Фундаментальні каталоги зір

Фундамента́льні катало́ги зір (ФКЗ) — низка зоряних списків, що містять перелік та координати невеликої кількості особливим чином дібраних так званих фундаментальних (опорних) зір.

Координати цих зір визначено шляхом великої кількості спостережень із високою точністю методами астрометрії.

Призначення та основні функції ФКЗ

Фундаментальна астрометрія визначає точні координати зір і складає зоряні каталоги. В окремих каталогах, складених у різних астрономічних обсерваторіях, є випадкові та систематичні похибки. Декілька таких каталогів обробляють за допомогою складних обчислень на ЕОМ і виводять напівемпіричні співвідношення, які дозволяють переходити від різних епох різних каталогів із врахуванням нев’язок у значеннях координат астрономічних об’єктів. Під час такого оброблення особливу увагу звертають на уникнення систематичних похибок. У результаті створюють зведений ФКЗ. Фундаментальні каталоги використовують для визначення точного часу (Служба часу) й точної географічної широти (Служба широти), визначення власних рухів зір, складання астрономічних щорічників.

З історії ФКЗ

Перший ФКЗ (FK1), що містив астрометричні параметри 539 яскравих зір, складено та опубліковано 1879 Артуром Ауверсом (1838–1915; Німеччина). 1883 видано доповнення (FK2).

Третій ФКЗ (FK3) містив координати 1 587 зір, оприлюднений 1934.

Четвертий ФКЗ (FK4), який містить точні координати 1 535 зір, складено та опубліковано 1963 у м. Гайдельберзі.

П’ятий ФКЗ (FK5), виданий 1988 у м. Гайдельберзі, що містить уточнені координати 1 535 зір. 1991 видано його доповнення з координатами ще 3 117 зір. 1991–1997 FK5 вважали попередньою реалізацією Міжнародної небесної системи координат (ICRS) в оптичному діапазоні.

1999–2000 у м. Гайдельберзі видано шостий ФКЗ (FK6), що містить 4 140 зір.

ФКЗ нового покоління

Новий фундаментальний каталог створено за результатами роботи місії «Hipparcos».

«Hipparcos» — космічний телескоп Європейського космічного агентства (ЄКА), призначений для астрометричних завдань: вимірювань координат, паралаксів, власних рухів зір і відстаней до них. Остаточні результати роботи місії порівняно, об’єднано та опубліковано у двох ФКЗ: каталогах «Hipparcos» і «Tycho». Каталог «Hipparcos» містить 118 324 зір із середньою точністю положень (координат) дещо краще, ніж 0,001 кутової секунди.

2000 опубліковано каталог «Tycho-2», що містить астрометричні характеристики понад 2,5 млн зір. Точність положень (координат) зір у цьому каталозі (для зір до 9 видимої візуальної зоряної величини) — близько 0,05"; точність визначення власних рухів зір не гірша за (0,002–0,003)"/рік. Точність виміру паралаксів зір у каталозі «Hipparcos» дозволила суттєво уточнити відстані до них. За результатами експерименту для 20 000 зір відстані стали відомі із похибкою менше 10 %, для 49 000 — не більше 20 %.

Великі сподівання астрономи покладають на результати роботи астрометричної обсерваторії «Gaia» (наступниця проекту «Hipparcos»).

У вересні 2016 опубліковано позиції зір із точністю близько 10 мілісекунд дуги і блиск 1,1 млрд зір; розраховано параметри власних рухів для більш ніж 2 млн зір, спільних для «Gaia» і каталогу «Tycho», з точністю екваторіальних координат у 0,3 мілісекунди дуги і точністю визначення власного руху не гірше за 1 мілісекунду дуги в рік.

25.04.2018 ЄКА опублікувало на сайті найдеталізованішу в історії людства тривимірну карту нашої Галактики Чумацький Шлях, що містить інформацію про точне розташування та власні рухи майже 1,7 млрд зір.

Джерела

  • Fricke W., Schwah H., Lederle T. et al. Fifth Fundamental Catalogue : in 2 pt. Karlsruhe : G. Braun, 1988–1991.
  • Wielen R., Schwan H., Dettbarn C. et al. Sixth Catalogue of Fundamental Stars : in 3 pt. Karlsruhe : G. Braun, 1999–2000.

Література

  1. Геодинамика и астрометрия. Основания, методы, результаты. Киев : Наукова думка, 1980. 166 с.
  2. Абалакин В. К., Краснорылов И. И., Плахов Ю. В. Геодезическая астрономия и астрометрия. Москва : Картгеоцентр ; Геодезиздат, 1996. 434 с.
  3. Kovalevsky J. Modern Astrometry. 2nd ed. Berlin; New York : Springer, 2010. 376 p.

Автор ВУЕ

О. Г. Шевчук


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Шевчук О. Г. Фундаментальні каталоги зір // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Фундаментальні каталоги зір (дата звернення: 3.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
13.08.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶