(Перенаправлено з Амоніак)

Аміак

Аміак.png

Аміа́к, амоніак, NН3 [ лат. am(mon)iac(um), грец. ἀμμωνιαϰόν — смолиста камедь]  — найпростіша сполука Нітрогену з Гідрогеном. На атомі Нітрогену є вільна електронна пара, яка надає речовині основні властивості. Гібридизація атома Нітрогену близька до тетраедричної, тому молекула має форму правильної піраміди з атомом N у вершині, кут між зв’язками 108°, довжина зв’язку N–H — 1,64 Å.

Властивості

Фізичні властивості

Аміак — легкий безбарвний газ з різким характер. запахом, добре розчинний у воді (760 л у воді об’ємом 1 л за температури 20 °С), утворює гідрати складу NH3 · H2O та 2NH3 · H2O, трохи гірше розчинний у спирті етиловому, ацетоні, бензені, трихлорометані (хлороформі). За температури 0 °С та тиску 0,1 МПа маса аміаку об’ємом 1  л становить 0,771  г, температура кипіння  — –33,4  °С, температура замерзання  — –77,8  °С, отруйний. Рідкий аміак  — безбарвна рідина, густина якої 0,6814  кг/м3 за температури кипіння, сильно заломлює світло. Твердий аміак — безбарвні кристали кубічної форми. У рідкому аміаку молекули асоційовані, асоціація зберігається аж до критичної температури. Рідкий аміак під час випаровування вбирає багато тепла.

Хімічні властивості

Аміак здатен розчиняти різні солі й деякі метали. У середовищі кисню аміак горить з утворенням води й азоту. З кислотами утворює солі; з киснем повітря за участі каталізатора (платини) утворює оксиди Нітрогену, які легко перетворити на кислоту азотну (нітратну). Із солями та основами утворює сполуки складу АgСl · 2NН3, Сu(ОН)2 · 4NН3, СdSО4  · 4NН3 та ін. Унаслідок нагрівання з оксидами металічнпих елементів аміак відновлює їх. З лужними і лужно-земельними металами аміак утворює аміди металів, іміди та нітриди (NаNН2 , СаNН, АlN).

Добування

У природі аміак виділяється внаслідок гниття нітрогеновмісних органічних речовин. Найдавніший спосіб добування аміаку — з газів, що утворюються внаслідок коксування вугілля кам’яного. У промисловості аміак синтезують з азоту та водню за температури 300–500 °С та тиску 15– 100 МПа й участі каталізаторів: N2  + 3Н2 ⇄ 2NН3, НΔ = 5,2  кДж.

Використання

Аміак використовують у виробництві нітратної кислоти, добрив азотних, соди вуглекислої й вибухових речовин, у холодильних машинах, для азотування сталевих виробів. Розчин аміаку у воді застосовують у медицині.

Література

  1. Чабан В. І., Гирка А. Д., Коваленко В. Ю та ін. Безводний аміак — ефективне та економічно виправдане азотне добриво. Донецьк, 2010.
  2. Яструб  Т.  О., Кірсенко В. В., Коваленко В. Ф. Токсиколого-гігієнічне обґрунтування безпечності застосування аміаку безводного зрідженого в сільському господарстві з використанням автоматизованого комплексу Blu-Jet Land Runner ІІ // Укр. журн. з проблем мед. праці. 2012. № 3 (31).

Автор ВУЕ

Л. В. Кобріна


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Аміак // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Аміак (дата звернення: 7.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
25.07.2022

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶