Топольницький, Василь

Топольницький 1.jpg

Топольни́цький, Васи́ль (англ. Topolnicky, William; 03.04.1893, с. Серафинці, тепер Коломийського району Івано-Франківської області, Україна — 07.11.1978, м. Вінніпег, провінція Манітоба, Канада) — громадський, суспільно-політичний діяч, фундатор українського кооперативного руху в Канаді та діаспорі.

Топольницький, Василь

Народження 03.04.1893
Місце народження Серафинці
Смерть 07.11.1978
Місце смерті Вінніпег
Місце поховання Вінніпег
Місце діяльності Канада
Напрями діяльності організація кооперативного руху в діаспорі

Життєпис

Топольницький 2.jpg

Народився в селянській сім’ї. Початкову освіту здобув у рідному селі.

Продовжив навчання у Коломийській гімназії, яку завершив у 1912. Рік студіював теологію в духовній семінарії м. Станіславова (тепер м. Івано-Франківськ).

Учасник Першої Світової війни.

1921 закінчив торговельні курси у м. Ліберці (Чехословаччина), 1926 — Вищу торговельну школу в м. Празі, отримавши фах інженера-економіста.

1927 емігрував до Канади, з 1929 мешкав у м. Вінніпегу.

Один із організаторів та чільних діячів Української стрілецької громади Канади (комбатантська організація, завданнями якої були підтримка боротьби за незалежність України, збереження і пропаганда українських військових традицій; заснована 1928) та Українського національного об’єднання (УНО).

Започаткував від 1930 ініціативу створення торговельно-промислових кооперативів («кооператив»), першим із яких стала кооперативна книжкова крамниця «Калина» (1930) в м. Вінніпегу. Його зусиллями створена перша в діаспорі кредитна спілка «Нова Громада» (1939) в м. Саскатуні (провінція Саскачеван).

06.02.1940 заснував у м. Вінніпегу кредитну спілку «Карпатія», де працював до 1974.

За його участі виникли Кредитова спілка Північного Вінніпегу, кредитні спілки «Попларфільд» (1945) і «Фішер Бренч» (1946, обидві — у м. Манітобі), «Дніпро» (1950) і «Степ» (1953, обидві — у м. Вінніпегу).

Співредактор (1946–1948) і дописувач часопису «Новий шлях». 1956 став ініціатором видання кооперативного щоквартальника «Самодопомога». Співорганізатор Другого з’їзду українських кооператорів у м. Торонто (1959).

З 1975 за станом здоров’я відійшов від активної діяльності.

Діяльність

Обкладинка брошури «Де поміч для нас», 1944

Участь у Першій Світовій війні розпочав як вояк 95 полку піхоти австрійської армії. Закінчив старшинську школу у чині підхорунжого, воював на російському фронті. 1915 потрапив у російський полон, перебував у містах Уфі (тепер Башкортостан) та Челябінську (тепер Челябінська область, обидва — тепер Росія). Після звільнення з полону повернувся в лави австрійської армії. У чині хорунжого до закінчення війни перебував на італійському фронті.

З 1918 — вояк 8-ї Самбірської бригади Української галицької армії (УГА), у кінці того ж року потрапив у польський полон. Після втечі з полону опинився у Чехословаччині, де вступив до Української бригади УГА, що перебувала під опікою чехословацького уряду. Скористався нагодою для підвищення освітнього рівня, здобув освіту за фахом інженера-економіста.

На еміграції очолив канцелярію Української стрілецької громади (УСГ) в м. Вінніпезі (з 1929).

Переймався труднощами українців Канади (переважно селянства) в організації щоденного побуту та культурного життя. Був добре обізнаним з кредитно-кооперативним рухом, розумів, що саме кредитові спілки допоможуть у зміцненні економічної бази української громади. Виступав з лекціями про кредитну кооперацію.

У серпні 1930 за підтримки УСГ заснував перший український кооператив «Калина», що забезпечував українців у Канаді україномовними книжками, газетами, журналами, часописами тощо. Автор статуту кооперативу, довголітній голова директорії.

Засновник кредитної спілки «Карпатія»: розпочала 1940 фінансові операції зі стартового капіталу в 92 дол. США від 45 учасників перших установчих зборів. Вже у 1960 статутний капітал спілки перевищував 1 млн 600 тис. дол. (у 2015 — активи «Карпатії» становили понад 415 млн дол.). Спілка матеріально підтримувала українську освіту, культуру, релігійне та громадське життя українців у Канаді.

Співзасновник і перший почесний голова координаційного центру кооперативного руху в Канаді «Кооперативні Громади» (1949), очільник ідеологічної комісії.

Активний діяч Українського товариства ветеранів війни у Канаді.

Автор брошур про кредитну кооперацію «Де поміч для нас або Щадничо-Кредитові Спілки» (1944), «Кооперативна крамниця» (у співавт. з І. Боберським), статей з питань кооперації.

Визнання

Нагороджений медаллю 100-річчя Канади (1970), Шевченківською медаллю від Комітету українців Канади (1974) за визначну роль у кооперативному русі.

Від 20.10.1980 діє Фонд імені Василя Топольницького (заснований за заповітом діяча з основної частини його спадщини при кредитній спілці «Карпатія»). Кошти спрямовують на розвиток і поширення української культури, плекання високого рівня освіти українців.

На вшанування пам’яті діяча рада директорів «Карпатії» запровадила іменну стипендію студенту Центру україно-канадських студій Університету Манітоби, за дослідження та популяризацію української культури.

Цитата

«Справжнім батьком української кооперації в Канаді став Василь Топольницький (1893–1978). Колишній учасник українських визвольних змагань, випускник Вищої Торговельної Школи в Празі, прибув до Канади в 1927 році і тут за прикладом українського руху в Галичині повів успішну організаційну кооперативну працю у Вінніпеґу та околиці. З того часу починається справжня історія української кооперації в Канаді».

 Цит. за: діяльність і реалії відродження та зміцнення кредитної кооперації України // Українська світова кооперативна рада. URL: http://www.wcuc.org.ua/22.0.html


Додатково

Надгробок на могилі діяча

Кооперативи (виробничо-збутові, споживчі, торговельні, кредитні) були однією з важливих форм самоорганізації української еміграції у США та Канаді. Створені у нових країнах розселення, вони брали діяльну участь у релігійному, громадському, політичному, культурно-освітньому житті українців. Виділяли кошти на будівництво церков, народних домів, культурні заходи, освітні цілі тощо, дбали про матеріальні потреби українських освітніх, культурних, наукових, спортивних установ і товариств, сприяли тим збереженню національної ідентичності української діаспори.

Праці

  • Де поміч для нас або Щадничо-Кредитові Спілки. Вінніпег : Культура й освіта, 1944. 32 с. URL: https://diasporiana.org.ua/miscellaneous/de-pomich-dlya-nas-abo-shhadnycho-kredytovi-spilky/
  • Кооперація в Манітобі і українці // Календар-альманах «Нового шляху» на 1947 р. Вінніпег : Накладом «Нового шляху», 1947. С. 112–147.

Література

  1. Українська Стрілецька громада в Канаді 1928–1938. Саскатун : Накладом Української Стрілецької Громади в Канаді, 1938. 160 с.
  2. Качор А. Коротко про інж. Василя Топольницького і про кооп. «Калину» // «Червона Калина» 60-річчя її славної видавничої діяльності. Вінніпег : Українська Вільна Академія Наук, 1983. С. 18–20.
  3. Марунчак М. Г. Біографічний довідник до Історії українців Канади. Вінніпег : Українська Вільна Академія Наук, 1986. 744 с.
  4. Українська кооперація діаспори. Історичний огляд 1930–1975 / Гол. ред. О. Плешкевич. Чикаго; Київ : Українська світова кооперативна рада, 1995. 100 с.
  5. Дякова О. В. Український кооперативний рух на території Сполучених штатів Америки та Канади // Вісник Національного університету «Юридична академія України імені Ярослава Мудрого». Серія: Філософія. 2015. № 3 (26). С. 50–65.

Автор ВУЕ

Н. С. Куліш


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Куліш Н. С. Топольницький, Василь // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Топольницький, Василь (дата звернення: 27.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
29.01.2024

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶