Тонкочеревець перев’язаний

Banded Darter in morning light.jpg
Bandheidelibel.jpg
Gebänderte Heidelibelle.jpg

Тонкочере́вець перев’я́заний (Sympetrum pedemontanum) — вид комах родини бабкові (Libellulidae) ряду бабки.

Таксономія та екологія

Поширений на території Палеарктики від Великої Британії до Японії. У складі виду 2 підвиди: Sympetrum pedemontanum pedemontanum поширений здебільшого в Євразії; Sympetrum pedemontanum elatum поширений на Корейському півострові та в Японії. Личинки розвиваються в добре освітлених тимчасових або постійних, стоячих або проточних, природних або штучних водоймах (в іригаційних і дренажних каналах, ставках, заповнених водою кар’єрах). Водойми, в яких відбувається розмноження, мають розвинену, але не надто щільну рослинність на берегах. Тонкочеревець перев’язаний є рідкісним видом у Європі, зокрема й в Україні, в яких руйнування оселища може призвести до регіонального зникнення. Натомість у деяких місцевостях, де вид тяжіє до штучних водойм, щільність популяції може бути високою. Небезпеку для виду можуть становити інтенсифікація сільськогосподарської діяльності, зміна протоколу управління каналами та ставками, забруднення води та посуха.

Особливості будови і спосіб життя

Довжина тіла дорослих комах складає близько 3 см, ноги чорні, черевце червоне. Характерною діагностичною ознакою виду, є наявність у самців і самиць широких поперечних коричневих смуг на кожному крилі, які роблять комаху погано помітною на строкатому тлі. Політ слабкий, повільний, нетривалий й чергується з сидінням на присаді або на ґрунті. Яйця відкладають в тандемі серед прибережної рослинності низько над водою. Розвиток личинки триває 1 рік. Окрилення відбувається на рослинах близько до поверхні води або на березі. Період льоту триває з червня по листопад.

Охорона

Включений до Червоного списку Міжнародного союзу охорони природи зі статусом «Найменше загрожений» (LC) та до Червоної книги України зі статусом «Вразливий».

Додатково

Назва роду походить від грецьких слів συμπιέζω (sympiézo) — стиснутий, ἦτρον (ítron) — черевце. Автор роду Едвард Ньюман (1801–1876; Англія) описав представників роду Sympetrum як таких, що мають «черевце, стиснуте з боків»). Видова назва pedemontanum означає «з П’ємонту (Piémont)» — регіону Італії, звідки було описано цей вид.

Література

  1. Вестник зоологии. 2002. № 15: Горб С. М., Павлюк Р. С., Спурис З. Д. Бабки (Odonata) Украины: фаунистический обзор. 154 с.
  2. Червона книга України. Тваринний світ / За заг. ред. І. А. Акімова. Київ : Глобалконсалтинг, 2009. 624 с.
  3. Kalkman V. J. Sympetrum pedemontanum // The IUCN Red List of Threatened Species. 2014. URL: https://www.iucnredlist.org/species/165483/19170436#assessment-information
  4. Матушкіна Н. Бабки (Odonata) Центральної України. Польовий атлас-визначник найпоширеніших видів. Київ : Талком, 2019. 104 с.

Автор ВУЕ

Н. О. Матушкіна


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Матушкіна Н. О. Тонкочеревець перев’язаний // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Тонкочеревець перев’язаний (дата звернення: 28.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
11.02.2022

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶