Антихрист

Апокаліптичний рукопис 15 ст. анонімного автора. Трикутник на мапі попереджає про прихід Антихриста між 1570 і 1600

Анти́христ (грец. ἀντίχριστος — той, хто проти Христа, супротивник Христа) — у християнстві — багатозначний термін:

1) умовно-символічне ім’я особи (або сили), що протиборствує Ісусу Христу;

2) узагальнена, збірна назва для супротивників Церкви (єретиків, схизматиків, відступників) або релігії (іншовірних, богоборців, атеїстів).

Характеристика

Семантика «анти» багатозначна й несе два основні смисли: з одного боку, ворог, антагоніст Христа, той, хто заперечує Його чи протистоїть Йому; з іншого — той, хто «замість Христа», тобто самозванець, лжемесія, що використовує личину Христа заради підступних цілей (узурпації влади над світом).

Джерелом апокаліптичних уявлень про Антихриста стали тексти Нового Завіту. В Об’явленні св. Івана Богослова (див. Апокаліпсис) Антихрист ототожнений зі «звіриною, що з безодні виходить» (Об. 11:7; 13). Апостол Павло вказує на Антихриста як на людську істоту надприродної сили, «людину гріха», «сина погибелі», «беззаконника», який противиться Богові, прийде виконати справу сатани, «в Божому храмі він сяде, як Бог, і за Бога себе видаватиме» (2 Сол. 2: 3-4). Прихід і викриття Антихриста безпосередньо передують другому пришестю Христа, час обох подій вважається невідомим.

Припущення щодо особи антихриста та його попередників стали темою розмірковувань у християнській патристиці (Іриней Ліонський, Амвросій Медіоланський, Єронім Стридонський, Аврелій Августин, Кирилло Єрусалимський, Єфрем Сирин та ін.). Очікування близького приходу Антихриста, розпізнавання знаків і символів його наближення були притаманні різним течіям християнства протягом усієї його історії, складали зміст численних містичних пророцтв, ставали ідейною основою сектантських рухів.

Термін «антихрист» широко вживався у міжконфесійних конфліктах (напр., таврування папи як антихриста у ранньо-протестантських рухах, патріарха Нікона — в російському старообрядництві тощо). З антихристами нерідко ототожнювали конкретних історичних особистостей, чия влада була позначена масштабним насильством, гоніннями на християн — Нерона, Калігулу, Тамерлана, Наполеона Бонапарта, В. Леніна та ін.

У християнський релігійно-філософський дискурс увійшли терміни «дух антихриста», «часи антихриста», «печатка антихриста» тощо.

Додатково

Згідно з християнською есхатологією, Антихрист з’явиться у світ в останні часи під виглядом Христа, матиме надзвичайну силу, досягне влади над людством, але буде переможений і скинутий у пекло разом із сатаною та його служками: «І тоді то з’явиться той беззаконник, що його Господь Ісус заб’є Духом уст Своїх і знищить з’явленням приходу Свого. Його прихід — за чином сатани — буде з усякою силою й знаками та з неправдивими чудами, і з усякою обманою неправди між тими, хто гине…» (2 Сол. 2:8-10).

Джерела

  • Книги Святого Письма Старого та Нового Заповіту / 4-ий повний переклад з давньогрецької мови ієром. о. Рафаїла (Романа Турконяка). Українське Біблійне Товариство, 2011. URL: https://www.bible.com/ru/bible/1755/GEN.1.UTT
  • Біблія або Книги Святого Письма Старого й Нового Заповіту: із мови давньоєврейської й грецької на українську дослівно наново перекладена / пер. І. Огієнко. Київ : Українське Біблійне Товариство, 2018.

Литература

  1. Konrad R. De Ortu et Tempore Antichristi: Antichristvorstellung und Geschichtsbild des Abtes Adso von Montier-en-Der. Kallmünz : Lassleben, 1964. 154 р.
  2. Emmerson R. K. Antichrist in the Middle Ages : A Study in Medieval Apocalypticism, Art, and Literature. Seattle : University of Washington Press, 1981. 366 р.
  3. Peerbolte L. J. L. The Antecedents of Antichrist: A Traditio-historical Study of the Earliest Christian Views on Eschatological Opponents. Leiden; N.Y.; Köln : Brill, 1996. 380 р.
  4. Jenks G. C. The Origins and Early Development of the Antichrist Myth. De Gruyter; Reprint 2010 ed. 446 р.
  5. Учение об Антихристе в древности и средневековье / Сост. Б. Г. Деревенский. Санкт-Петербург : «Алетейя», 2000. 528 с.
  6. Лукин П. В. Народные представления о государственной власти в России XVII в. Москва : Наука, 2000. С. 170–253.

Автор ВУЕ

А. В. Арістова


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Арістова А. В. Антихрист // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Антихрист (дата звернення: 7.05.2024).


Оприлюднено


Оприлюднено:
20.12.2019

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶