Тернопільський національний технічний університет імені Івана Пулюя

Терно́пільський націона́льний техні́чний університе́т і́мені Іва́на Пулюя́, ТНТУ ім. І. Пулюя ― багатопрофільний заклад вищої освіти в Західній Україні. Засновано 1960.

Герб Тернопільського національного технічного університету

Тернопільський національний технічний університет імені Івана Пулюя (ТНТУ ім. І. Пулюя)

Тип заклад вищої освіти
Форма власності державна
Профіль діяльності освіта, наука
Розташування Тернопіль, Україна
Веб-сайт https://tntu.edu.ua

Статус

Державний заклад, підпорядкований Міністерству освіти і науки України.

Від 2009 має статус національного.

Рейтинги

2012–2022 за результатами вітчизняних і міжнародних рейтингів університет перебуває серед 20–25 % провідних закладів вищої освіти в Україні.

33 місце за результатами рейтингу закладів вищої освіти «Топ-200 Україна 2022».

За підсумками оновленого Cвітового рейтингу університетів (англ. Unirank University Ranking 2022) ТНТУ ім. І. Пулюя посів 19 місце серед вітчизняних закладів вищої освіти та 3969 ― у загальному списку, який сформовано з 14 тис. університетів із 200 країн світу, зокрема 185 університетів України.

Удруге університет увійшов до найбільшого міжнародного рейтингу навчально-наукових інституцій світу (англ. SCImago Institutions Rankings). Згідно з оцінкою за 2022 університет посів 20 сходинку серед вітчизняних закладів вищої освіти і 728 ― у світі. У категорії «Наукові результати» перебуває на 17, «Інноваційні результати» — 19 та «Соціальний вплив» — 7 місці.

В оновленій редакції Вебометричного рейтингу університетів світу (англ. Webometrics Ranking of World Universities: January 2022) ТНТУ ім. І. Пулюя посів 18 місце серед закладів вищої освіти України.

У багатовимірному рейтингу світових університетів (англ. U-Multirank) ― 13 місце, отримавши найвищі оцінки в семи позиціях: в освітній категорії; категорії «Дослідження», підкатегорія «Публікації у відкритому доступі; категорії інтернаціоналізації освіти в підкатегоріях «Програми для бакалаврату іноземною мовою», «Міжнародні спільні публікації»; у категорії регіональної взаємодії за кількістю випускників бакалаврату та магістратури, які працюють в області.

ТНТУ ім. І. Пулюя вперше потрапив до регіональної частини одного з трьох найавторитетніших світових рейтингів закладів вищої освіти європейських і центральноазійських країн, що розвиваються (англ. QS University Rankings: Еmerging Europe and Central Asia (EECA) ― 2022), увійшовши до 300 найкращих університетів регіону.

Членство в міжнародних організаціях

З 1999 університет є членом Європейської асоціації університетів (EUA). 2005 підписав Велику хартію університетів Європи (Magna Charta Universitatum) і активно інтегрується в європейські та науково-освітні проєкти.

Заклад є закордонним членом Мережі вищих інженерних шкіл Франції «n+i», Балтійської університетської програми BUP та Міжнародної асоціації наукових та технічних бібліотек університетів IATUL.

Офіційний сайт

https://tntu.edu.ua

Історична довідка

1960 було засновано загальнотехнічний факультет Львівського політехнічного інституту (тепер Національний університет «Львівська політехніка»). 15.05.1964 факультет реорганізовано в Тернопільський філіал Львівського політехнічного інституту, 1991 створено Тернопільський приладобудівний інститут. За чотири роки (1995) інститут названо ім’ям уродженця Тернопільської області, вченого в галузі фізики та електротехніки, перекладача Біблії українською мовою І. Пулюя.

Відповідно до рішення Кабінету Міністрів України 30.12.1996 на базі Тернопільського приладобудівного інституту імені Івана Пулюя створено Тернопільський державний технічний університет імені Івана Пулюя.

Указом Президента України від 11.12.2009 університету надано статус національного.

Місія університету полягає в тому, щоб сприяти самореалізації студентів, викладачів і працівників та формуванню високоосвіченої, національно свідомої та гармонійно розвиненої особистості, здатної незалежно мислити й діяти згідно з принципами добра та справедливості.

Основними завданнями Концепції розвитку університету (2019) є інтеграція в європейський науковий та освітній простір через організаційно-структурне реформування, підвищення якості освіти, розвиток автономії університету, мобільності викладачів, науковців, аспірантів і студентів.

Ректори

1960–1961 ― кандидат технічних наук, доцент В. Столярчук (1922–2003).

1961–1968 ― кандидат хімічних наук, доцент А. Щербаков (1919–2006).

1968–1985 ― кандидат хімічних наук, доцент А. Поліщук (1924–2007).

1985–2007 ― доктор фізико-математичних наук, професор О. Шаблій (1935–2016).

2007–2021 ― член-кореспондент Національної академії наук України, доктор технічних наук, професор П. Ясній (1952–2021).

з 2022 ― кандидат технічних наук, доцент М. Митник (1965; усі ― тепер Україна).

Підготовка фахівців

Освітньо-кваліфікаційні рівні, аспірантура, докторантура

Студенти ТНТУ ім. І. Пулюя станом на 2022 мають змогу навчатися за 31 освітньо-професійною бакалаврською, 28 освітньо-професійними і 3 освітньо-науковими магістерськими програмами, 14 спеціальностями підготовки докторів філософії.

За сучасними освітніми програмами університет готує фахівців з таких галузей знань:

  • інформаційні технології;
  • механічна інженерія;
  • електрична інженерія;
  • автоматизація та приладобудування;
  • електроніка та телекомунікації;
  • хімічна та біоінженерія;
  • виробництво та технології;
  • архітектура та будівництво;
  • аграрні науки та продовольство;
  • сфера обслуговування;
  • транспорт;
  • публічне управління та адміністрування;
  • соціальні та поведінкові науки;
  • управління та адміністрування.

Університет реалізовує систему підготовки, яка дає можливість отримувати другу вищу освіту за заочною та дистанційною формами навчання. З 1994 на платформі ATutor запроваджено електронне навчання (освітні послуги в онлайн-форматі).

Загальна кількість студентів, випускників

Загальний контингент студентів ― понад 9500 осіб (2022, оцінка).

Навчання іноземних студентів

2007 започатковано підготовку іноземних студентів, які навчаються на підготовчому відділенні та за всіма освітніми рівнями українською та англійською мовами.

Викладацький склад

Станом на 2022 серед більш ніж 400 науково-педагогічних працівників університету ― два лауреати Державної премії України в галузі науки і техніки, три лауреати Державної премії України в галузі науки і техніки для молодих вчених, восьмеро мають почесні звання, понад 60 докторів наук, професорів та 270 кандидатів наук, докторів філософії, доцентів.

Університетський кампус

Студентське містечко університету ― це три гуртожитки: № 1 (555 місць), № 2 (274 місця) і № 3 (150 місць) для проживання студентів, працівників університету та їхніх сімей.

Функціонує спортивно-мистецький центр «Політехнік» із плавальним басейном олімпійського типу, актовою та спортивними залами для занять ігровими видами спорту, гирьовим спортом, тенісом, гімнастична та тренажерна зали.

Структурні підрозділи

Університет розвивається як багатопрофільний заклад вищої освіти.

Станом на вересень 2022 фахівців готують на факультетах:

  • інженерії машин, споруд та технологій;
  • економіки та менеджменту;
  • комп’ютерно-інформаційних систем і програмної інженерії;
  • прикладних інформаційних технологій та електроінженерії.

Коледжі

До структури університету входять провідні заклади фахової передвищої освіти регіону ― відокремлені структурні підрозділи: Тернопільський, Гусятинський і Зборівський фахові коледжі, які на високому рівні здійснюють підготовку фахівців середньої ланки.

Ради

Розв’язанню перспективних завдань розвитку університету сприяє Наглядова рада. Її очолює голова Західного наукового центру НАН України і МОН України, директор Фізико-механічного інституту ім. Г. В. Карпенка НАН України (Львів), академік НАН України, заслужений діяч науки і техніки України, лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки З. Назарчук.

Колегіальним органом управління є вчена рада університету.

Дорадчими органами є науково-технічна, науково-методична, ІТ ради.

Студентські структури: студентська рада, студентський профспілковий комітет, студентське наукове товариство.

Відділи та центри

Станом на 2022: навчальний відділ; відділ забезпечення якості освіти; відділ доуніверситетської підготовки, профорієнтації та сприяння працевлаштуванню. З 1999 в Центрі інформаційних технологій функціонує перша в Україні регіональна академія CISCO (піготовка спеціалістів у галузі комп’ютерних мереж). 2011 за версією журналу «Фокус» програма підготовки Cisco Networking Academy Program стала однією з чотирьох найкращих спільних програм ЗВО і працедавців. 2017 університет посів 32 місце серед 50 найкращих ЗВО України за оцінкою працедавців.

Основою інформаційної структури університету є мультисервісні локальні комп’ютерна та телекомунікаційні мережі, студентське телебачення «Ivan Puluj Media», інтернет-сайти та ін.

Студентське телебачення ― «Ivan Puluj Media» та інтернет-ресурси. Створено Центр бенчмаркінгу та вебменеджменту.

Наукова та науково-технічна діяльність

ТНТУ ім. І. Пулюя ― науковий центр Західної України, де готують докторів філософії та докторів наук, станом на 2022 ― чотири спеціалізовані вчені ради за пʼятьома спеціальностями, разові спеціалізовані ради.

Наукові дослідження проводять у галузі технічних, фізико-математичних і економічних наук за такими науковими напрямами:

  • розвиток науково-технічного, соціально-економічного, суспільно-політичного людського потенціалу для забезпечення конкурентоспроможності України у світі та сталого розвитку суспільства і держави;
  • науки про життя;
  • інформаційні та комунікаційні технології;
  • енергетика та енергоефективність;
  • раціональне природокористування;
  • нові речовини і матеріали.

За тематикою наукових досліджень діє 22 науково-дослідні лабораторії. Університет виконує науково-дослідні роботи за замовленнями Міністерства освіти і науки України, Державного космічного агентства України, підприємств та інших міністерств і відомств.

На базі університету щорічно відбуваються понад 10 наукових конференцій, зокрема міжнародних.

2011 університет став співзасновником наукового парку «Інноваційно-інвестиційний кластер “Тернопілляˮ». Пріоритетними напрямами роботи наукового парку є енергоощадні технології на основі альтернативних і відновлювальних джерел енергії; інформаційні технології (супутникові, наземні системи зв’язку та моніторингу, комп’ютерні мережі, цифрове опрацювання сигналів); екологічний моніторинг, аудит, контроль за допомогою супутникових систем дистанційного зондування Землі, системи очищення довкілля, зменшення рівня парникового ефекту згідно з рішеннями Кіотського протоколу; розроблення методів оцінювання та продовження залишкового ресурсу важливих об’єктів тривалої експлуатації.

З 2010 в університеті працює Програма співробітництва між Західним науковим центром НАН України і МОН України, Тернопільською державною адміністрацією та Тернопільською обласною радою, а з 2011 ― з Тернопільською міською радою.

Бібліотека

Університетська бібліотека забезпечує інформаційний супровід освітньо-наукової діяльності. 2012 вона стала першим від України членом Міжнародної асоціації науково-технічних бібліотек університетів (IATUL).

Інституційний репозитарій ELARTU є основою системи підтримання освітньої та наукової діяльності в університеті. Станом на 01.09.2022 в ньому зібрано понад 35 тис. публікацій. 2022 згідно з показниками Вебометричного рейтингу університетів світу (англ. Webometrics Ranking of World Universities) інституційний репозитарій ELARTU посів 5 місце серед українських репозитаріїв і 138 у світі.

Відомі випускники, викладачі

Генеральний директор Каховського заводу електрозварювального устаткування, Герой України (2004) Я. Микитин (1943);

доктор економічних наук, доцент, народний депутат України 9-го скликання (заступник голови бюджетного комітету ВРУ), заступник голови наглядової ради університету В. Гевко (1975);

члени наглядової ради університету, заслужені працівники промисловості України: директор ПрАТ «Тернопільгаз» Олег Караванський (1947; тепер Україна), генеральний директор ТОВ «ОСП Корпорація ВАТРА» Василь Щиренко (1947; тепер Україна);

народний депутат України 9-го скликання І. Василів (1979); міський голова м. Тернополя (1998–2002) А. Кучеренко (1942);

член-кореспондент НАНУ, доктор технічних наук, керівник відділу Електрозварювання інституту імені Є. О. Патона НАН України В. Коржик (1958);

кандидат технічних наук, керівник відділу досліджень Smart Embedded Solutions (США) Т. Рафа (1973).;

випускник університету О. Волинець (1974; тепер Україна) став 16-разовим рекордсменом України з плавання, 9-разовим чемпіоном України, 8-разовим призером чемпіонатів Європи, 2-разовим призером чемпіонатів світу, фіналістом двох Олімпійських ігор.

Міжнародна співпраця

Університет станом на 2022 співпрацює за прямими угодами зі 100 університетами з 24 країн світу.

Основні напрями міжнародної діяльності:

  • розвиток програм академічної мобільності, зокрема Еразмус+;
  • навчання іноземних громадян;
  • спільні освітні та наукові проєкти;
  • організація програм спільних і двох дипломів;
  • організація міжнародних практик студентів;
  • стажування та підвищення кваліфікації викладачів;
  • організація конференцій, семінарів, тренінгів та ін.;
  • обмін викладачами та студентами;
  • організація та проведення мовних курсів.

Станом на 2022 в університеті функціонують 12 міжнародних освітніх центрів відомих світових компаній, зокрема: мережева академія СІSСО, сертифікаційний центр VUE. Набір іноземних студентів організовує Центр міжнародної освіти, міжнародне співробітництво координує відділ міжнародного співробітництва, підвищенню рівня володіння іноземними мовами студентів і викладачів сприяє Центр іноземних мов.

Видавнича діяльність

Університет станом на 2022 має 3 наукові журнали: «Вісник ТНТУ», «Галицький економічний вісник» та електронний журнал «Соціально-економічні проблеми і держава», які ВАК внесла до переліку фахових видань із технічних, фізико-математичних та економічних наук. Науковий журнал «Вісник ТНТУ» входить до міжнародної наукометричної бази Inspec.

Додатково

Науковців університету неодноразово експонували свої розробки на міжнародних виставках: на виставці навчальних закладів «Сучасна освіта в Україні», агропромисловій виставці «Агро», брали участь у Міжнародному проєкті «Scientific Fun — наукові пікніки в Україні», Міжнародному інвестиційному форумі, Спеціалізованій експозиції ЗВО «Наука і освіта» та ін.

Література

  1. Науковці Тернопільського національного технічного університету імені Івана Пулюя / Упоряд.: М. Медюх, В. Лазарюк. Тернопіль : Джура, 2010. 204 с.
  2. Храм науки й знання. Тернопільський національний технічний університет імені Івана Пулюя / Ред. колегія: П. В. Ясній, І. В. Луців, О. М. Герман. Тернопіль : Джура, 2010. 376 с.
  3. Храм науки й знання. Тернопільський національний технічний університет імені Івана Пулюя. (Продовження історії — 2010–2020 роки). Тернопіль : Джура, 2020. 288 с.

Автори ВУЕ

М. М. Митник, В. О. Дзюра, Г. М. Крамар


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Митник М. М., Дзюра В. О., Крамар Г. М. Тернопільський національний технічний університет імені Івана Пулюя // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Тернопільський національний технічний університет імені Івана Пулюя (дата звернення: 14.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: оприлюднено
Оприлюднено:
26.02.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶