(Перенаправлено з Шаблерогові, кінські антилопи)

Антилопи

Вилоріг
Гвинторога антилопа

Антило́пи (нім. Antilope, фр. antilope, від пізньолат. anthalopus — казкова рогата тварина) — назва позатаксономічної групи ссавців родини бикових (Bovіdae) ряду парнокопитних, до якої входить щонайменше 91 вид, що належать до 30 родів і 5–10 підродин. Живуть у Старому Світі. Найбільше видів — в Африці, менше — в північній Азії. У Європі мешкає лише два види: сайга (сайгак; Saiga tatarica) та сарна (Rupicapra rupicapra). До антилоп традиційно відносять вилорога (Antilocapra americana). Це єдиний вид монотипової американської родини вилорогових (Antilocapridae).

Особливості будови

Головними особливостями будови тіла антилоп є нерозгалужені роги, що утворюються за допомогою рогових чохлів, які вкривають вирости лобових кісток черепа, і не змінюються протягом життя. Роги спрямовані вгору або назад, є в самців і самиць. Хвіст закінчується пучком волосся. Тіло струнке, ноги довгі, оскільки ці тварини пристосовані до стрімкого бігу: газель Гранта (Gazella granti) розганяється до 90 км/год, антилопа-гну (Connochaetes gnou) здатна бігти 75–80 км/год, газель Томсона (Gazella thomsoni) і вилоріг досягають швидкості 75–80 км/год. Найменша за розмірами карликова антилопа (Neotragus pygmaeus), що живе в Західній Африці, за розмірами не більше, ніж заєць. Довжина її тіла — 50–60 см, хвоста — 7,5 см, висота в холці до 30 см, а маса — лише 3–5 кг. Карликова антилопа здатна на стрибки завдовжки до 2,5 м. Найбільшою антилопою є канна (Taurotragus oryx), зовні схожа на бика і належить до підродини бикових. Може досягати у довжину 3–4 м, хвіст — 90 см, висота в холці —1,8 м, маса — до 900 кг. Ця кремезна антилопа здатна бігти лише зі швидкістю 40 км/год.

Особливості життєдіяльності

Антилопи — травоїдні звірі, які, як і бики, пережовують корм кілька разів. Їжа — трава або листки нижніх гілок дерев. Особини деяких видів здатні ставати на задні ноги й діставати листки на висоті до 2 м. Зазвичай мають стадний спосіб життя. Серед антилоп є моногамні, полігамні та гаремні види. Живуть переважно на відкритих просторах — у степах, саванах, напівпустелях і пустелях, хоча є гірські і лісові види. Вагітність зазвичай триває близько 7 місяців. Плодючість незначна — здебільшого 1 дитинча за 1 пологи. Антилопи живуть до 20 років. Деякі види, зокрема канна, піддаються доместикації.

У фауні сучасної України антилоп немає, хоча в історичні часи звичайним видом був сайгак. Через смачне м’ясо антилопи є улюбленим об’єктом полювання, унаслідок цього 25 видів антилоп перебувають під загрозою зникнення.

Різноманітність

Найвідомішими є такі групи і види. Справжні антилопи (Antilopinae) — найбагатша на види підродина, до якої належать газелі, гарни, спрингбоки, карликові антилопи, сайгак. Це стрункі тварини розмірами трохи більші за козулю. Шаблерогові, або кінські, антилопи (Hippotraginae) зовні нагадують коней, однак мають довгі роги вигнуті назад (шаблероги, орикси, адакси). Коров’ячі антилопи (Alcelaphinae), до яких належить гну і бубали, зовні нагадують корів. Дукери (Cephalophinae) — дрібні антилопи масою тіла до 20 кг з невеличкими рогами. Імпали (Aepycerotinae) — найбільші стрибуни серед антилоп, здатні на стрибки до 9 м у довжину і до 3 м у висоту, під час яких вони ніби зависають у повітрі. Гвинторогі антилопи (Tragelaphini), до яких належать канна й антилопа чотирирога (Tetracerus quadricornis) з підродини бикових.

Література

  1. Antelopes: Global Survey and Regional Action Plans : in 4 part. Gland : International Union for Conservation of Nature, 1988–2001.
  2. Mammals of Africa : in 6 vol / Ed. by J. Kingdon, M. Hoffmann. London : Bloomsbury, 2013. Vol. 6: Pigs, Hippopotamuses, Chevrotain, Giraffes, Deer and Bovids. 704 p.
  3. Брем А. Життя тварин : у 10 т. / Пер. з рос. Д. Федорова. Харків : Книжковий Клуб «Клуб Сімейного Дозвілля», 2015. Т. 1: Ссавці А — Г (від акуари до грізлі). 125 с.
  4. Castelló J. R. Bovids of the World: Antelopes, Gazelles, Cattle, Goats, Sheep, and Relatives. Princeton : Princeton University Press, 2016. 664 p.

Автор ВУЕ

C. В. Межжерін


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Межжерін С. В. Антилопи // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Антилопи (дата звернення: 27.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
05.05.2020

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶