(Перенаправлено з Хлібне дерево)

Артокарпус

Хлібне дерево (Гаваї)
Плоди хлібного дерева

Артока́рпус, хлібне дерево (Artocarpus altilis) — вид рослин родини тутових (шовковицевих).

Характеристика

Хлібне дерево — рослина з їстівними плодами, що на смак нагадують хліб. Вічнозелене або листопадне дерево до 30 м (найчастіше — 15–20 м) заввишки, густо облиснене, крона розлога. Вирізняється надзвичайно швидким ростом, починає плодоносити на третьому році життя (або через 3–6 років — за іншими даними) й продовжує протягом 70 років. Стовбур прямий, циліндричний, може досягати до 1,8 м у діаметрі. Для артокарпусу характерна гетерофілія — на одному дереві є листки, різні за типом, формою, розміром (прості овальні шкірясті з округлим краєм 30–50 см завдовжки, пірчасто-розсічені, складні до 18 см завдовжки і 8 см завширшки). Рослини артокарпусу однодомні, чоловічі квітки дрібні, жовто-зелені, зібрані у циліндричні прямостоячі, видовжені суцвіття завдовжки 45 см, дозрівають раніше за жіночі. Жіночі квітки великі, зелено-жовті, зібрані у суцвіття, що розташовані на стовбурах (кауліфлорія) та/або при основі найтовщих гілок (раміфлорія). Для усіх видів роду Артокарпус характерне перехресне запилення та ентомофілія (запилювачі артокарпусу — бджоли). Цвіте в лютому — березні та серпні — вересні. Супліддя видовжено-овальної форми, до 80 (90) см завдовжки і 40 (50) см у діаметрі, масою 4–40 кг, дозріває 8–10 місяців. Рослини артокарпусу диплоїдні (2n = 56) або триплоїдні (3n = 84).

Географічне поширення

Батьківщина артокарпусу — Нова Гвінея, Малайзія, Філіппіни, вид є природним (аборигенним) у тропічній Азії. У природі зростає в екваторіальних низовинах, на заболочених ділянках дощових тропічних лісів, де досить часто домінує. Як інтродукований поширений на островах Тихого океану, культивується у південній півкулі в усіх тропічних регіонах (Австралія, Нова Зеландія, Південна та Центральна Америка).

Практичне значення

Рослини артокарпусу мають велике господарське значення, є джерелом різноманітної сировини: харчової, лікарської, будівельної, текстильної тощо; відомо також про вирощування їх як декоративних.

Література

  1. Orwa C., Mutua A., Kindt R., Jamnadass R., Anthony S. 2009. Agroforestree Database: a tree reference and selection guide version 4.0. Nairobi : Kenya World Agroforestry Centre (ICRAF), 2009. 1 CD-ROM.
  2. Черевченко Т. М. Світ тропіків очима ботаніків. Київ : Книгоноша, 2016. С. 61.

Автор ВУЕ

Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Зав’ялова Л. В. Артокарпус // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Артокарпус (дата звернення: 27.04.2024).

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶