Айсрізенвельт

Айсрізенвельт 

А́йсрізенвельт — найбільша крижана печера світу. Розташована у вапнякових надрах гори Хохкогель (масив Тенненгебірге) в східній частині Альп, неподалік містечка Верфен в землі Зальцбург (Австрія).

Вхід в печеру знаходиться на висоті 1641 м, загальна довжина — 42 км, глибина (перепад висот) — 407 м, об’єм крижаних наростів на стінах і склепіннях перевищує 30 тис. м³. Численні проходи і лабіринти карстової печери утворилися під впливом р. Зальцах, яка протягом кількох тисячоліть розмивала вапнякові породи, а крижані стіни і склепіння печери є результатом танення снігу в Альпах — талі снігові маси спускалися з гір і накопичувалися в печері, поступово перетворюючись на лід, який зберігається протягом року.

Печера здавна відома мисливцям. Офіційним першовідкривачем (1879) вважається зальцбурзький альпініст і спелеолог А. фон Поссельт-Кцоріх (1854–1911), який дослідив перші 200 м її лабіринтів. Найретельніше печеру обстежив (1911–1913) австрійський художник і спелеолог О. фон Мерк (1887–1914), який загинув під час Першої світової війни. 1925 урну з прахом дослідника (за заповітом) було вмуровано в одну з ніш печери Айсрізенвельт. Перші екскурсії до печери відбулися 1920. Нині дiє канатна дорога, яка доставляє до найближчого входу в печеру гірського притулку Форшерхютте тисячі екскурсантів на день. Айсрізенвельт відкрита для відвідувачів зазвичай в травні–жовтні, в іншi мiсяцi року вхід до печери обмежений через небезпеку сходження лавин.

Література

  1. Lehmann O. Die grцЯte Eishцhle im Tennengebirge (Salzburg). (Eisriesenwelt) // Spelaologisches Jahrbuch, III. Salzburg, 1922.
  2. Oedl R. Die Vermessung der grossen Eishohle im Tennengebirge (Salzburg) // Spelaologisches Jahrbuch, III. Salzburg, 1922.
  3. Schaffer N. Alexander Von Mork 1887–1914, Der Entdecker der Eisriesenwelt als Maler. Wien, 1987.

Автор ВУЕ

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶