Агапіт I

Агапіт І.jpg

Агапі́т І (лат. Agapetus І або Agapіtus І; італ. Agapito I; дата народження невідома, м. Рим, тепер Італія — 22.04.536, м. Константинополь, тепер м. Стамбул, Туреччина, похований у м. Римі) — церковний діяч, Папа Римський (13.05.535 – 22.04.536).

Агапіт I

(Agapetus І)

Місце народження Рим
Смерть 22.04.536
Місце смерті Стамбул
Місце поховання Рим
Напрями діяльності релігія, церковне управління
Традиція/школа християнство

Життєпис і діяльність

Походив з римської аристократичної родини. Батько був священником церкви Св. Івана й Павла.

Спільно з Кассіодором Флавієм заснував у м. Римі першу відому християнську бібліотеку, де були зібрані твори Отців церкви грецькою та латинською мовами (за однією з версій, віддав для цього родинний палац).

На час обрання на Святий престол мав сан архідиякона, став наступником папи Івана ІІ.

Почав понтифікат з акту примирення — публічного спалення документів, які містили анафему Діоскору (зараховують до антипап, правив 22.09−14.10.530), з метою замирити конфліктуючі клани всередині римського кліру.

Понтифікат Агапіта І характеризують суворі заходи проти аріан: папа заборонив колишнім аріанам — як мирянам, так і священикам — обіймати церковні посади.

На початку 536 на прохання остготського короля Теодата (правив у 534–536) відбув з дипломатичною місією до м. Константинополя, щоби відмовити імператора Юстиніана І від військового походу проти Італійського королівства. Прибув до візантійської столиці у лютому 536. Місія зазнала невдачі, Юстиніан І від своїх планів не відмовився, але перебування папи у м. Константинополі мало вагомі наслідки для Східної церкви. За підтримки місцевого духовенства й чернецтва домігся усунення з престолу Константинопольського патріарха Анфіма І, прихильника монофізитства. Рукоположив на його місце пресвітера Міну (пом. 552).

Вціліло 4 листа Агапіта І, зокрема й адресовані імп. Юстиніану І.

Пішов з життя у м. Константинополі. Папі було влаштовано пишний похорон, за кілька місяців його труну доправили у м. Рим; поховано у притворі базиліки Святого Петра.

Канонізований церквою. Католики відзначають його пам'ять 20 вересня (у день перенесення мощів святого до м. Рима), християни східного обряду — 22 квітня.

Додатково

Попри погрози з боку Юстиніана та його дружини Феодори, Агапіт І не відмовився від своєї рішучої позиції щодо усунення патріарха Анфіма І й боротьби з монофізитами. За легендою, папа відповів імператору: «Я з надією прийшов побачити великого християнського імператора Юстиніана, але знайшов на його місці Діоклетіана…».

Література

  1. Pope St. Agapetus І // Catholic Encyclopedia. URL: Ihttps://www.newadvent.org/cathen/01202c.htm
  2. Loomis L. R. The Book of the Popes. New York : Nova Science Publishers, 2018. 256 p.
  3. Отрош М. І. Церковно-політична історія римських пап : у 3 т. Одеса : Фенікс, 2019. Т. 1. 392 с.

Автор ВУЕ

Редакція ВУЕ

Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Редакція ВУЕ Агапіт I // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Агапіт I (дата звернення: 4.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
25.10.2020

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶