Абстинентний синдром

Абстине́нтний синдро́м — прояв фізичних (тілесних) та психічних розладів, які розвиваються у пацієнтів із залежністю від психоактивних речовин (наприклад, алкоголю, наркотиків) через деякий час після припинення або зменшення дози прийому препаратів, що формують залежність. Абстинентний синдром може бути реакцією на припинення дії інших факторів, які є складовою адикції (залежності), наприклад, при залежності від інтернету, ігор.

Розвиток абстинентного синдрому залежить від препарату, який вживався, від фізичного та психічного стану пацієнта тощо. Серед хімічних речовин найповільніше формують абстинентний синдром препарати та похідні канабіноїдів, трохи швидше — етиловий спирт, значно швидше — снодійні та барбітурати й дуже швидко — кокаїн та опіум. Деякі медикаменти при тривалому прийомі також можуть формувати адикцію. До таких препаратів найчастіше відносять бензодіазепіни, про що вказується в інструкціях до цих препаратів.

Структура абстинентного синдрому включає психічні (патопсихологічні) та фізичні (тілесні або сомато-вегетативні) симптоми. Клінічні ознаки абстинентного синдрому мають свої особливості, які можуть вказувати на прийом конкретного препарату. У клінічній картині абстинентного синдрому спостерігаються неприємні фізичні відчуття, які нагадують отруєння, фізична слабкість, біль, серцебиття, пітливість, тривога, а також психічні прояви — безсоння, галюцинації, суїцидальні думки, збудження, страх, іноді епілептичні напади та агресія.

Література

  1. Медсестринство в психіатрії / За ред. О. С. Чабана. Тернопіль : Укрмедкнига, 2001. 264 с.
  2. Бюрингер Г., Ферстль Р. Расстройства, вызванные употреблением психоактивных веществ: интервенция // Клиническая психология / Под ред. М. Перре, У. Бауманна. Санкт-Петербург, 2003. С. 981–1005.
  3. Айвазова А. Е. Психологические аспекты зависимости. Санкт-Петербург : Речь, 2003. 120 с.
  4. Гавенко В. Л., Бітенський В. С., Абрамов В. А. та ін. Психіатрія і наркологія / За ред. В. Л. Гавенка, В. С. Бітенського. 2-ге вид., перероб. і допов. Київ : Медицина, 2015. 512 с.

Автор ВУЕ

О. С. Чабан

Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Чабан О. С. Абстинентний синдром // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Абстинентний синдром (дата звернення: 28.04.2024).

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶