Алюміноз

Алюміно́з (від лат. alumen (aluminis) — галун і грец. νόσος — хвороба, захворювання), алюмінієвий пневмоконіоз, «алюмінієва легеня» — професійне захворювання, зумовлене впливом пилу алюмінію (Al) та його сполук. Належить до групи металоконіозів (або некварцевих пневмоконіозів).

Етіологія та патогенез

Металевий алюміній та його сполуки широко застосовують у промисловості. Працівники підприємств зазнають шкідливого впливу пилу та/чи аерозолів алюмінію під час виготовлення металевих фарб, штучних абразивів, піротехнічної пудри, добування та виплавляння бокситів, виробництва металічного алюмінію методом електролізу, лиття алюмінію та отримання його сплавів (латунь, дюраль), використання солей алюмінію (галунів) у текстильному виробництві та ін.

Механізм патогенетичної дії алюмінію на легеневу тканину пояснюється утворенням стійких комплексних сполук між алюмінієм та білками, імунопатологічними механізмами розвитку патології. У легеневій тканині відкладаються «алюмінієві тільця», розвиваються інтерстиціальні регенеративні розростання колаген-гіалінової сполучної тканини навколо бронхів і судин, спостерігається фіброзне потовщення альвеолярних перетинок й ущільнення альвеолярних стінок зі схильністю до дифузного гіалінозу. Легенева тканина втрачає еластичність, зменшується кількість альвеол. Патологічний процес супроводжується емфіземою та деформацією бронхіального дерева з розвитком бронхоектазів.

Клініка

Перші ознаки алюмінозу виникають за 6–12 місяців і навіть через багато років після впливу пилу алюмінію та його сполук.

Для алюмінозу характерним є швидке прогресування, виражена розбіжність між об’єктивними клінічними ознаками захворювання й рентгенологічними змінами в легенях (пневмосклеротичні зміни виявляються лише на пізніх стадіях захворювання, бо алюміній не поглинає рентгенівські промені). Накопичений у легенях алюміній продовжує негативно впливати й після припинення контакту з ним, що зумовлює неминуче клінічне прогресування захворювання.

На ранніх стадіях алюмінозу пацієнти скаржаться на схильність до застудних захворювань, напади кашлю, стиснення в грудях, млявість, задишку, що наростає, розлади з боку травного тракту, поганий апетит, біль у животі. Об’єктивні клінічні ознаки є незначними і свідчать про хронічний бронхіт. Однак спостерігаються виражені порушення показників зовнішнього дихання (за результатами спірометрії та бодіплетизмографії). На рентгенограмах органів грудної клітки зміни є мінімальними. Визначаються у вигляді симетричної і білатеральної посиленої сітчастості основної структури в середніх відділах легень, іноді з поодинокими грубими вогнищевими затемненнями дрібного й середнього розмірів.

У разі прогресування алюмінозу у хворих з’являється помітна задишка під час фізичного навантаження, а за важких форм — виражене диспное (задишка), потужний болісний кашель за найменшого фізичного навантаження. Об’єктивні клінічні ознаки свідчать про хронічний бронхіт, поєднаний із емфіземою. Наростають ознаки порушення функцій зовнішнього дихання. На рентгенограмах органів грудної клітки в легенях спостерігають злиття плямистих затемнень з утворенням смугастих або гомогенних ущільнень. Процес поширюється на верхівки легень. Корені легень стають розширеними й ущільненими, нагадують вигадливі рисунки за рахунок зміщення середостіння внаслідок порушення еластичності легеневої тканини. На відміну від антракозу й силікозу, при алюмінозі на пізніх стадіях немає вузлових утворень і пухлиноподібних ущільнень.

Діагностика

Основними методами діагностики алюмінозу є рентгенографія та комп’ютерна спіральна томографія.

Допоміжні методи — спірометрія та бодиплетизмографія.

Лікування та прогноз

Лікування — див. у статті Пневмоконіоз.

Прогноз — несприятливий. Для алюмінозу характерне швидке прогресування, навіть після припинення контакту з алюмінієм. На пізніх стадіях алюмінозу у хворих розвивається виражена легенева недостатність, легенева гіпертензія із серцевою недостатністю (правошлуночковою); ускладнення спонтанним пневмотораксом, що повторюється (як наслідок крайової емфіземи).

Профілактика

Див. у статті Пневмоконіози.

Література

  1. Hunter's Diseases of Occupations. / Ed. P. J. Baxter et al. 10th ed. London : CRC Press, 2010. P. 154, 1044–1045.
  2. Профессиональная патология: Национальное руководство / Под ред. Н. Ф. Измерова. Москва : ГЭОТАР-Медиа, 2011. C. 391–392.
  3. Профессиональные заболевания органов дыхания: Национальное руководство / Под ред. А. Г. Чучалина. Москва : ГЭОТАР-Медиа, 2015. С. 449–451.

Автор ВУЕ

Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Варивончик Д. В. Алюміноз // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Алюміноз (дата звернення: 13.05.2024).

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶