова справа


Відзнаки

Відзнаки Герой України, Народний Герой України
Ордени Золота Зірка
А. Снітко у рядах «Азова» в м. Києві

Життєпис

Залишився сиротою в 11 років, хлопчика всиновила й виховувала названа матір. Захоплювався спортом, любив футбол і бокс.

2013 закінчив Маневицьку загальноосвітню школу І–ІІІ ступенів № 1 (тепер Маневицький ліцей № 1 імені Героя України Андрія Снітка).

Від 2013 навчався в Інституті фізичної культури і здоров'я Східноєвропейського національного університету імені Лесі Українки (тепер Волинський національний університет імені Лесі Українки).

Брав участь у подіях Революції гідності у м. Києві.

Після початку військової агресії Російської Федерації проти України й оголошення часткової мобілізації (17.03.2014) пішов до військкомату (йому відмовили через вік).

У травні 2014 добровольцем вступив до батальйону патрульної служби міліції особливого призначення «Азов» (тепер полк Національної гвардії України «Азов») і вирушив для виконання завдань у зону антитерористичної операції на Сході України (АТО) на Донеччину. Отримав позивний «Хома». Був наймолодшим у батальйоні.

Загинув від отриманих поранень.

Подвиг

Брав участь у звільнені від російських бойовиків м. Маріуполя (13.06.2014). У боях неодноразово проявляв сміливість та відвагу.

20.08.2014 виконував бойове завдання у м. Іловайську. Під час огляду будинків разом з іншими бійцями потрапив у засідку. Коли бойовики закинули гранату, впав на неї і прикрив собою побратимів від розльоту уламків.

Нагороди та відзнаки

Вручення ордену «Золота Зірка» рідним А. Снітка (06.12.2016)

Почесна громадська відзнака «Народний Герой України» (26.03.2016, посмертно).

За особисту мужність і героїзм, виявлені у захисті державного суверенітету та територіальної цілісності України, самовіддане служіння Українському народу присвоєно звання Герой України з удостоєнням ордена «Золота Зірка» (21.11.2016, посмертно).

Меморіалізація

На честь Снітка встановлено меморіальну дошку на фасаді Маневицької загальноосвітньої школи № 1 (25.01.2015) та на головному корпусі Східноєвропейського національного університету імені Лесі Українки (16.10.2018).

Імʼя Героя України А. Снітка присвоєно Маневицькій загальноосвітній школі № 1 (09.10.2015).

На честь Снітка перейменовано вулицю в селищі Маневичі (18.12.2015).

20.10.2016 в Маневицькому краєзнавчому музеї відбулася презентація книжки про Снітка — «Він став героєм у бою».

Портрет Героя України вміщено на «Стіні пам’яті полеглих за Україну» в м. Києві (секція 3, ряд 4, місце 4).

Цитати

Письменник Василь Шкляр: «І пішли вперед мужики — вісімнадцятирічний Хома з Волині, який був сиротою, мав тільки названу матір, ще вчора він їй подзвонив і сказав: “Мам, я й після війни не вернуся додому, залишуся на Донбасі, бо тут мені буде роботи не менше, ніж зараз, але ти, мам, не хвилюйся, я люблю тебе, мам”. Пішов дев’ятнадцятирічний ультрас Аксьон із Луганська, котрий теж недавно став сиротою, бо його зреклися рідні батько-мати за те, що пристав до бандерівців ще на Майдані. Хома й Аксьон — друзі-нерозлийвода — та однокурсник Хоми Сократ. Вони завжди трималися трійкою».

 Цит. за: Шкляр В. Чорне Сонце або Дума про братів азовських. Харків, 2015. URL: https://shron1.chtyvo.org.ua/Shkliar_Vasyl/Chorne_sontse.pdf?



Боєць батальйону «Азов» Сергій Денисюк (позивний «Сократ»): «Під Іловайськом ми потрапили на загін “Мотороли” — одну з найсильніших ворожих диверсійних груп. Я, «Хома» і «Аксьон» були автоматниками і входили в першу трійку нашої десятки. Оскільки у нас було легке спорядження, ми могли швидше за інших пересуватися, були свого роду першопрохідцями. Андрій же взагалі намагався завжди і всюди бути першим, і кожен бойовий виїзд був для нього неначе свято. Трагедія сталася в обідню пору 20 серпня. Під час зачистки міста від бойовиків їхню групу закидали гранатами. Перша граната впала поблизу Андрія, він без вагань накрив її своїм тілом, урятувавши бійців, що знаходились поруч, від вірної смерті».

 Цит. за: Герої не вмирають: Андрій Снітко накрив собою гранату, урятувавши від смерті товаришів // Маневичі. 2014. URL: https://manevychi.com/gero%D1%97-ne-vmirayut-andrijj-snitko-nakriv-soboyu-granatu-uryatuvavshi-vid-smerti-tovarishiv/



Командир батальйону «Азов» (2014) Андрій Білецький: «Хома прийшов до нас на самому початку АТО, ми тоді ще були напівлегальним формуванням. Хороший, добрий хлопець, сирота, але на життя він ніколи не скаржився, не нив. Часто посміхався. У нас Хома подружився з Аксьоновим, один — із Західної України, другий — із Луганщини, вони завжди разом трималися, нерозлийвода. У тому бою за Іловайськ вони теж були разом у складі бойової п'ятірки. Якби не Хома, то вбило б одразу всю п'ятірку».

 Цит. за: Железнов К. Герой АТО: 18-річний сирота врятував чотирьох, накривши собою гранату // Depo.ua. 2014. URL: https://www.depo.ua/ukr/life/pogibshiy-geroy-ato-18-letniy-sirota-spas-chetveryh-nakryv-03092014185900



Додатково

Перед загибеллю отримав дозвіл від командира поїхати складати іспити в університеті в м. Луцьку. Коли дізнався про початок операції зі звільнення м. Іловайська, відклав поїздку, щоб взяти участь у бою.

Джерела

  • Про присвоєння А. Снітку звання Герой України: Указ Президента України № 515/2016 від 21 листопада 2016 р. // Президент України. 2016. URL: https://www.president.gov.ua/documents/5152016-20760

Література

  1. У луцькому виші відкрили дошку пам'яті загиблим в АТО студентам // ВолиньPost. 2018. URL: https://www.volynpost.com/news/123512-u-luckomu-vyshi-vidkryly-doshku-pamiati-zagyblym-v-ato-studentam-foto
  2. Якименко М. Якби міг, накрив би собою всю землю // Голос України. 2023. URL: http://www.golos.com.ua/article/370451
  3. Боєць «Азова» Андрій Снітко накрив собою ворожу гранату, рятуючи побратимів // Військовий кур’єр України. 2024. URL: https://mil.co.ua/18-richnyj-boyecz-azova-andrij-snitko-nakryv-soboyu-vorozhu-granatu-ryatuyuchy-pobratymiv/
  4. Андрій Снітко «Хома», доброволець, учасник російсько-української війни, Герой України (посмертно) // Український інститут національної пам’яті. URL: https://uinp.gov.ua/istorychnyy-kalendar/sichen/25/1996-narodyvsya-andriy-snitko-zagyblyy-geroy-rosiysko-ukrayinskoyi-viyny
  5. Відважний герой з поглядом дитини. Його звали Хома // Азов. URL: https://azov.org.ua/homa/
  6. Його ім’я має наш ліцей // Маневицький ліцей №1 імені Героя України Андрія Снітка. URL: https://man-school1.com.ua/pro-shkolu/jogo-imya-nosyt-shkola/
  7. Недбайло Н. У Маневичах презентували книгу про Героя України – Андрія Снітка // Волинський національний університет імені Лесі Українки. URL: https://vnu.edu.ua/uk/articles/u-manevichah-prezentuvali-knigu-pro-geroya-ukrayini-andriya-snitka

Автор ВУЕ

Центр досліджень воєнної історії Збройних Сил України


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Центр досліджень воєнної історії Збройних Сил України Снітко, Андрій Володимирович // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Снітко, Андрій Володимирович (дата звернення: 30.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
01.04.2024

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶