Австралійська платформа

Австралі́йська платфо́рма — одна з найдревніших (докембрійських) тектонічних стабільних структур земної кори, оточена на сході Герцинською складчастою областю — Тасманською геосинкліналлю, або Тасманським поясом палеозойської складчастості. Займає західну і центральну частини материка Австралії та південну частину Нової Гвінеї.

Характеристика

Австралійська платформа має архейсько-нижньопротерозойський фундамент, що складається з метаморфізованих вулканічних порід, гнейсів і гранітів. Її верхньопротерозойський-палеозойський осадовий чохол утворений теригенними, карбонатними та вулканогенними породами (платобазальтами).

У західній частині платформи в межах двох великих щитів (Їлгарн і Пілбара) і декількох розмежованих виступів (Голер, Масгрейв, Аранта тощо) на поверхню виходить архейський кристалічний фундамент. До його складу входять давні гранітно-гнейсові та гранулітові комплекси, вік яких оцінюють приблизно в 2 700–3 400 млн років, а також менш метаморфізовані комплекси зелено­кам’яних поясів (віком від 3 300 до 2 600 млн років). Останні представлені основними і ультраосновними метавулканітами, які перешаровуються з метаосадовими породами — залізистими кварцитами, граувакками, кременистими породами. Фундамент східної частини платформи складений метаморфізованими вулканогенно-осадовими утвореннями нижнього протерозою. На кристалічному фундаменті залягають осадові і вулканогенні комплекси чохла.

У Західній Австралії найдревніші комплекси чохла належать до нижнього протерозою й представлені пісковиками, які перешаровуються з базальтами, залізисто-кременистими породами, доломітами й кислими ефузивами, які виповнюють западину Налагайн і авлакоген Ашбертон-Набберу. На півночі нижньопротерозойські теригенні комплекси чохла переходять в осадові формації міогеосинклінальних прогинів, які перекриваються теригенними формаціями та кислими вулканогенно-плутонічними комплексами. Верхньо­протерозойські та палеозойські горизонти чохла представлені теригенними глинисто-карбонатними відкладами, які наповнюють синеклізи Карнарвон, Кенінг і прогини Амадієс, Мак-Артур тощо.

У Південній Австралії аналогічні комплекси утворюють складчасту систему Аделаїда, витягнуту в меридіональному напрямку. Мезозойські та кайнозойські товщі платформного чохла представлені переважно піщано-глинистими, часто вугленосними відкладами; тільки в Пертському грабені на західній окраїні континенту відомі, крім них, морські відклади тріасового та крейдяного періодів..

У центральній і східній частинах Австралійської платформи розташована велика мезо-кайнозойська синекліза Великого Артезіанського басейну. Вона частково накладається на молоду платформу і перекриває пермо-тріасовий передовий прогин Бодуен-Сурат, розташований між каледонідами й герцинідами. Західна її частина накладена на Східноавстралійську палеозойську синеклізу. У центральній частині платформи простягається в широтному напрямку глибокий внутрішньоплатформний грабен Амадієс. Уздовж західних і південних берегів континенту розташовуються периокеанічні грабенові западини Карнарвон, Перт Фіпрої, Гіпсленд і Отуей. Під водами Басової протоки, між материком і півостровом Тасманія, геофізичною розвідкою виявлена велика грабенова Басова западина.

Література

  1. Гречишникова И. А., Густомесов В. А., Левицкий Е. С. и др. Историческая геология. Москва : Недра, 1974. 320 с.
  2. Цейслер В. М. Основы региональной тектоники. Москва : Издательство РГГРУ, 2010. 137 с.
  3. Чепіжко О. В. Геотектоніка. Одеса : Одеський національний університет, 2012. 186 c.
  4. Головин В. В. Эволюция Земли. Историческая география: картографическая реконструкция площади твердой поверхности Земли от современности до периода формирования первичной коры. Москва : Пробел-2000, 2016. 96 с.

Автор ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вергельська Н. В. Австралійська платформа // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Австралійська платформа (дата звернення: 27.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
14.11.2017

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶