Україна: хімічна промисловість

Україна-30 1.jpg

Хімі́чна промисло́вість — один із ключових секторів економіки України; охоплює хімічний, нафтохімічний та фармацевтичний сегменти.

Характеристика

Виробництво хімічних речовин і хімічної продукції належить до промислової діяльності із середньо-високим технологічним рівнем, фармацевтична галузь — до високотехнологічного виробництва, що зумовлює високий рівень пріоритетності хімічної галузі в національній економіці. Розвиток галузі значною мірою впливає на формування макроекономічних показників.

Хімічна промисловість України більшою мірою орієнтована на промислових споживачів, аграрний сектор, експорт. Найбільшим попитом українська хімічна продукція користується в аграріїв і переробників сільськогосподарської продукції (добрива, засоби захисту рослин, пакувальні матеріали, полімери). Крім того, українська хімічна продукція використовується як напівфабрикат у металургії, легкій і текстильній промисловості, фармацевтиці. Меншою мірою українська хімія затребувана пересічними споживачами.

Особливості розвитку

Потужності ПАТ «Рівнеазот»

Специфіка хімічної галузі колишнього СРСР полягала, зокрема, в тому, що хімічні підприємства розміщувалися регіонально, зазвичай поблизу від сировинної бази. Лише підприємства — виробники добрив були наближені до споживачів, розміщені в аграрних регіонах. Структура хімічної галузі в незалежній Україні залишається сировинно-орієнтованою (позитивним фактом є часткові зміни в бік збільшення виробництва первинних пластмас і виробів із пластмас та хімічної продукції споживчого призначення). Хімічні підприємства України територіально розосереджені в різних регіонах, що запобігає конкуренції, але робить їх природними монополістами в регіоні.

Розвитку хімічної промисловості в Україні сприяє те, що країна володіє потужною сировинною базою, маючи запаси майже всіх видів мінеральної хімічної сировини. Втім, в країні недостатньо освоєні власні запаси нафти, що позначилося на відсутності сировини для нафтохімічного виробництва, виробництва пластмас і полімерів. Крім того, діє негативна тенденція до зниження частки вітчизняної сировини у сировинному балансі галузі, що, за оцінками, не перевищує 25–30 %. Дія комплексу деструктивних чинників макроекономічного, ринкового та політичного характеру мала наслідком зменшення в останні роки виробничого потенціалу хімічної галузі, зниження показників частки хімічної продукції в обсягах реалізації промисловості.

Особливістю хімічної промисловості є складна виробнича структура. Технологічні процеси поєднують близько 200 виробництв, які поділяють на чотири великі групи:

  1. гірничо-хімічна промисловість;
  2. виробництво хімічних речовин і хімічної продукції;
  3. виробництво фармацевтичних продуктів і препаратів;
  4. виробництво гумових і пластмасових виробів.

В Україні видобувають гірничо-хімічну сировину: сірку, фосфатні та калійні солі, які використовуються у виробництва міндобрив та іншої продукції; кухонну сіль — для виробництва кальцинованої та каустичної соди (у містах Слов’янськ, Лисичанськ). Калійні добрива випускаються в м. Калуші на концерні «Лукор»; Стебницькому калійному заводі. Фосфорні добрива з привізних апатитів виробляють у районах бурякосіяння (міста Вінниця, Суми), а також містах Одесі та Костянтинівці. Незначна частка сировини видобувається на Кролевецькому та Ізюмському родовищах фосфоритів. Підприємства з виробництва азотних добрив як сировину використовують коксівний та природний газ і розміщені в містах Кам’янському, Горлівці, Сєвєродонецьку, а також у районах споживання цих добрив (міста Рівне, Черкаси). Найбільше виробництво сірчаної кислоти розташоване у містах Рівному, Новому Роздолі, Костянтинівці, Кам’янському.

Заводи з виробництва напівпродуктів для отримання полімерів розташовані в містах Лисичанську, Сєверодонецьку, Горлівці, Кам’янському, Запоріжжі. Штучні (з целюлози) і синтетичні (з синтетичних смол) хімволокна виготовляють підприємства у містах Чернігові, Києві, Черкасах, с. Соколі (Львівська обл.). Серед виробників, що переробляють полімери, виділяється Дніпровський шинний завод «Дніпрошина», Білоцерківський комбінат шин та гумовоазбестових виробів. Серед ін. галузей хімічного комплексу важливими є лакофарбова (міста Дніпро, Львів, Одеса тощо), промисловість синтетичних барвників (м. Рубіжне у Луганській обл.), хіміко-фармацевтична (міста Київ, Харків, Одеса, Львів), фотохімічна (Київська фабрика «Фотон»).

В Україні серед хімічної продукції за обсягами виробництва та реалізації лідирують: аміак безводний, сірчана кислота, сечовина, нітрат амонію, спирт етиловий та шампуні. Сукупно вітчизняні хімічні підприємства випускають понад 50 тис. найменувань товарів, більша частина яких спрямовується в інші галузі промисловості, меншу — складають побутова хімія, косметичні та ін. товари народного вжитку. Найбільша частка у реалізації належить групі товарів «основної хімічної продукції» (добрива, інші органічні та неорганічні сполуки), що зумовлено значною роллю сільського господарства в економіці.

У 2018 виробництво хімічних речовин і хімічної продукції посіло 7 місце (з часткою 2,6 % від обсягу реалізованої промислової продукції) серед галузей переробної промисловості. У 2019 обсяг виробництва хімічної продукції України сягнув 2,8 млрд дол. США, а показник середньорічного темпу зростання становить 8 % за останні 4 роки.

Водночас Україна значною мірою залежить від імпорту хімічної продукції, зокрема нафтохімічної та фармацевтичної, мінеральних добрив. 2019 Україна імпортувала хімічної продукції на суму 7,5 млрд дол., або 12 % від частки імпорту країни. Це свідчить про чималий попит на хімічну продукцію на внутрішньому ринку, який не задовольняє місцеве виробництво. Домінуючу частку українського ринку мінеральних добрив становлять азотні добрива (68 %), комплексні суміші (28 %), незначні частки ринку — у калійних (3,7 %) і фосфорних (0,3 %) добрив. 2011 року, у зв’язку із активізацією продажів на зовнішніх ринках, було досягнуто рекордний показник в українському аміачному виробництві — 5,26 млн т. В Україні працює 8 великих виробників добрив, 6 із яких спеціалізуються на азотних добривах, що є основою експортного і виробничого потенціалу України.

Країна експортує мінеральні добрива до 70 країн; основними покупцями є Індія, Бразилія, Туреччина, Мексика, Пакистан, Нігерія. Проте, ринок мінеральних добрив останніми роками став мало передбачуваним: український товар змінює напрямок продажів залежно від поточної кон’юнктури. Попит на мінеральні добрива зростає і на внутрішньому ринку. Якщо раніше аміачну селітру в Україні виробляли, орієнтуючись на експорт, то тепер налагоджується інфраструкту дилерських складів в Україні, відпрацьовуються схеми накопичення добрив у міжсезоння. Так, якщо з 1,6–1,9 млн т виробленої селітри тільки 500–600 тис. т раніше споживалося внутрішнім ринком, натепер — близько 1350 тис. т. Прогнозується, що інтенсивне використання ґрунту призведе до постійного зростання споживання мінеральних добрив.


Таблиця. Структура хімічної промисловості України
Показник 2014 2015 2016 2017
Виробництво хімічних речовин і хімічної продукції 100 100 100 100
Виробництво основної хімічної продукції, добрив і азотних сполук, пластмас і синтетичного каучуку в первинних формах 74,6 76,0 72,1 67,6
Виробництво фарб, лаків і подібної продукції, друкарської фарби та мастик 5,5 5,4 7,1 7,8
Виробництво мила та мийних засобів, засобів для чищення та полірування, парфумних і косметичних засобів 12,8 11,0 11,4 12,0


Україна та ЄС

До 2013 тенденції розвитку хімічної промисловості України та ЄС були суголосними: зниження обсягів виробництва хімічних речовин і хімічної продукції у 2007–2009, зростання у 2010 та спад виробництва у 2012. Упродовж 2013–2015 чітко простежується розбіжності тенденцій розвитку хімічної промисловості: в країнах ЄС у цей період відбувалося незначне зростання обсягів виробництва хімічних речовин і хімічної продукції (від 0,2 % у 2013 до 1,5 % у 2015), натомість в Україні спостерігалося його суттєве зниження (від –19,3 % у 2013 до –15,2 % у 2015).

Натомість у 2017 обсяги виробництва хімічних речовин та хімічної продукції в Україні істотно збільшилися на 18,4 % (а виробництва основних фармацевтичних продуктів і фармацевтичних препаратів — на 6,9 %), тоді як в ЄС зростання цих показників було незначним — 1,8 % та 2,1 % відповідно. Це стало свідченням вищої вразливості вітчизняної хімічної промисловості до змін у зовнішньому і внутрішньому середовищах її функціонування.

Для української хімічної промисловості (зокрема, виробництва хімічних речовин та хімічної продукції), порівняно з країнами ЄС, характерні низькі значення результативних показників діяльності. За кількістю хімічних підприємств Україна поступається лише Великобританії, Іспанії, Італії, Німеччині, Франції й Польщі. Проте обсяг реалізованої хімічної продукції (ОРХП) у розрахунку на одне хімічне підприємство в Україні (0,97 млн. євро у 2016) значно менший, ніж у країнах ЄС. Обсяг реалізованої хімічної продукції на одного працівника в Україні в 2,7 раза менший, ніж у Латвії (має найнижче значення показника серед країн ЄС) і майже у 35 разів — ніж у Нідерландах. За показником частки хімічної продукції в обсязі реалізованої промислової продукції у 2016 Україна переважала лише Люксембург, Мальту і Словаччину, а за показником частки зайнятих у виробництві хімічних речовин і хімічної продукції — Болгарію, Естонію, Мальту та Словаччину.

Хімічна промисловість України, будучи експортно орієнтованою і водночас імпортозалежною, безпосередньо залежить від кон’юнктури на світовому ринку хімічної продукції. Разом з тим активний приріст обсягів виробництва хімічної продукції в Україні впродовж 2016–2018, який кількаразово перевищив показники у країнах ЄС, дає підстави виснувати про перспективність вітчизняної хімічної промисловості.

Фармацевтична галузь

Фармацевтика є однією з найдинамічніше зростаючих та кризостійких галузей України. Ринок ліків в Україні ще не повністю відновився після кризи 2014–2015, а впродовж останніх чотирьох років середньорічний темп зростання становить 15 %.

Середні витрати на лікарські засоби порівняно з іншими країнами є одним із драйверів росту: витрати на фармацевтичну продукцію в розрахунку на душу населення в Україні становлять лише 15–25 % від рівня сусідніх країн, що свідчить про великий потенціал подальшого зростання. 1997 кількість зареєстрованих фармацевтичних препаратів вітчизняного та іноземного виробництва перебувала у співвідношенні 1:1,7, а на початок 2017 — 1:3,3. За даними Департаменту фармацевтичної діяльності при МОЗ, станом на 1 січня 2017 в Україні було зареєстровано 12 874 найменувань готових лікарських засобів, з них українських — 30 % (3 887 найменувань), іноземних — 70 % (8 987).

Аналіз класифікаційних груп зареєстрованих засобів показав, що готові лікарські засоби становлять 85 % вітчизняних найменувань та 77 % іноземних, підтримуючими групами є субстанції, in balk, фасування з іn balk. Підтвердженням тенденції імпортозалежності є також і той факт, що за оцінкою експертів ВООЗ, лише 30 % українського фармацевтичного ринку у вартісному вираженні займають вітчизняні лікарські засоби, а частка імпортних — бл. 70 %. Українські виробники перебувають у нерівних умовах з іноземними конкурентами, адже співвідношення вартості ліків вітчизняного й іноземного виробництва складає 1:5. Утім, загальні підсумки господарювання за 2011–2015. свідчать про високий рівень операційної рентабельності підприємств та нарощування обсягів реалізації.

У групі провідних вітчизняних виробників лікарських засобів (щомісячний випуск понад 5,1 млн грн): ЗАТ «ФФ “Дарниця”»; Корпорація «Артеріум» (ТОВ «Київмедпрепарат» і АТ «Галичфарм»); ТОВ ФК «Здоров’я»; ЗАТ НВЦ «Борщагівський ХФЗ»; АТ «Фармак»; АТ «Лекхім» та ін. Безумовним лідером серед вітчизняних виробників за показником експортної продукції є «Фармак» (22,1 % продукції експортовано в 2015). Загалом вітчизняні лідери фармацевтичного ринку експортують ліки до 50-­ти країн світу, зокрема й до країн ЄС.

За даними Держслужби статистики щодо витрат за напрямами інноваційної діяльності галузі «Виробництво основних фармацевтичних продуктів і фармацевтичних препаратів», 2019 лише 30 підприємств України асигнували на НДР 1449 млн грн. При цьому виробники на 100 % фінансують інновації за рахунок власних коштів. За таких умов українським фармацевтичним компаніям украй складно здійснювати технологічні інновації та конкурувати не лише на зовнішньому ринку, а й на внутрішньому.


Таблиця. Показники функціонування хімічної промисловості (виробництва хімічних речовин і хімічної продукції) в Україні та країнах ЄС у 2016 р.
Країна Кількість хімічних підприємств ОРХП, млн. євро ОРХП на одне хімічне підприємство, тис. євро ОРХП на одного працівника, тис. євро Частка хімічної продукції в обсязі реалізованої промислової продукції, % Частка зайнятих у виробництві хімічних речовин і хімічної продукції, %
Україна 2046 1987,7 971,5 28,4 2,6 2,9
Австрія 360 13377,2 37158,9 742,7 7,4 2,9
Бельгія 562 33732,6 60022,4 784,3 13,7 8,7
Болгарія 606 1455,4 2401,7 102,0 4,9 2,6
Великобританія 2826 36386,9 12875,8 411,7 5,2 3,4
Греція 979 2150,6 2196,7 207,3 4,6 3,3
Данія 263 5362,0 20387,8 459,7 4,8 3,8
Естонія 110 452,4 4112,7 191,7 3,8 2,2
Іспанія 3409 37132,2 10892,4 422,9 8,0 4,7

Тенденції розвитку

Суголосні з характерними для національної промисловості назагал. Водночас існують певні особливості. Так, хімічна промисловість є чутливішою до впливу загальноекономічних чинників, аніж більшість галузей промисловості: вразливіша до кризових явищ і водночас відновлюється швидше, ніж в середньому галузі промисловості України. У кризових 2008–2009, 2013–2015. темпи зниження бсягів виробництва хімічних речових та хімічної продукції перевищували відповідні індекси у промисловості загалом (2008 — 8,3 % у хімічній промисловості проти 5,0 % у промисловості загалом; 2009 — 24,6 % проти 20,6 %; 2013 — 19,3 % проти 4,3 %; 2014 —– 14,2 % проти 10,1 %; 2015 — 15,2 % проти 13,0 % відповідно); і навпаки, у період відновлення 2010–2011 темпи приросту в хімічній промисловості становили 21,5 % і 23,7 % проти 12,2 % та 13,0 % відповідно.

В обсягах виробництва хімічної продукції намітилась стійка тенденція до суттєвого зростання (1,1 % за 2016, 18,4 % за 2017, 47,0 % за січень — березень 2018), що засвідчує перспективність розвитку галузі. Виробництва органічної та неорганічної хімії посідають домінуючі позиції на внутрішньому ринку (60–78 % і 80–82 % відповідно). Водночас, валовий випуск основних видів продукції неорганічної хімії суттєво зменшився.

Збройний конфлікт на Сході країни спричинив руйнування частини підприємств та коопераційних зв’язків між підприємствами; окупація Криму також негативно позначилась на діяльності хімічної галузі, що відбилося на ресурсному потенціалі хімічних виробни регіональні диспропорції у розвитку хімічної промисловості. Зокрема, внаслідок військових дій в зоні АТО було пошкоджено виробничу інфраструктуру Донецького казенного заводу хімічних виробів; Горлівське ПАТ «Концерн Стирол», ПАТ «Стаханівський завод технічного вуглецю» залишилися на непідконтрольних територіях; призупинило виробничий процес через загрози техногенного характеру ПрАТ «Сєверодонецьке об’єднання “Азот”». Прикладом втраченого потенціалу є Лисичанський содовий завод — єдине підприємство в Україні, яке випускало харчову соду. З 2014 раїна не має власного содового виробництва.

Низький рівень платоспроможного попиту на внутрішньому ринку та гостра конкуренція на світових ринках; трудова міграція, відтік висококваліфікованих кадрів через щорічне скорочення обсягів виробництва, низький рівень заробітної плати та наявність значної суми заборгованості по заробітній платі в галузі; висока ресурсо- та енергомісткість хімічного виробництва (особливо багатотоннажного); стрімке падіння темпів розробки, освоєння і випуску нової продукції; брак власних коштів підприємств як основного джерела інвестиційних ресурсів для фінансування інноваційного розвитку; різні стандарти та екологічні характеристики вітчизняного та європейського ринків — всі ці чинники створюють перешкоди для вітчизняних виробників хімічних речовин і хімічної продукції.

Одним із найдоступніших шляхів мінімізації технологічного відставання є залучення достатніх інвестиційних ресурсів для впровадження новітніх технологій. Назрілою є розробка стратегії імпортозаміщення певних товарних груп; максимальна диверсифікація експорту високотехнологічної української хімічної продукції, зокрема добрив та неорганічної хімії. Перспективи відновлення та розвитку хімічного комплексу України залежать насамперед від ефективності базових виробництв мінеральних добрив, неорганічної хімічної продукції з одночасним розвитком нових напрямів з виробництва наукоємної продукції з високою доданою вартістю — оригінальних фармацевтичних препаратів, продукції мікробіологічної промисловості, виробництва пластмас, малотоннажної хімії, вуглецевих волокон тощо. В умовах формування світової хімічної індустрії ключовим орієнтиром розвитку хімічних компаній є нововведення, що вимагає активізації інноваційної діяльності в Україні. Реалізація такого завдання потребує стимулювання розвитку високотехнологічних хімічних виробництв (шляхом селективного субсидування, пільгового кредитування й оподаткування, надання переваг при проведенні тендерів на отримання держзамовлення тощо); постійного моніторингу рівня технічного переоснащення стратегічно важливих хімічних виробництв; інвестування у науково-дослідну й дослідно-конструкторську роботу.

Натепер у світі активно формується Хімічна індустрія 4.0 (СHEMICALS 4.0), яку можна розглядати як галузеву концепцію імплементації засад Четвертої промислової революції. Ця концепція призначена стати орієнтиром для виведення хімічних технологій, виробництв і ринків на принципово новий якісний рівень на основі системного використання «смарт»-інновацій та інформаційно-комунікаційних технологі

Джерела

  • Амоша О. І., Булєєв І. П., Землянкін А. І. та ін. Промисловість України — 2016: стан та перспективи розвитку. Київ : Інститут економіки промисловості НАН України, 2017. 120 с.Державна служба статистики України. URL: http://www.ukrstat.gov.ua
  • Імплементація Угоди про асоціацію між Україною та ЄС: економічні виклики та нові можливості За ред. В. М. Гейця, Т. О. Осташко. Київ : Інститут економіки та прогнозування НАН України, 2016. 184 с.

Література

  1. Власюк Т. Зовнішньоторговельні аспекти безпеки функціонування хімічного комплексу України // Вісник Тернопільського національного економічного університету. 2016. № 4. С. 18–34.
  2. Іщук С., Коваль Л. Розвиток хімічної індустрії в Україні та світі: порівняльна оцінка // Журнал європейської економіки. 2019. Т. 18. № 2. С. 212–227.
  3. Іщук С., Созанський Л., Коваль Л. та ін. Виклики та перспективи розвитку хімічних виробництв у регіонах України. Львів : ДУ «Інститут регіональних досліджень імені М. І. Долішнього Національної академії наук України», 2018. 91 с.
  4. Копішинська К. О., Волошиновська І. В. Впровадження технологічних інновацій як ключовий чинник розвитку фармацевтичних підприємств // Актуальні проблеми економіки та управління. 2020. Вип. 14. С. 1–9.
  5. Тяжкороб І. В. Організаційні зміни та їх науково-методичне забезпечення у розвитку хімічного комплексу регіону. Луганськ : Ноулідж, 2011. 186 с.
  6. Україна. 30 років незалежності. Стислий довідник / За ред. д. і. н., проф. Киридон А. М. Київ : Державна наукова установа «Енциклопедичне видавництво», 2021. 536 с.
  7. Шевцова Г. З., Маслош О. В. Хімічна промисловість України у пошуках нової стратегії розвитку // Глобальні та національні проблеми економіки. 2017. Вип. 16. С. 429–253.
  8. Шевцова Г. 3. Хімічна індустрія 4.0 як галузева концепція реалізації основ четвертої промислової революції // Економічний вісник Донбасу. 2017. № 2 (48). С. 35–41.
  9. Шубін О. О. Хімічна промисловість України: економічні трансформації та перспективи. Донецьк : Донецький національний університет економіки і торгівлі імені Михайла Туган-Барановського, 2010. 628 с.

Див. також

Україна

Хрономаркери економічного розвитку незалежної України

Національне господарство України

Національне господарство України: етапи розвитку

Національне господарство України: основні галузі

Автор ВУЕ

Л. В.Кобріна


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Кобріна Л. В. Україна: хімічна промисловість // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Україна: хімічна промисловість (дата звернення: 29.04.2024).

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶