Відмінності між версіями «Акка»

Рядок 15: Рядок 15:
 
Масив Акки складений докембрійськими породами ([[граніт]]ами, [[гнейс]]ами і [[кварцит]]ами), утворився в палеозої під час каледонської складчастості; рельєф згладжений діяльністю льодовиків, нижні частини схилів вкриті тайговим [[рідколісся]]м, [[Чагарники|чагарниками]], торфовищами, гірською [[Тундра|тундрою]] і [[Луки (тип рослинності)|луками]].  
 
Масив Акки складений докембрійськими породами ([[граніт]]ами, [[гнейс]]ами і [[кварцит]]ами), утворився в палеозої під час каледонської складчастості; рельєф згладжений діяльністю льодовиків, нижні частини схилів вкриті тайговим [[рідколісся]]м, [[Чагарники|чагарниками]], торфовищами, гірською [[Тундра|тундрою]] і [[Луки (тип рослинності)|луками]].  
  
Компактний гірський масив має овальну в плані форму (близько 12×7 км) широтного простягання, включає 11 окремих згладжених [[Денудація|денудацією]] вершин і 10 [[льодовик]]ів, найвища точка — Акка (2015 м над рівнем моря). Акка вважається найвищою горою в Швеції за відносною висотою — перевищення вершини гори над її підніжжям на березі водосховища Аккаяуре (найнижчий рівень — 423 м), створеного у верхів’ях річки Луле в 1923, складає 1592 м. Через значне перевищення висот, ізольованість гірського масиву та величність постави Акка отримав поважне прізвисько — Королева Лапландії. Масив перебуває (з 1909) у межах Національного парку Стура-Шефаллет (площа — 1278 км²), що є складовою частиною об’єкту [[Світова спадщина ЮНЕСКО|Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО]] (1996, площа — 9334 км²) Лапонія або [[Лапландія (Швеція)|Шведська Лапландія]] — природного та історичного осередку саамів, що зберегли традиційний, заснований на оленярстві, кочовий спосіб життя.
+
Компактний гірський масив має овальну в плані форму (близько 12×7 км) широтного простягання, включає 11 окремих згладжених [[Денудація|денудацією]] вершин і 10 [[льодовик]]ів, найвища точка — Акка (2015 м над рівнем моря). Акка вважається найвищою горою в Швеції за відносною висотою — перевищення вершини гори над її підніжжям на березі водосховища Аккаяуре (найнижчий рівень — 423 м), створеного у верхів’ях річки Луле в 1923, складає 1592 м. Через значне перевищення висот, ізольованість гірського масиву та величність постави Акка отримав поважне прізвисько — Королева Лапландії. Масив перебуває (з 1909) у межах Національного парку Стура-Шефаллет (площа — 1278 км²), що є складовою частиною об’єкту [[Світова спадщина ЮНЕСКО|Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО]] (1996, площа — 9334 км²) Лапонія або [[Лапландія (Швеція)|Шведська Лапландія]] — природного та історичного осередку саамів, що зберегли традиційний, заснований на оленярстві, кочовий спосіб життя.
  
 
== Література ==
 
== Література ==

Версія за 20:01, 27 лютого 2019

Акка. Вершина

Акка

Тип масив гірський
Країни Швеція
Регіон Скандинавські гори, Центральна Європа
Найвища точка Акка (2015 м)

Акка́ (п. саам. Áhkká, швед. Akka) — гірський масив на півночі Швеції у складі Скандинавських гір, в північно-західній частині лену (губернії) Норрботтен, у межах комуни Йоккмокк, розташований за Полярним колом, в північно-західній шведській частині Лапландії.

Масив Акки складений докембрійськими породами (гранітами, гнейсами і кварцитами), утворився в палеозої під час каледонської складчастості; рельєф згладжений діяльністю льодовиків, нижні частини схилів вкриті тайговим рідколіссям, чагарниками, торфовищами, гірською тундрою і луками.

Компактний гірський масив має овальну в плані форму (близько 12×7 км) широтного простягання, включає 11 окремих згладжених денудацією вершин і 10 льодовиків, найвища точка — Акка (2015 м над рівнем моря). Акка вважається найвищою горою в Швеції за відносною висотою — перевищення вершини гори над її підніжжям на березі водосховища Аккаяуре (найнижчий рівень — 423 м), створеного у верхів’ях річки Луле в 1923, складає 1592 м. Через значне перевищення висот, ізольованість гірського масиву та величність постави Акка отримав поважне прізвисько — Королева Лапландії. Масив перебуває (з 1909) у межах Національного парку Стура-Шефаллет (площа — 1278 км²), що є складовою частиною об’єкту Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО (1996, площа — 9334 км²) Лапонія або Шведська Лапландія — природного та історичного осередку саамів, що зберегли традиційний, заснований на оленярстві, кочовий спосіб життя.

Література

  1. Hanneberg P., Lцfgren R. Nationalparkerna i Sverige. Stockholm, 2001.
  2. Скандинавские горы // Словарь современных географических названий. Екатеринбург, 2006.

Автор ВУЕ

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶