Александрійський вірш

Александрі́йський вірш — двовірш шестистопного ямба з постійним наголосом на 6-му і 12-му складах і цезурою (паузою) після 6-го складу. Римування парне з обов’язковим чергуванням чоловічих і жіночих рим.

Назва походить від французького 12-складового вірша, що вперше трапляється в «Романі про Александра» (1180). У період класицизму — канонічний розмір епосу, а також трагедії (П. Корнель, Ж. Расін) та інших «високих жанрів». Використовувався як відповідник класичному гекзаметрові. В українській поезії трапляється переважно в перекладах із французької та польської літератур — наприклад, у перекладі М. Рильського поеми «Пан Тадеуш» А. Міцкевича. Відповідний тип віршування застосовував М. Зеров (цикл «Александрійські вірші»). Кількома десятиліттями раніше дещо видозміненим александрійським віршем (так званими «александринами») І. Франко написав поезію «Каменярі».


Редакція ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Александрійський вірш // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Александрійський вірш (дата звернення: 6.05.2024).



Оприлюднено

Статус гасла: оприлюднено
Оприлюднено:
22.07.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶