Авраам

Гербранд ван ден Екгоут. Авраам і три Ангели

Авраа́м (івр. אברהם‎) — біблійний персонаж; у юдаїзмі та християнстві — перший із трьох праотців людства (наступними стали його син Ісак та онук Яків), провісник однобожжя, родоначальник багатьох народів, взірець глибокої віри в єдиного Бога.

За Біблією, Авраам силою віри і благочестям перевершував усіх старозавітних праведників, тож став учителем і духовним наставником для нащадків. Життя Авраама описане в Книзі Буття. За переказом, Бог покликав 99-річного Аврама полишити рідне місто (Ур Халдейський) і рушити до Ханаану (Палестина), обіцяючи створити від нього великий народ; дав йому нове ім’я — Авраам («батько багатьох»). Виконуючи заклик, Авраам разом із дружиною Саррою прибув до Ханаану, де Бог уклав із ним особливий завіт (угоду). У подружжя народився син Ісаак, який вважається родоначальником єврейського народу і наступним патріархом. Доказом цілковитої відданості Авраама Богові й символом готовності до жертв заради віри (у християнстві — прообразом голгофської жертви Христа) є сюжет про жертвоприношення Ісаака.

Релігії, що спираються на вчення Авраама (юдаїзм, християнство, іслам та ін.), отримали назву авраамічних. У мусульманській традиції біблійному Авраамові відповідає пророк Ібрагім — праотець арабів, які вважаються нащадками його сина Ізмаїла від рабині Хаджар (Агарі).

Література

  1. Finkelstein, I., Silberman, N. A. The Bible Unearthed: Archaeology’s New Vision of Ancient Israel and the Origin of Its Sacred Texts. New York : Free Press, 2001. 385 p.
  2. Шифман И. Ш. Ветхий Завет и его мир. Санкт-Петербург : Издательство СПбГУ, 2007. 216 с.
  3. Колот С. Священик і цар Мелхиседек в юдейській та християнській екзегетичній традиції // Труди Київської Духовної Академії. 2014. № 14. С. 42-55.
  4. Мацьків П. Розуміння віри в біблійному тексті: лінвокультурологічний аспект // Науковий вісник Чернівецького університету. Романо-слов'янський дискурс. 2016. Вип. 772. С. 8-12.
  5. Мельник П. (протоієрей). Віра як особистісний досвід богоспілкування // Труди Київської Духовної Академії. 2016. № 16. С. 150-157.

Автор ВУЕ

Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Арістова А. В. Авраам // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Авраам (дата звернення: 27.04.2024).

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶