Антипапа

Антипапа Климент III (посередині) з Генріхом IV (ліворуч)

Антипа́па (від анти… і Папа Римський) — у католицизмі — особа, обрана на вакантний Папський престол із порушенням процедури, або як альтернатива легітимному понтифіку.

Історична довідка

Термін «антипапа» відомий від початку 14 ст. До того побутували інші назви, усі — з негативними конотаціями, зокрема: «загарбник Апостольського престолу» (лат. invasor Sedis Apostolicae), «антихрист» (antichristus), «незаконний папа» (adulterinus papa), «антиєпископ Риму» тощо. Поява антипап у більшості випадків була зумовлена політичними обставинами, особливо від часу утворення Папської держави у 756 (див. Папська область). Серед основних причин:

  • доктринальні розходження всередині Церкви (див. зокрема: Антитринітаризм, Аріанство, Монархіанство);
  • церковні розколи, схизми;
  • суперництво ворогуючих кланів світської знаті, кожен із яких намагався лобіювати кандидатуру «власного» понтифіка;
  • тривала історична неврегульованість процедури обрання пап та ін.

Настання т. з. «епохи антипап» пов’язане з переміщенням Святого престолу з м. Рима до м. Авіньйона, що знаменувало початок періоду Великої західної схизми 1378–1417. Папи, які визнані законними, обиралися в м. Римі, ті, яких вважають антипапами, — у м. Авіньйоні.

Виділяють 3 категорії антипап:

1) ті, хто претендував перебрати на себе обов’язки папи за наявності законно обраного понтифіка;

2) ті, хто був обраний із порушенням канонів;

3) ті, хто перебував у гострій опозиції до чинного понтифіка, але не претендував на папську тіару (уособлював антипапську позицію та церковно-політичну лінію).

Перелік пап і антипап

Розподіл першоієрархів на пап і антипап є дискусійним. Немає згоди і щодо кількості антипап (що пояснюють, зокрема, браком інформації про обставини обрання того чи іншого понтифіка). Історики згадують від 25 до 43 антипап. Згідно з офіційно ухваленим у Ватикані переліком (2000), нараховують 37 антипап. У нумерації папських імен порядковий номер, присвоєний антипапою, зазвичай не враховується.

У 20 ст. поява антипап пов’язана передусім зі супротивом реформам та інноваціям Другого Ватиканського собору 1962–1965: представники окремих течій католицького традиціоналізму (див. Седевакантизм) оголосили єретиками всіх пап, починаючи від Іоанна ХХІІІ. До найвідоміших сучасних антипап відносять: Пія ХІІІ (у миру — Ерл Люціан Пульвермахер, 1918–2009; США) та Григорія ХVІІ (у миру — Климент Домінгес-і-Гомес, 1946–2005; Іспанія). Однак, офіційний перелік антипап після постаті Фелікса V (у миру — Амадей VIII, герцог Савойський, 1439–1449; Франція, Швейцарія) станом на 2020 не поновлювався.

Література

  1. Гергей Е. История папства / Пер. с венг. Москва : Республика, 1996. 463 с.
  2. Норвич Дж. История папства / Пер. с англ. Москва Норвич Дж. История папства / Пер. с англ. Москва : АСТ, Neoclassic, 2014. 608 c.
  3. Лозинский С. Г. История папства. Москва : Юрайт, 2016. 296 с .
  4. Отрош М. І. Церковно-політична історія римс.ких пап : у 3 т. Одеса : Фенікс, 2019-2020.

Автор ВУЕ

А. В. Арістова


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Арістова А. В. Антипапа // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Антипапа (дата звернення: 10.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
18.03.2020

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶