Імперіалізм

Імперіалі́зм (від лат. imperium — влада, велич, правління) — державна політика, спрямована на створення, розширення та підтримання імперії; у радянській ідеології та пропаганді — останній та найвищий етап розвитку капіталізму (кінець 19 — початок 20 ст.).

У більш широкому сенсі імперіалізм визначають як певний процес (встановлення імперії), ідеологію та навіть філософію життя (держави, суспільства).

Історична довідка

Термін «імперіалізм» з’явився приблизно в середині 19 ст. та став загальновідомим на початку 20 ст. в епоху розквіту «нових імперій» — колоніальних держав Європи. Імперіалізм як історичне явище не є новітнім, воно існувало в усі часи і у всіх народів, починаючи з виникнення перших держав та боротьби за простір між ними. У сучасному світі поняття «імперіалізм» часто використовують у міжнародній пропаганді для засудження та дискредитації зовнішньої політики опонентів.

Характеристика

Політику імперіалізму здійснюють шляхом прямого територіального підкорення та встановлення силового домінування над географічним простором чи отримання політичного й економічного контролю над відповідними територіями.

Чинники, що спонукають державу до імперіалізму:

  • переможна війна;
  • програна війна та слабкість великої держави, що уособлює стару систему міжнародних відносин, чим спонукає потенційних конкурентів до спроби змінити розташування сил на міжнародній арені на свою користь.

Із марксистської точки зору, імперіалізм — прагнення одних держав до збагачення за рахунок підкорення інших. В основі цього прагнення, на думку марксистів, лежить принцип класової боротьби. Імперіалізм також розглядають як певну стадію соціально-економічного розвитку суспільства або соціально-економічну формацію, що є наслідком певних міжнародних політико-економічних процесів, зокрема розвитку капіталізму та появи монополістичних союзів.

У сучасній політології імперіалізм — політика, спрямована на набуття та здійснення політичного домінування однієї держави над іншою (іншими). Домінант отримує економічні переваги та вплив на прийняття політичних рішень (насамперед у питаннях війни й миру) залежною країною, зменшуючи рівень зовнішньої загрози шляхом розширення підконтрольної території.

Література

  1. Howe S. Empire: A Very Short Introduction. New York : Oxford University Press, 2002. 140 p.
  2. Мотиль О. Підсумки імперій: занепад, розпад і відродження / Пер. з англ. П. Грицака. Київ : Критика, 2009. 198 с.
  3. Гобсон Дж. Империализм / Пер. с англ. 5-е изд. Москва : URSS, 2021. 288 с.

Автор ВУЕ

І. М. Вєтринський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вєтринський І. М. Імперіалізм // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Імперіалізм (дата звернення: 28.04.2024).

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶