Алкіл

Алкі́л, алкільні групи, вуглеводневі групи, алкільні залишки (заст. — алкільні радикали)  — одновалентні групи, що утворюються внаслідок вилучення з молекул алканів атома Гідрогену (водню), сполученого з будь-яким атомом Карбону (вуглецю): CnH2n+1.

Назви  будують заміною суфікса -ан у назві алкану на суфікс -ил(-іл), наприклад:

Будь-який алкіл  позначають як Alk або R.

Алкіл із загальною формулою RCH2, R2CH та R3C (де карбоновмісний залишок R ≠ H) поділяють залежно від ступеня заміщення біля атому Карбону на:

  • первинні,
  • вторинні,
  • третинні.

Первинний алкіл утворюється внаслідок видалення атома Гідрогену, біля первинного атома Карбону, тобто такого, що безпосередньо сполучен лише з одним атомом Карбону, вторинний — від вторинного і третинний — від третинного. Первинні алкіли, утворені видаленням атома Гідрогену при термінальному (кінцевому) первинному атомі Карбону нерозгалужених. алканів, становлять підклас нормальних (н-алк.) алкілів H[CH2]n , наприклад, н-пропільна СН3СН2СН2 (скорочено н-С3Н7 , n-Pr), н-бутильна СН3СН2СН2СН2 (н-С4Н9, n-Bu). Пропан  — 1-й з алканів, у яких алкіли  можуть бути утворені відщепленням атому Гідрогену від вторинного атома Карбону з утворенням ізомерної ізопропільної групи (CH3)2CH (i-Pr). Бутану відповідає втор-бутильна група СH3CH2CH(CH3 )(sec-Bu, s-Bu). Від ізобутану (СH3)3СH походять ізобутильна (СH3)2CHCH2 (i-Bu) та трет-бутильна (СH3)3C (t-Bu) групи, від ізопентану — ізопентильна (СH3)2CHCH2CH2 та трет-пентильна CH3CH2C(CH3)2 групи. Від неопентану утворюється неопентильна (CH3)3CH2 група. Назви алкілів  від метилу до неопентилу є тривіальними й дозволені до використання правилами IUPAC. Від молекул циклоалканів походять циклоалкільні групи із загальною формулою CnH2n-1, наприклад, циклопропільна С3H5 (Cpr), циклогексильна C6H11 (cyclo-Hex, Cy) тощо. Якщо в структурі органічних речовин є замісники — алкіл, то в назвах їх позначають лише як префікси з локантами, що визначають положення алкільного замісника відносно головного карбонового ланцюга. Старшинство алкілу визначають лише за алфавітним порядком. Кількість однакових алкілів позначають множинними префіксами ди-, три-, тетра- тощо, наприклад, 2,2,4-триметилпентан (тривіальна назва ізооктан). У назвах алкіли  зазначають в алфавітному порядку, множинні префікси не враховують. Алкіли  входять до складу різних типів органічних речовин, наприклад, спиртів, етерів (діетиловий етер Et2O), естерів (метилетаноат СH3COOMe), амінів, алкілароматичних (кумен або ізопропілбензен C6H5CH(CH3)2), гетероциклічних сполук тощо. Уведення алкілів до складу органічних речовин здійснюють за реакціями алкілування. Алкіллітієві похідні метиллітій MeLi, н-бутиллітій BuLi, втор-бутиллітій широко використовують в органічному синтезі як сильні основи, у хімії полімерів — як ініціатори аніонної полімеризації.

Література

  1. Ковтун О. М., Корнілов М. Ю., Толмачова В. С. та ін. Сучасна термінологія та номенклатура органічних сполук. Тернопіль, 2008.
  2. Черних В. П., Зіменковський Б. С., Гриценко І. С. та ін. Органічна хімія. 3-тє вид., стер. Харків, 2016.

Автор ВУЕ

О. В. Гордієнко

Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Гордієнко О. В. Алкіл // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Алкіл (дата звернення: 6.05.2024).


Оприлюднено


Оприлюднено:
12.07.2022

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶