Відмінності між версіями «Австралійська антарктична територія»

м (Заміна тексту — „[[Автор ВУЕ::“ на „[[Автор_ВУЕ::“)
 
(Не показані 6 проміжних версій 3 користувачів)
Рядок 5: Рядок 5:
  
 
==Історична довідка==
 
==Історична довідка==
Уперше свої права на розміщені в Австралійській антарктичній території ділянки заявила [[Велика Британія]], зокрема 1930 на Землю Вікторії, а 1930 — на Землю Ендербі.  
+
Уперше свої права на розміщені в Австралійській антарктичній території ділянки заявила [[Велика Британія]], зокрема 1930 на [[Земля Вікторії|Землю Вікторії]], а 1930 — на [[Земля Ендербі|Землю Ендербі]].  
1933 Велика Британія передала Австралії всі території південніше 60° південної широти між 160° і 45° східної довготи. 1
+
1933 Велика Британія передала Австралії всі території південніше 60° пд ш. між 160° і 45° сх. д.
 
1947 до складу території увійшли передані Великою Британією острови [[Херд острів і острови Макдональд|Херд і Макдональд]].  
 
1947 до складу території увійшли передані Великою Британією острови [[Херд острів і острови Макдональд|Херд і Макдональд]].  
  
Першу австралійську полярну станцію [[Моусон]] засновано 1954. Претензії Австралії на суверенітет над цією територією визнають Велика Британія, [[Нова Зеландія]], [[Франція]] та [[Норвегія]], які претендують на інші антарктичні сектори.  
+
Першу австралійську полярну станцію [[Моусон (антарктична станція)|Моусон]] засновано 1954. Претензії Австралії на суверенітет над цією територією визнають Велика Британія, [[Нова Зеландія]], [[Франція]] та [[Норвегія]], які претендують на інші антарктичні сектори.  
  
 
==Географічне положення==
 
==Географічне положення==
Австралійська антарктична територія — це всі острови та території, розміщені південніше 60° південної широти й між 44°38’ східної довготи та 160° східної довготи, зокрема й [[Земля Аделі]] (від 136°11’ східної довготи до 142°02’ східної довготи), яка розділяє територію на західну (більша частина) та східну (менша частина). На заході межує з Землею Королеви Мод і на сході — із територією [[Росса]].  
+
Австралійська антарктична територія — це всі острови та території, розміщені південніше 60° пд. ш. й між 44°38’ сх. д. та 160° сх. д., зокрема й [[Земля Аделі]] (від 136°11’ сх. д. до 142°02’ сх. д.), яка розділяє територію на західну (більша частина) та східну (менша частина). На заході межує з [[Земля Королеви Мод|Землею Королеви Мод]] і на сході — із [[Територія Росса|територією Росса]].  
  
 
Сектор поділено на 9 районів.  
 
Сектор поділено на 9 районів.  
Рядок 20: Рядок 20:
  
 
==Додатково==
 
==Додатково==
Уздовж узбережжя Антарктиди в межах Австралійської антарктичної території Австралія встановила 200-мильну особливу економічну зону. Австралія, як підписант [[Антарктичний договір|Антарктичного договору]], не перешкоджає іншим країнам проводити наукові дослідження, лише зберігає контроль над цією територією та наглядає за дотриманням умов договору. 1961 після підписання Антарктичного договору зі складу Австралійської антарктичної території в окрему зовнішню територію виділено острови Херд і Макдональд, оскільки вони розміщені північніше 60° південної широти.
+
Уздовж [[Узбережжя|узбережжя]] [[Антарктида|Антарктиди]] в межах Австралійської антарктичної території Австралія встановила 200-мильну особливу економічну зону. Австралія, як підписант [[Антарктичний договір|Антарктичного договору]], не перешкоджає іншим країнам проводити наукові дослідження, лише зберігає контроль над цією територією та наглядає за дотриманням умов договору. 1961 після підписання Антарктичного договору зі складу Австралійської антарктичної території в окрему зовнішню територію виділено острови Херд і Макдональд, оскільки вони розміщені північніше 60° південної широти.
  
 
== Література ==
 
== Література ==
Рядок 27: Рядок 27:
 
== Автор ВУЕ==
 
== Автор ВУЕ==
  
* [[Автор ВУЕ::Лажник В. Й.|В. Й. Лажник]]
+
* [[Автор_ВУЕ::Лажнік В. Й.|В. Й. Лажнік]]
  
 
[[Категорія:Цивілізація]]
 
[[Категорія:Цивілізація]]
Рядок 34: Рядок 34:
 
[[Категорія:Географічні науки]]
 
[[Категорія:Географічні науки]]
 
[[Категорія:Поняття]]
 
[[Категорія:Поняття]]
 +
[[Категорія:Політична географія]]
 +
[[Категорія:Австралія]]

Поточна версія на 15:41, 14 лютого 2020

Австралі́йська антаркти́чна терито́рія (англ. Australian Antarctic Territory) — сектор Антарктики, на який претендує Австралія, оголосивши її зовнішньою територією.

Адміністративний центр — станція Дейвіс. Загальна площа — 5896,5 тис. км2. Керує генерал-губернатор.

Історична довідка

Уперше свої права на розміщені в Австралійській антарктичній території ділянки заявила Велика Британія, зокрема 1930 на Землю Вікторії, а 1930 — на Землю Ендербі. 1933 Велика Британія передала Австралії всі території південніше 60° пд ш. між 160° і 45° сх. д. 1947 до складу території увійшли передані Великою Британією острови Херд і Макдональд.

Першу австралійську полярну станцію Моусон засновано 1954. Претензії Австралії на суверенітет над цією територією визнають Велика Британія, Нова Зеландія, Франція та Норвегія, які претендують на інші антарктичні сектори.

Географічне положення

Австралійська антарктична територія — це всі острови та території, розміщені південніше 60° пд. ш. й між 44°38’ сх. д. та 160° сх. д., зокрема й Земля Аделі (від 136°11’ сх. д. до 142°02’ сх. д.), яка розділяє територію на західну (більша частина) та східну (менша частина). На заході межує з Землею Королеви Мод і на сході — із територією Росса.

Сектор поділено на 9 районів.

Населення

Австралійська антарктична територія є незаселеною, за винятком персоналу, що обслуговує наукові станції (близько 1000 осіб). На території діють три австралійські цілорічні полярні станції (Моусон, Дейвіс, Кейсі), на яких проводять різні науково-дослідні роботи, а також три антарктичні станції Росії (Восток, Прогрес, Мирний), китайська станція Чжуншань та італійсько-французька станція Конкордія.

Додатково

Уздовж узбережжя Антарктиди в межах Австралійської антарктичної території Австралія встановила 200-мильну особливу економічну зону. Австралія, як підписант Антарктичного договору, не перешкоджає іншим країнам проводити наукові дослідження, лише зберігає контроль над цією територією та наглядає за дотриманням умов договору. 1961 після підписання Антарктичного договору зі складу Австралійської антарктичної території в окрему зовнішню територію виділено острови Херд і Макдональд, оскільки вони розміщені північніше 60° південної широти.

Література

  1. Fogarty Ellie. Antarctica: Assessing and Protecting Australia’s National Interests // Policy brief. Lowy institute for international policy. 2011. August.

Автор ВУЕ

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶