Відмінності між версіями «Аахенський собор»

Рядок 23: Рядок 23:
 
[[Категорія:Е-ВУЕ]]
 
[[Категорія:Е-ВУЕ]]
 
[[Категорія:ВУЕ]]
 
[[Категорія:ВУЕ]]
 +
[[Категорія:Цивілізація]]
 
[[Категорія:Культурологія]]
 
[[Категорія:Культурологія]]
 
[[Категорія:Музеєзнавство]]
 
[[Категорія:Музеєзнавство]]

Версія за 12:34, 10 травня 2018

Аа́хенський собо́р (нім. Aachener Dom, Aachener Mϋnster) — кафедральний собор у м. Аахені, Німеччина, об’єкт Світової спадщини ЮНЕСКО (з 1978).

Частина комплексу кам’яних споруд, закладених у кін. 8 ст. у місті-резиденції Карла І Великого (імператорський палац, бібліотека та ін. не збереглися). Аахенський собор освячений 805.

Відомий як місце коронації германських монархів: 936–1531 в Аахенському соборі короновано 35 королів і 14 королев.

В Аахенському соборі у 814 поховано імператора Карла І Великого, у 1002 — імператора Оттона III.

Аахенський собор нині складається з трьох основних частин: палацової імператорської капели, монументальної вежі із шпилем і готичного хору, які побудовані в різні епохи. Центральна і найдавніша частина архітектурного ансамблю Аахенського собору — палацова імператорська капела («Pfalzkapelle»). Це класичний зразок мистецтва Каролінгського Відродження. Взірцем для архітектора О. Мецького були візантійські та італійські культові споруди, зокрема церква Юстиніана І та гробниця Теодоріха у м. Равенні. Капела Аахенського собору у плані восьмикутна (октагон символізує досконалість), заввишки 31 м, завширшки 32 м. Її оповиває двох’ярусна галерея; увінчує 8-гранний купол, підтримуваний колонами. Капела пишно оздоблена мозаїкою, позолотою, мармуровими плитами тощо. Посередині храму розміщено камінь із написом «Carolo Magno» (з лат. — Карл Великий). Саме тут спочатку знаходилася могила імператора, згодом його останки перенесли до ризниці. На вході до капели — масивні бронзові так звані Вовчі ворота.

Із плином часу Аахенський собор зазнавав істотних змін. У 12 ст. Фрідріх І Барбаросса облаштував велику люстру, зруйнувавши значну частину мозаїки склепінь. 1353–1414 додано готичний хор і малі капели. Близько 1500 перебудовано галерею, яка з’єднується пізньоготичним порталом із монастирським подвір’ям. У 18 ст. до західної стіни капели прибудовано вежу, шатрову стелю замінено купольною. У 2-й пол. 19 ст. за фінансової підтримки Фрідріха Вільгельма IV та Вільгельма I відновлено елементи внутрішнього убрання, реставровано мозаїку (1881).

Усередині Аахенського собору головне значення мають: центральна частина з вівтарем, мармуровий трон і рака з останками імператора Карла І Великого, рака зі спіднім убранням Діви Марії та іншими християнськими реліквіями. Аахенський собор сьогодні — символ Аахена, який приваблює численних паломників і туристів.

Література

  1. Erich Stephany. Aachen Cathedral. Aachen, 1983.
  2. Herbert Bremm, Patricia Arin. Der Aachener Dom und seine Umgebung. Aachen, 2009.
  3. Maas W., Siebigs P. Der Aachener Dom — 26. Regensburg, 2012.
Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶