(Перенаправлено з Хаббард, Лафаєт Рональд)

Габбард, Лафаєт Рональд

Ron-habbard 13.jpg

Га́ббард, Лафає́т Ро́нальд (Хаббард; літературне ім’я — Л. Рон Хаббард; англ. Hubbard, Lafayette Ronald; 13.03.1911, м. Тілден, шт. Небраска, США — 24.01.1986, ранчо Ла Квінта, переписна місцевість Крестон в окрузі Сан-Луїс-Обіспо, шт. Каліфорнія, США) — письменник-фантаст, філософ, психолог, фотограф, музикант; автор доктрини і практик діанетики та саєнтології, засновник і лідер Церкви саєнтології. Писав англійською мовою.

Габбард, Лафаєт Рональд

(Hubbard, Lafayette Ronald)

Народження 13.03.1911
Місце народження Тілден
Смерть 24.01.1986
Місце смерті Крестон
Напрями діяльності література, філософія, релігія, музика
Традиція/школа саєнтологія

Життєпис

Достовірний життєпис діяча відтворити складно. Біографія, подана у саєнтологічних джерелах, піддається сумніву з боку незалежних дослідників.

Походив з родини офіцера військово-морських сил США.

1914 сім’я переїхала до м. Хелена (шт. Монтана). За тиражованою біографією, у 1916–1917 Рональд познайомився з шаманом індіанського племені чорноногих, посвячений у кревні брати племені, освоював духовний спадок індіанців.

Підлітком зацікавився теорією психоаналізу З. Фройда. В 1924 став одним із 4-х делегатів від руху бойскаутів на президентському святкуванні Національного тижня молоді.

Протягом 1927–1930 здійснив подорожі до Азії, відвідав Японію, Китай, Гаваї, о. Гуам (де тоді служив батько). На Гуамі деякий час викладав англійську мову в місцевій школі, набув навичок фотографа. Після короткої перерви й служби у піхотному полку нацгвардії знову повернувся на Схід. За «офіційною» біографією, тоді ж отримав доступ до тибетських ламаїстських монастирів.

1930 вступив до Університету Джорджа Вашингтона, поглиблено вивчав інженерну справу, математику, ядерну фізику. Займався льотною справою, став льотчиком-планеристом, заснував аероклуб університету. Невдовзі покинув навчання. Почав займатися літературною діяльністю, працював позаштатним репортером-фотографом.

У 1931–1933 організував і очолив Карибську кінознімальну експедицію з метою зафільмувати місця відвідувань піратами Карибського моря, брав участь у мінералогічній експедиції до Пуерто-Ріко. Упродовж життя здійснив ще низку експедицій — з радіодосліджень до Аляски (де також вивчав культуру місцевих малих народів), геологічну в Середземномор’я, саєнтологічну в Родезію та ін.

У 1934–1937 працював у бульварній пресі (т. з. рulp-журналах), писав у різних жанрах, набув популярності (поряд з Р. Чандлером, Д. Хемметом, Е. Берроузом, Г. Лавкрафтом), працював над кіносценарієм за власним романом у Голлівуді. З осені 1937 приступив до серії лабораторних експериментів з вивчення кліткової пам’яті, результати яких лягли в основу діанетики й саєнтології. Від 1938 пристав на пропозицію видавництва «Стріт і Сміт» писати в жанрі наукової фантастики.

В грудні 1940 отримав ліцензію капітана пароплавів, у 1941 — ліцензію капітана вітрильних суден, в липні 1941 — звання молодшого лейтенанта запасу ВМС США. Після призиву (Друга світова війна) був відряджений на Філіппіни, звідти — в Австралію, командував сторожовим і протичовновим кораблями, був штурманом десантного вантажного транспорту.

З 1946, після звільнення з військової служби, Габбард зосередився на письменницькій діяльності та розробці теорії й методів діанетики, організації дослідницького центру. З 1952 працює над доктриною саєнтології, у наступні роки — просуває вчення серед релігійних і наукових товариств Європи (Франція, Німеччина, Іспанія). 1954 заснував першу Церкву саєнтології в м. Лос-Анджелесі. 1955 переїхав до м. Вашингтона, де став виконавчим директором новозаснованої Установчої церкви Саєнтології; 1956–1958 керував організацією почергово з міст Вашингтона й Лондона.

1966 офіційно відійшов від управління Церквою, але до кінця життя займався адміністративними та організаційними питаннями розбудови міжнародної саєнтологічної мережі, писав романи, музику, фотографував. У 1970-х потрапив під кримінальні звинувачення в Європі та загрозу кримінальних переслідувань у США, переховувався, вів замкнений спосіб життя.

Діяльність

Будинок Р. Габбарда та Установчої церкви саєнтології, м. Вашингтон, США

Найбільшої відомості набув як письменник, засновник вчення діанетики і неорелігійного руху саєнтології.

Автор понад 200 творів у жанрах детективу, вестерну, авантюрного роману, психологічного трилеру, наукової фантастики, фентезі, любовних романів. Найпопулярнішими стали романи «Страх» («Fear»; 1940), «Останнє затемнення» («Final Blackout»; 1948), «Раби сна» («Slaves of Sleep»; 1948), «Володарі сна» («The Masters of Sleep»; 1950), «Поле битви — Земля» («Battlefield Earth»; 1982), «Місія — Земля» ( «Mission Earth», у 10 т.; 1985–1987). Загальний наклад книг Габбарда — бл. 300 млн екземплярів.

Діанетику (від грец. διά — через і грец. νοῦς — розум) позиціонував як теорію й методику звільнення (терапії) людини від минулого травматичного досвіду (небажаних відчуттів і неприємних емоцій), ірраціональних страхів, психосоматичних захворювань та досягнення «цілковитої духовної свободи». Основні ідеї викладено в праці «Діанетика: сучасна наука ментального здоров’я» («Dianetics: The Modern Science of Mental Health»; 1950). Книга стала бестселером і викликала активний суспільний рух у США, створення діанетичних центрів і груп. 1950 засновано перший Діанетичний дослідницький центр Габбарда (м. Елізабет, шт. Нью-Джерсі), 1951 — Коледж Габбарда (м. Вічита, шт. Канзас).

Від початку 1950-х на основі діанетики розроблював учення саєнтології (від лат. scio — знання і грец. λόγος — учення, наука), переорієнтовуючи його з психотерапії в бік релігійної доктрини (був звинувачений у використанні релігії як «фасаду» для саєнтології з метою звільнитися від сплати податків і уникнути кримінального переслідування за неліцензовану медичну практику). Засади саєнтології сформулював у праці «Створення людських здібностей» («The Creation of Human Ability»; 1954). На хвилі зацікавлення доктриною саєнтологічні центри створюються в США, Канаді, Франції, Данії, Великій Британії, Південній Африці тощо. Доробок Габбарда з діанетики та саєнтології оцінюють у понад 3 тис. лекцій, 84 фільми, 3 енциклопедичні серії. Наукові кола засудили книги Габбарда як псевдонаукові.

1965 Габбард презентував т. з. саєнтологічний «Міст до свободи» — «таблицю класів і ступенів», яка пояснює просування до вищих рівнів свідомості, розкриття потенціалу та нових здібностей людини. Майже одразу представив і саєнтологічну організаційну схему з семи відділень як універсальну модель досягнення успіхів.

Музична кімната Л. Р. Габбарда з колекцією музичних інструментів

Як музикант, організував декілька концертних груп. Писав музику, поєднуючи стилі джазу, реггі, каліпсо, стилізував традиційні іспанські та східні музичні форми. Найвідоміший музичний твір — альбом «Космічний джаз» («Space Jazz», 1982, 13 композицій), що є саундтреком до роману «Поле битви — Земля». Останній альбом «Шлях до свободи» («The Road to Freedom», 1984–1986) став золотим диском вже за 4 місяці. Автор низки музикознавчих есеїв.

Як фотограф набув визнання публікаціями світлин в журналах «National Geographic», «The Spotsman Pilot». Фотобіографія нараховує бл. 600 світлин, низка з яких відзначена нагородами.

Як сценарист, співпрацював у Голівуді зі студією «Коламбія пікчерс», адаптуючи свій роман «Вбивство у піратському замку» до зйомок серіалу «Таємниця острова скарбів». Працював над сценаріями фільмів «Таємний пілот», «Пригоди Дикого Біла Хікока», «Повернення Павука». Згодом створив кіногрупу для виробництва стрічок про саєнтологію, де використовував авторську звукову технологію «Клірсаунд». Написав серію праць з процесу кіновиробництва, акторської майстерності.

Як гуманіст, боровся за надання прав і свобод корінному населенню Африки. Розробляв гуманістичні методи відродження людської порядності. У кін. 1960-х–1970-х вивчав проблем наркоманії, розроблював програми для реабілітації наркозалежних («Очищення», є основою міжнародної реабілітаційної мережі «Нарконон»), злочинців (методи використані у програмі подолання злочинності «Кримінон»). Сформулював моральний кодекс із 21 настанови для сучасної людини.

Як управлінець, розробив і систематизував адміністративні принципи, на яких функціонують саєнтологічні організації.

Визнання

1987 вулиця м. Лос-Анджелеса, на якій розташовано кілька саєнтологічних центрів, була перейменована на честь Р. Габбарда. День народження Габбарда (13 березня) є одним з головних свят серед саєнтологів.

Внесений до Книги рекордів Гіннеса як найпублікованіший автор; як автор з найбільшою кількістю праць, перекладених іншими мовами; як письменник з найбільшою кількістю аудіокниг.

За романом «Поле битви — Земля» знято однойменний фільм (реж. Р. Крістіан; 2000).

Додатково

  • Служба у ВМС США завершилася для Габбарда резонансними інцидентами і списанням. Так, під час патрулювання (1943) командир протичовнового корабля РС-815 Габбард повідомив, що переслідує японські підводні човни. Бій тривав кілька діб, випущено глибинні бомби, на підмогу були надіслані судна й дирижаблі. За рапортом Габбарда, один човен був потоплений, другий — отримав серйозні пошкодження. Проте, радари інших кораблів не виявили субмарин чи їхніх уламків, а після війни в японських архівах не знайшлося згадок про підводні човни, втрачені біля узбережжя Орегону. Наступного місяця Габбард відплив у мексиканські територіальні води і провів військове тренування біля заселених островів Коронадо (вважаючи їх знелюдненими і територією США). Скарга мексиканського уряду мала наслідком відсторонення від командування.
  • В кінці 1983 Р. Габбард оголосив про організацію конкурсу «Письменники майбутнього» («Writers of the Future Contest»), який проводиться щорічно. За підсумками вручаються грошові премії та друкується антологія творів. Серед лауреатів — Девід Зінделл, Роберт Рід, Шон Вільямс, Скотт Ніколсон та ін.

Праці

  • Dianetics: The Modern Science of Mental Health. Los Angeles : Bridge Publications, 2007. 679 p.
  • The Creation of Human Ability: A Handbook for Scientologists. Copenhagen : New Era Publication, 2007. 529 p.
  • Р о с. п е р е к л а д — Создание человеческих способностей : настольная книга для саентологов. Лос-Анджелес : Bridge Publications, 2007. 529 с.
  • У к р. п е р е к л а д — Діанетика. Сучасна наука про розум. [Б. в.] : New Era Publications, 2010. 685 с.
  • Діанетика. Вихідні тези. [Б. в.] : New Era Publications, 2019. 274 с.
  • Діанетика. Еволюція науки. [Б. в.] : New Era Publications, 2019. 196 с.

Твори

  • Mission Earth : in 10 vol. Los Angeles : Bridge Publications, 1985–1987.
  • Slaves of Sleep & the Masters of Sleep. Los Angeles : Bridge Publications, 1993. 316 р.
  • Final Blackout. Los Angeles : Galaxy Press, 2016. 184 р.
  • Battlefield Earth: A Saga of the Year 3000. Hollywood : Galaxy Press, 2017. 1143 p.

Література

  1. Streissguth Th. Charismatic Cult Leaders. Minneapolis : The Oliver Press, 1995. 160 р.
  2. Scientology / Ed. by J. R. Lewis. Oxford : Oxford University Press, 2009. 464 p.
  3. Controversial New Religions / Ed. by J. R. Lewis, J. A. Petersen. Oxford : Oxford University Press, 2014. 480 p.
  4. Богдановський І. Церква саєнтології: специфіка віровчення, методи і форми культової та позакультової діяльності // Схід. 2015. № 4. С. 17–21. URL: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Skhid_2015_4_5
  5. Wright L. Going Clear: Scientology, Hollywood, and the Prison of Belief. London : Silvertail Books, 2016. 530 р.
  6. Westbrook D. Among the Scientologists: History, Theology, and Praxis. Oxford : Oxford University Press, 2019. 332 р.

Автор ВУЕ

В. В. Титаренко


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Титаренко В. В. Габбард, Лафаєт Рональд // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Габбард, Лафаєт Рональд (дата звернення: 27.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
14.06.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶