Американці

Америка́нці (англ. Americans) — політична нація, основне населення Сполучених Штатів Америки.

Характеристика

Територіальні межі розселення: у межах Сполучених Штатів Америки від Атлантичного океану на сході до Тихого океану на заході, від північного кордону Мексики на півдні до південного кордону Канади на півночі, а також у межах штатів Аляска (переважно на півострові Аляска (штат) і прилеглих островах) і Гаваї (у межах Гавайських островів); американці також складають основну масу населення низки острівних залежних територій США в Карибському морі й Тихому океані.

За етнічним складом більшість американців складають громадяни англосаксонського походження, однак у населенні США представлено багато інших етнічних груп: мексиканці, італійці, німці, поляки, китайці, євреї тощо. Під час переписів населення окреме означення «американці» не використовується, замість нього вживається низка альтернативних ідентифікацій расового, етнічного й конфесійного характеру. Це пов’язано з асиміляцією населення, культурною й соціальною взаємодією людей різних етнічних і расових груп.

Основною мовою спілкування американців є англійська, що викликано колоніальним минулим США і походженням більшості населення країни з Британських островів. У деяких штатах і округах офіційний статус мають також інші мови (іспанська, французька та ін.). У деяких залежних територіях сформовано сильну місцеву національну ідентичність, яка переважає над американською (Пуерто-Ріко).

Загальна чисельність американців — понад 300 млн. осіб. Понад 51% із них є протестантами (англіканство, пресвітеріанство, лютеранство, баптизм тощо). В країні також поширено католицизм, Церкву Ісуса Христа святих останніх днів, юдаїзм, іслам, православ’я, буддизм тощо.


Історичний нарис

Становлення американців як політичної нації розпочалося після заснування британських колоній, створення яких супроводжувалося знищенням і вигнанням місцевого корінного населення й завезенням чорношкірих африканців у якості рабів.

Розвиток американців як нації в колоніальну добу було пришвидшено соціально-економічним становищем колоній — Великобританія вивозила з них сировину й не була зацікавлена в економічному розвитку цих земель. До моменту проголошення незалежності США (1776) й Війни за незалежність США американці як нація в цілому сформувалися.

Упродовж другої половини 19 – середини 20 ст. етнічна структура нації американців змінювалася під впливом імміграції з Європи. Станом на тепер нащадки англосаксонських переселенців колоніальних часів і іммігрантів із Європи 19 – першої половини 20 ст. культурно й мовно асимілювалися між собою, іммігранти у 2–3 поколіннях за окремими винятками в повсякденному спілкуванні переходять на англійську мову. Вони складають найчисельнішу частину населення.

Поряд з європейськими іммігрантами, у 19 ст. до США почали прибувати вихідці з Азії, що призводило до більшої різноманітності етнічного складу. Нащадки чорношкірих рабів сформували особливо расово-культурну групу афроамериканців, яка перейняла англійську мову, однак має помітні культурні особливості. Чорношкірі іммігранти з країн Африки 20–початку 21 ст. упродовж короткого часу після натуралізації починають асоціювати себе з афроамерикацями.

Унаслідок упливів різних етнічних груп у США сформувалася своєрідна національна культура, яка знайшла вияв у американському кінематографі, театрі, музиці. Її складові стають елементами масової культури. У зв’язку з економічною потужністю, геополітичним значенням і науковим потенціалом США, американська культура має величезний вплив на світове культурне життя.

Література

  1. Simmons R. S. The American Colonies from Settlement to Independence. New York: W. W. Norton & Company, 1981. 452 зю;
  2. Бурстин Д. Американцы: национальный опыт. Москва: Изд. группа «Прогресс»—«Литера», 1993. 624 с.
  3. Crunden R. M. A Brief History of American Culture. New York: Routledge, 2015. 384 p.;
  4. Болховитинов Н. Американская цивилизация как исторический феномен. Москва: Наука, 2001. 498 c.

Автор ВУЕ

В. О. Пількевич


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Пількевич В. О. Американці // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Американці (дата звернення: 7.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
10.09.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶