Денудація

Денуда́ція (лат. denudatio — оголення, розкриття, від denudare — оголювати, відкривати) — сукупність процесів руйнування гірських порід і перенесення продуктів руйнування до нижчих ділянок земної поверхні.

Денудація.jpg

Характеристика

Основною рушійною силою процесів денудації є гравітація, дія якої універсальна і проявляється безпосередньо (гірські обвали, каменепади, снігові й льодовикові лавини тощо) або опосередковано (спричинена вітром, водою, льодом, добовими і сезонними коливаннями температури).

У денудаційному процесі виділяють стадії:

У вужчому сенсі денудація — процес переміщення продуктів вивітрювання гірських порід із вищих рівнів на нижчі. До нижнього рівня денудації теоретично може бути понижено суходіл унаслідок сукупної дії всіх руйнівних екзогенних процесів в умовах тривалого тектонічного спокою. Теоретично збігається із загальним базисом ерозії (рівнем Світового океану), однак у дійсності лежить нижче, оскільки ерозія річок і морська абразія в межах шельфу проявляються й під водою.

Результати денудації

Унаслідок денудації рельєф вирівнюється. За тривалого переважання процесів денудації цілі гірські країни можуть бути повністю зруйновані й перетворені на хвилясті денудаційні рівнини (пенеплени). Наслідками денудації є утворення й інших денудаційних поверхонь — педиментів, педипленів, передгірних сходів. Інтенсивність денудації оцінюють за кількістю наносів, що виносять річки (до кількох тисяч тонн на рік) або інші потоки (селі, скочування зернистого матеріалу в горах).

Денудація розкриває родовища корисних копалин, які сформувалися у процесі осадонакопичення або магматичної діяльності в земній корі на різних глибинах, призводить до перерозподілу корисних копалин, виникнення розсипів і покладів осадових корисних копалин.

Розрізняють також підземну денудацію — винесення розчинних сполук або механічне переміщення твердих компонентів підземними водами. Це узагальнене поняття для таких процесів, як карст і суфозія. Підземна денудація є типовим екзогенним чинником і доповнює поверхневу денудацію, яка разом з ерозією та акумуляцією формує рельєф. Підземна денудація також викликає утворення псевдокарстових форм у нерозчинних і водонепроникних породах за рахунок підземного розмиву, розчинення та винесення пухкого матеріалу. Проявляється у лесах, глинах, туфах.

Приклади проявів денудаційних процесів

Денудаційна рівнина — створена під впливом екзогенних процесів (зокрема вивітрювання), руйнування гірської породи хімічними, фізичними та іншими природними чинниками.

Денудаційна сходинка — уступ від однієї плоскої поверхні рельєфу до іншої, що лежить нижче в області горизонтального залягання пластів гірських порід неоднакової твердості.

Педимент — передгірна скеляста рівнина, що утворюється внаслідок змивання верхніх пухких відкладів і відступу крутих схилів. Педименти формуються в умовах аридного та семіаридного клімату.

Педиплен — обширна слабонахилена денудаційна рівнина, що утворюється в аридних і семіаридних умовах на місці гірського або горбистого рельєфів шляхом паралельного відступу схилів від осей долин і з’єднання окремих вирівняних ділянок — педиментів. Особливо проявлений у тропічній Африці (в області саван), де вирівняні території займають до 90 % поверхні і лише 10 % припадає на рідкісні острівні гори — рештки попередньої підвищеної поверхні.

Пенеплен — хвиляста денудаційна рівнина, що утворилася на місці зруйнованих гір у результаті тривалих процесів вирівнювання рельєфу в умовах гумідного клімату. Пенеплени утворюються наприкінці великих тектонічних циклів у процесі переходу від орогенного (див. Орогенез) етапу розвитку земної кори до платформного з незначною інтенсивністю тектонічних рухів. У межах пенеплену формуються могутні кори вивітрювання. При тектонічних опусканнях пенеплени можуть виявитися похованими (див. Поховані відклади) під осадовими товщами, при підняттях стають піднятими (наприклад, сирти Тянь-Шаню).

Полігенетичні денудаційні поверхні вирівнювання — морфологічно єдині поверхні, утворені екзогенними процесами (переважно процесами денудації та акумуляції). Розташовані приблизно на рівні моря, охоплюють суходіл та прилеглий шельф і містять денудаційні (ерозійні) рівнини (пенеплени, педиплени), озерно-алювіальні (див. Алювій) та абразійно-акумулятивні морські рівнини. Перенесення продуктів руйнування із областей денудаційного вирівнювання в западини рельєфу, де утворюються акумулятивні поверхні, обумовлює парагенетичний зв’язок між окремими складниками різногенезисної поверхні вирівнювання.

Література

  1. Мала гірнича енциклопедія : у 3 т. / За ред. В. С. Білецького. Донецьк : Східний видавничий дім, 2004–2013.
  2. Ковальчук І. П., Стецюк В. В. Основи геоморфології. Київ : Вища школа, 2005. 495 с.
  3. Денудація // Шмиг Р. А., Боярчук В. М., Добрянський І. М. та ін. Термінологічний словник-довідник з будівництва та архітектури. Львів : [б. в.], 2010. С. 78.
  4. Денудація // Словник-довідник з екології / Уклад.: О. Г. Лановенко, О. О. Остапішина. Херсон : ПП Вишемирський В. С., 2013. С. 62.
  5. Hydro-Geomorphology — Models and Trends / Ed. by D. Shukla. London : IntechOpen Limited, 2017. 122 p.
  6. Zepp H., Harnischmacher St., Herget J. et al. Geomorphologie. Eine Einführung. 8 aufl. Paderborn : Brill, 2023. 387 p.

Автор ВУЕ

В. С. Білецький


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Білецький В. С. Денудація // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Денудація (дата звернення: 14.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
02.02.2024

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶