Відмінності між версіями «Амга»

м (Імпортовано 1 версія)
Рядок 1: Рядок 1:
річка в Росії, ліва притока Алдану, 1462 км
+
'''Амга́''' (від евенк. амнга — гирло) ― річка на південному сході Республіки [[Саха (Якутія)]] на [[Далекий Схід|Далекому Сході]] в [[Російська Федерація|Росії]], на межиріччі [[Лена|Лени]] та [[Алдан|Алдану]], ліва та найдовша притока Алдану (басейн [[Лаптєвих море|Лаптєвих моря]]). Довжина ― 1462 км, площа водозбірного басейну ― 69,3 тис. км<sup>2</sup>, багаторічна середня витрата води ― 178 м<sup>3</sup>/с.
 +
 
 +
Бере початок на [[Алданське нагір’я|Алданському нагір’ї]], утворює у верхів’ях вузьку глибоку [[Долина (форма рельєфу)|долину]] з кам’янистим [[Русло|руслом]]; нижче тече в широкій долині міжгірної [[Рівнина|рівнини]], у пониззі ― судноплавна. Протікає територією шести районів Якутії (за течією) ― Олекмінського, Алданського, Амгінського, Чурапчинського, Таттінського і Томпонського.
 +
 
 +
Живлення річки Амга переважно атмосферне (снігове й дощове). Водний режим далекосхідного типу, з добре вираженою весняною (травень) [[Повінь|повінню]] (з підйомом води понад 7 м), високими паводками в теплий сезон року (від червня до вересня) та зимовою [[Межень|меженню]] (від жовтня до квітня). Льодостав від першої половини жовтня, узимку утворюються полії (льодяні утворення, що виникли внаслідок замерзання води, яка виходить з тріщини льоду на його поверхню). Скресає на початку травня, весняний льодохід, нерідко супроводжують затори.
 +
 
 +
На лівому березі річки розташоване село Амга (6,6 тис. осіб, 2016) ― адміністративний центр Амгінського улусу Республіки Саха (Якутія).
 +
 
 +
==Література==
 +
# Ресурсы поверхностных вод СССР: Гидрологическая изученность : в 20 т. Ленинград : Гидрометеоиздат, 1966. Т. 17: Ленско-Индигирский район. Вып. 3: Бассейн р. Алдан / Под ред. И. В. Осиповой. 210 с.
 +
# Амга // Словарь современных географических названий. 2006. URL: http://otpusk-info.ru/journey/dictionary/geographic-names/fc/slovar-192-3.htm#zag-153
 +
# Агафонов А., Агафонов А., Белый Т. Якутия: современный путеводитель. Москва : Пресс Код, 2014. 268 с.
 +
 
 +
== Автор ВУЕ ==
 +
[[Автор_ВУЕ::Редакція ВУЕ]]
 +
 
 +
[[Категорія:Е-ВУЕ]]
 +
[[Категорія:ВУЕ]]
 +
{{Цитування}}
 +
[[Категорія:ВУЕ_Т2]]
 
[[Категорія:Природа]]
 
[[Категорія:Природа]]
 
[[Категорія:Географічні науки]]
 
[[Категорія:Географічні науки]]
 
[[Категорія:Поняття]]
 
[[Категорія:Поняття]]
 
[[Категорія:Річки]]
 
[[Категорія:Річки]]
 +
{{Оприлюднено
 +
|Рік оприлюднення=2019
 +
|Місяць оприлюднення=07
 +
|Дата оприлюднення=12
 +
}}

Версія за 17:39, 12 липня 2019

Амга́ (від евенк. амнга — гирло) ― річка на південному сході Республіки Саха (Якутія) на Далекому Сході в Росії, на межиріччі Лени та Алдану, ліва та найдовша притока Алдану (басейн Лаптєвих моря). Довжина ― 1462 км, площа водозбірного басейну ― 69,3 тис. км2, багаторічна середня витрата води ― 178 м3/с.

Бере початок на Алданському нагір’ї, утворює у верхів’ях вузьку глибоку долину з кам’янистим руслом; нижче тече в широкій долині міжгірної рівнини, у пониззі ― судноплавна. Протікає територією шести районів Якутії (за течією) ― Олекмінського, Алданського, Амгінського, Чурапчинського, Таттінського і Томпонського.

Живлення річки Амга переважно атмосферне (снігове й дощове). Водний режим далекосхідного типу, з добре вираженою весняною (травень) повінню (з підйомом води понад 7 м), високими паводками в теплий сезон року (від червня до вересня) та зимовою меженню (від жовтня до квітня). Льодостав від першої половини жовтня, узимку утворюються полії (льодяні утворення, що виникли внаслідок замерзання води, яка виходить з тріщини льоду на його поверхню). Скресає на початку травня, весняний льодохід, нерідко супроводжують затори.

На лівому березі річки розташоване село Амга (6,6 тис. осіб, 2016) ― адміністративний центр Амгінського улусу Республіки Саха (Якутія).

Література

  1. Ресурсы поверхностных вод СССР: Гидрологическая изученность : в 20 т. Ленинград : Гидрометеоиздат, 1966. Т. 17: Ленско-Индигирский район. Вып. 3: Бассейн р. Алдан / Под ред. И. В. Осиповой. 210 с.
  2. Амга // Словарь современных географических названий. 2006. URL: http://otpusk-info.ru/journey/dictionary/geographic-names/fc/slovar-192-3.htm#zag-153
  3. Агафонов А., Агафонов А., Белый Т. Якутия: современный путеводитель. Москва : Пресс Код, 2014. 268 с.

Автор ВУЕ

Редакція ВУЕ

Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Редакція ВУЕ Амга // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Амга (дата звернення: 28.05.2024).


Оприлюднено


Оприлюднено:
12.07.2019

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶