Аксум

Обеліск

А́ксум (амх. አክሱም) — руїни стародавнього міста, столиці Аксумського царства (2–11 ст.; тепер регіон Тиграй, Ефіопія), пам'ятка всесвітньої спадщини ЮНЕСКО (з 1980).

Місто заснував у середині 1 тис. до н. е. імператор Ефіопії Менелік І, який, згідно з легендою, був сином царя Соломона і цариці Савської. Саме в Аксумі 333 християнство проголошено державною релігією Аксумського царства. Навіть після зміни столиці Аксум залишався місцем коронації ефіопських негусів (імператорів).

Посеред Аксума на платформі заввишки 1,5 м — 3-нефний собор Марії Сіонської (перша згадка датується 4 ст.). Собор збудовано на місці язичницького храму: спочатку був 5-нефним, згодом відбудований заново 1584 та у 18 ст., оновлений у 20 ст. Ефіопська православна церква стверджує, що на території собору розташований біблійний Ковчег Заповіту, у якому лежать Таблиці Закону з викарбуваними 10 заповідями. Згідно з легендою, Ковчег Заповіту був викрадений із Єрусалимського храму Менеліком І. До каплиці, у якій зберігається ковчег, не було і немає доступу нікому, навіть ефіопським імператорам.

На південному заході від Аксума — 3 некрополі з монолітними кам’яними стелами (2–4 cт.). Із 7 стел північного некрополя збереглися тільки 3 (висота 21, 24, 33,5 м). Стели викарбувані з одного шматка граніту. Донині залишається загадкою, ким і з якою метою вони були висічені, хоча є припущення, що вони пов’язані з похованням великих імператорів. Усі датуються 1 ст. н. е. Війська фашистської Італії вивезли один із трьох обелісків (так званий Аксумський обеліск) до м. Рима, де він перебував 1937–2005. Навесні 2005 Італія повернула обеліск до Аксума й оплатила витрати за перевезення. ЮНЕСКО організувало повторну установку стели. 2008 монтаж було завершено. Зараз обеліск стоїть на горі, на якій будівельники в давнину спорудили 3-ярусний постамент. «Велика» стела, найбільший моноліт у світі вагою понад 500 тонн, звалилася з невідомих причин (близько 4 ст.). Розбита на кілька шматків, які лежать на землі.

На південь від Аксума — фундамент комплексу подвійної кам’яної базиліки (гробниця царів Калеба та Гебре Мескель, 6 ст.).

На території Аксума розташований палац Дунгур (відомий як палац цариці Савської). Наприкінці 1960-х співробітники Ефіопського інституту археології розкопали його руїни. Подальші дослідження з’ясували, що споруда, ймовірно, була побудована дещо пізніше часів правління цариці (10 ст. до. н. е.). 2008 німецькі археологи виявили під уже відомими руїнами фундамент давнішої споруди, яка й була палацом цариці Савської.

Камінь Езани — артефакт Аксумского царства. Цей кам’яний монумент є документальним свідченням переходу царя Езани в християнство і підкорення ним сусідніх народів. На камені — похвали Богові за перемоги Езани, написані трьома мовами: ґеез (мова, поширена в Аксумському царстві), сабейській та грецькій.

Аксум перебуває під юрисдикцією та захистом Національної ради старожитностей (від 1958). Управління здійснюється на трьох рівнях — місцевому, регіональному й федеральному.

Література

  1. Шинни М. Древние африканские государства / Пер. с англ. Москва: Наука, 1982. 95 c.
  2. Надписи ранних царей Аксума / Пер. с эфиоп. // История Африки в древних и средневековых источниках: Хрестоматия. 2-е изд., испр. и доп. Москва: Наука, 1990. C. 161-179.
  3. Anfray F. Les anciens ethiopiens. Paris: Armand Colin, 1990. 277 p.
  4. Kobishchanov Y. M. Axum. Penn State University Press, 1990. 330 p.
  5. Марчишак А. Виникнення і становлення Ефіопської православної церкви // Релігія та соціум. 2014. № 3-4 (15-16). С. 83-90.

Автор ВУЕ

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶