Відмінності між версіями «Аудит»

 
Рядок 48: Рядок 48:
 
==Автори ВУЕ==
 
==Автори ВУЕ==
 
*[[Автор_ВУЕ::Саченко С. І.|С. І. Саченко]]
 
*[[Автор_ВУЕ::Саченко С. І.|С. І. Саченко]]
*[[Автор_ВУЕ::Слюсарчук С. І.|Л. І. Слюсарчук]]
+
*[[Автор_ВУЕ::Слюсарчук Л. І.|Л. І. Слюсарчук]]
 
{{Цитування_автор}}
 
{{Цитування_автор}}
 
{{Оприлюднено
 
{{Оприлюднено
Рядок 65: Рядок 65:
  
 
[[Категорія:Е-ВУЕ]]
 
[[Категорія:Е-ВУЕ]]
 +
[[Категорія:ВУЕ]]
 
[[Категорія:Економічні науки]]
 
[[Категорія:Економічні науки]]
 
[[Категорія:Бухгалтерський облік, аналіз та аудит (за видами економічної діяльності)]]
 
[[Категорія:Бухгалтерський облік, аналіз та аудит (за видами економічної діяльності)]]
 
[[Категорія:Аудит]]
 
[[Категорія:Аудит]]
 
[[Категорія:Цивілізація]]
 
[[Категорія:Цивілізація]]

Поточна версія на 16:33, 29 липня 2022

Ауди́т (англ. audit, від лат. auditus — слухання, слух) — перевірка фінансової звітності суб’єкта господарювання щодо її відповідності міжнародним або національним стандартам бухгалтерського обліку. Здійснюється незалежними особами (аудиторами) чи аудиторськими фірмами, які уповноважені суб’єктами господарювання на її проведення.

Історична довідка

Перші згадки про проведення аудиту з’явилися 1130 у Великій Британії. Їх можна знайти в облікових документах, які зберігаються в архівах Королівської скарбниці. Існують дані про те, що 1299–1324 королівським указом призначалися аудитори у низці графств країни. У 1285 король Англії Едуард І Довгоногий видав закон, яким надавав певні привілеї аудиторам.

Сучасний аудит почав формуватися наприкінці 19 ст. із виникненням поняття про компанію як про самостійний суб’єкт права. Унаслідок відокремлення права власності від функцій управління виникла необхідність захисту інтересів власників (акціонерів), що не брали участі у щоденному процесі прийняття рішень, за винятком підприємств малого бізнесу, керівники яких були також і головними акціонерами. Від 1844 у Великій Британії затверджено низку законів про компанії. Вони вимагали від компаній обов’язково раз на рік запрошувати незалежного аудитора для перевірки та підтвердження звітності.

Офіційна дата виникнення аудиторської діяльності — 1854 (дата реєстрації перших у світі професійних організацій аудиторів). Вимога обов’язкового здійснення аудиту фінансової звітності компаній закріплена законодавством Франції у 1867, США — в 1887, Швеції — в 1895, Німеччини — в 1931.

На території України, що входила до складу Російської імперії, вже у 1811 існував державний контроль, який здійснював державний контролер.

Перша в Україні аудиторська фірма ЗАТ «Інаудит-Україна» заснована 1989 у м. Києві. 14.02.1992 на першому з’їзді аудиторів ухвалено статут Спілки аудиторів України. 1993 утворено незалежний самостійний орган — Аудиторську палату України, а також прийнято Закон України «Про аудиторську діяльність».

Характеристика

Мета і завдання

Мета аудиту полягає в наданні аудиторові можливості висловити думку про відповідність фінансової звітності суб’єкта господарювання чинному законодавству, встановленим нормативам, прийнятій концептуальній основі фінансової звітності тощо. Аудитор формує свою думку в аудиторському звіті.

Завданням аудиту є збирання та обробка достовірної інформації про господарсько-фінансову діяльність суб’єкта господарювання і формування на цій основі аудиторських звітів.

Класифікація

Аудит класифікується за різними критеріями.

Залежно від того, які фахівці його проводять, він поділяється на:

  • внутрішній (виконується штатними працівниками підприємства відділу внутрішнього контролю чи аудиту з метою надання допомоги керівництву в ефективному виконанні функцій);
  • зовнішній (здійснюється незалежними сертифікованими аудиторськими фірмами).

Залежно від обов’язковості:

  • обов’язковий (підтвердження достовірності й повноти річної та консолідованої фінансової звітності суб’єктів господарювання, звітність яких згідно з законодавством підлягає офіційному оприлюдненню);
  • ініціативний (здійснюється на вимогу або за бажанням власників і акціонерів підприємств будь-якої форми власності та інших користувачів фінансової звітності).

Залежно від предмету перевірки:

  • фінансовий (незалежна експертиза фінансових звітів та іншої інформації про господарсько-фінансову діяльність суб’єкта господарювання з метою формування висновків про реальний фінансовий стан цього суб’єкта);
  • управлінський (різновид внутрішнього аудиту, полягає у вивченні та оцінці господарських явищ і фактів з метою надання рекомендацій суб’єкту господарської діяльності щодо економічного й ефективного використання матеріальних, трудових і фінансових ресурсів, досягнення кінцевого результату та програмних цілей).

Залежно від методу, обсягу і часу робіт:

  • комплексний (суцільний) аудит (перевіряються всі документи та регістри бухгалтерського обліку, на основі яких складена фінансова звітність підприємства);
  • вибірковий, або експрес-аудит (передбачає перевірку менш ніж 100 % бухгалтерських документів).

Залежно від предмета аудиту (спеціального призначення): податковий аудит, юридичний аудит, кадровий аудит, інші види аудиту, що застосовуються для підтвердження достовірності обліку та відображення в звітності окремих аспектів діяльності підприємства.

Значення

Аудит підтверджує достовірну інформацію про фінансову звітність компанії, виступає контролером, що захищає інтереси користувачів фінансової та іншої економічної інформації.

Джерела

Література

  1. Дорош Н. І. Аудит: методологія і організація. Київ : Знання, КОО, 2001. 402 с.
  2. Бутинець Ф. Ф. Аудит. 2-ге вид., перероб. та доп. Житомир : ПП "Рута", 2002. 672 с.
  3. Гончарук Я. А., Рудницький B. C. Аудит: Вид. 2-ге, перероб. та доп. Львів : Оріяна-Нова, 2004. 292 с.
  4. Усач Б. Ф. Аудит за міжнародними стандартами. Київ : Знання, 2005. 247 с.
  5. Бурковська А. В. Маркетинговий аудит. Київ : ЦУЛ, 2014. 208 с.
  6. Виноградова М. О. Аудит. Київ : ЦУЛ, 2014. 500 с.
  7. Пушкар М. С., Лучко М. Р., Будник Л. А., Cаченко С. І. та ін. Аудит. Тернопіль : ТНЕУ, 2014. 275 с.

Автори ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Саченко С. І., Слюсарчук Л. І. Аудит // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Аудит (дата звернення: 15.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
17.05.2020

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶