Аболіціонізм

Логотип газети "Ліберейтор"

Аболіціоні́зм (англ. abolitionism, від лат. abolitio (abolitionis) — скасування, знищення) — багатозначний термін:

1) Суспільний рух у кінці 18 ст. — першій половині 19 ст. за скасування рабства, що виявився в масштабних політичних акціях і повстаннях.

Виник у кінці 18 ст. у США, Англії та Франції. Видання газети «Ліберейтор» (1831–1865) та заснування В. Л. Гаррісоном «Американського товариства боротьби з рабством» (1833) поклало початок організованому аболіціоністському руху в США, який налічував до 250 тис. чоловік.

В американському аболіціонізмі існували дві течії: поміркована більшість та радикальна меншість. Помірковані аболюціоністи на чолі з В. Л. Гаррісоном були прихильниками соціальних реформ та ненасильницької боротьби. Радикальна течія, яку очолював відомий діяч афроамериканського визвольного руху Ф. Дуґлас, наполягала на збройній боротьбі. Найвідоміші повстання за скасування рабства: повстання Ґабріеля (1800), Н. Тернера (1831), Дж. Брауна (1859). Аболіціоністський рух був важливим чинником розгортання громадянської війни 1861–1865 у США, яка велась між переважно промисловою Північчю та рабовласницьким Півднем та увінчалася офіційним скасуванням рабства. Під час громадянської війни армія рабовласницького Півдня презирливо називала армію Півночі «Солдатами аболіціонізму». 22 вересня 1862 президент А. Лінкольн підписав «Прокламацію про звільнення рабів», де оголосив, що всі особи, які раніше вважалися рабами, є вільними. Згодом американський конгрес прийняв XIII поправку до Конституції США (31 січня 1865, ратифікована 18 грудня 1865) такого змісту:

Ані у Сполучених Штатах, ані в будь-якому іншому місці, на яке поширюється їхня юрисдикція, не повинні існувати ані рабство, ані примусові роботи, окрім випадків покарання за злочин, за скоєння якого винного належним чином засуджено.

 Тринадцята поправка до Конституції США.


Представниками аболіціоністського руху були В. Л. Гаррісон, Ф. Дуґлас, Г. Табмен, Дж. Браун, У. Філліпс, Г. Бічер-Стоу, Дж. Гопкінс, Дж. Рокфеллер та ін. 1833 рабство заборонено в Британській імперії, а до 1848 — у колоніях Франції.

2) Суспільний рух, спрямований на припинення дії певного закону, скасування урядового рішення, керівної посади.

3) У біоетиці — рух за позбавлення від страждань всіх живих істот біосфери шляхом використання сучасних досягнень генної інженерії, нанотехнологій та фармакології.

Література

  1. Каррі Д. П. Конституція Сполучених Штатів Америки / Пер. з англ. О. М. Мокровольський. Київ : Веселка, 1993. 192 с.
  2. Макинерни Д. США: История страны. Москва : Эксмо-пресс, 2009. 303 с.
  3. Encyclopedia of emancipation and abolition in the Transatlantic world. London; New York : Routledge, 2015. 863 p.

Автор ВУЕ

В. Л. Бабка

Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Бабка В. Л. Аболіціонізм // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Аболіціонізм (дата звернення: 28.04.2024).

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶