Альпініада

Альпініада.jpg

Альпініа́да — масовий спортивно-навчальний чи ювілейний захід з альпінізму.

Історична довідка

Альпініади як форма залучення молоді до занять альпінізмом виникли в 1930-х у колишньому СРСР. Вони були дуже поширені за часів становлення альпінізму (до появи стаціонарних альпіністських таборів).

Першу навчальну альпініаду Червоної Армії проведено у 1933 на Кавказі, на території Кабардино-Балкарії. Тоді на вершину г. Ельбрус піднялось 58 осіб. Під час другої альпініади, яка відбувалась у формі військового походу за участю авіації, на г. Ельбрус зійшло вже близько 300 осіб.

Організовувались альпініади низки різних підприємств та установ, зокрема, 1937 проходила 1-а альпініада працівників станко-інструментальної промисловості.

У 1938 Український комітет фізичної культури та спорту провів на Кавказі альпініаду на честь 20-річчя комсомолу за участю 200 осіб, серед яких — харківські, дніпропетровські та київські альпіністи.

Альпініади були особливо поширені на території гірських автономних і союзних республік колишнього СРСР: Кабардино-Балкарії, Дагестану, Казахстану, Киргизії тощо. Але їх проводили не лише в освоєних гірських районах, а й у Саянах та на Камчатці.

Згодом альпіністські секції почали організовувати альпініади також і з нагоди ювілеїв чи пам’ятних дат. Так, 12.02.1983 на г. Ельбрусі відбулась альпініада, присвячена 40-річчю звільнення Кавказу від гітлерівських загарбників.

Від 1939 (святкувалося 125-річчя з дня народження Т.Шевченка ), українські спортсмени стали проводити масові альпініади зі сходженням на пік Шевченка, розташований на Кавказі. У 1964 альпіністи встановили на вершині пам’ятник Кобзарю (скульпт. В. Хромов).

Альпініади бувають також і міжнародними. Наприклад, 1967 було проведено міжнародну альпініаду зі сходженням на пік Леніна (тепер на території Таджикистану має назву Пік імені Абу Алі ібн Сіни), в якій взяло участь понад 300 осіб із 9 країн.

Альпініади відбуваються й у 21 ст. Так, влітку 2014 проходила літня альпініада із сходженням на г. Ельбрус, в якій брали участь альпіністи з України; у 2016 клуб «Едельвейс» Чернівецького національного університету ім. Ю. Федьковича проводив альпініаду зі сходженням на г. Говерлу і г. Петрос; у липні 2018 у Казахстані було організовано студентську альпініаду зі сходженням на пік Молодіжний.

Характеристика

Альпініади виховують у молоді сміливість, мужність, наполегливість, колективізм. Вони популяризують здоровий і активний спосіб життя, прищеплюють любов до природи.

Альпіністські секції під час проведення альпініад готують альпіністів-початківців для здобуття ними 3-го спортивного розряду. Відбуваються також сходження на значок «Альпініст України».

Залежно від мети є кілька видів альпініад:

  • масові навчальні;
  • спортивні;
  • ювілейні.

Усі альпініади проводяться відповідно до Правил змагань та сходжень. В Україні ці правила були обговорені та ухвалені рішенням Виконкому Федерації альпінізму і скелелазіння України від 03.02.2001.

Література

  1. Левковский Ю. В. Победители горных вершин. Владикавказ : Рухс, 2006. 240 с.
  2. Історія альпінізму України // Федерації альпінізму і скелелазіння України (офіційний сайт) 2012. URL : http://fais.org.ua/index.php?do=category&name=alpinism&article=2.
  3. Платонов В. Вершина духовного безсмертя: Про історію сходження на пік Шевченка (1939–2015). Дніпропетровськ : Арт-Прес, 2014. 222 с.
  4. Конончук Т. Шевченківська альпініада // Літературна Україна. 2015. № 11. С. 5.
  5. Школа альпинизма. Москва : Федерация альпинизма России, 2017. 384 с.

Автор ВУЕ

С. Ф. Матвєєв

Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Матвєєв С. Ф. Альпініада // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Альпініада (дата звернення: 13.05.2024).


Оприлюднено


Оприлюднено:
26.09.2019

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶