Анагліфія

Анагліфія. Стереоокуляри
Анагліфія. Стереоскопічне зображення

Анаглі́фія (від грец. ἀνάγλυφος ― рельєфний) ― спосіб репродукування, що дає змогу одержати стереоскопічне зображення.

Історична довідка

Метод поділу стереомалюнків за допомогою кольорових фільтрів було запропоновано в 1853 фізиком В. Роллманом (1825–1905, Німеччина, ) і у 1891 вдосконалено Л. Д. дю Ороном (1837–1920, Франція), який назвав цей спосіб анагліфією. У 1936 Л. Ж. Люмьєр (див. Люм’єри) поліпшив характеристики світлофільтрів і показав перший анагліфний стереофільм.

Характеристика

Спостереження стереоскопічних зображень засновані на бінокулярному зорі людини, що дає змогу оцінювати форму та розташування навколишніх об’єктів. Анагліфія забезпечує можливість створювати ілюзію об’ємного зображення під час розгляду пласких малюнків. Метод полягає у використанні окулярів зі скельцями різного кольору й уможливлює перегляд стереоскопічного зображення на стереоекрані, на папері, на екрані телевізора, проектора, комп’ютера, розміщувати їх в Інтернеті. Для імітації кольорових фільтрів створено спеціальні комп’ютерні програми.

Анагліфний метод отримання стереоефекту для стереопари звичайних зображень полягає в кодуванні кольору зображень, призначених для лівого й правого ока. Глядач надягає окуляри, у які замість діоптричних скелець уставлено спеціальні світлофільтри. Найчастіше використовують червоно-сині або червоно-зелені стереоокуляри. Перегляд крізь червоно-сині окуляри дозволяє одержати однакову яскравість і контраст зображень для лівого й правого ока, тоді як перегляд крізь червоно-зелені окуляри зелений світлофільтр дає контрастніше зображення, ніж червоний, що суттєво погіршує стереосприйняття. Для виправлення цього недоліку зазвичай зменшують контраст червоного зображення й підвищують контраст зеленого.

У 1970-х режисер С. Гібсон (США) запропонував систему «Діп віжн» (англ. DeepVision), яка дозволила досягти натуральніших кольорів і покрити майже весь видимий спектр.

Застосування

Анагліфічні зображення застосовують для об’ємного зображення математичних функцій, географічних мап, моделей у промисловому дизайні, будівництві, архітектурі, а також моделей молекул, зокрема білків, нуклеїнових кислот. Анагліфію також використовують для створення стереозображень, стереокіно, стереоефектів у комп’ютерних іграх тощо.

Література

  1. Корнєєва А. М., Ткаченко В. П. Методика формування просторової уяви майбутніх інженерів із застосуванням динамічних стереоскопічних моделей. Проблеми інженерно-педагогічної освіти. Харків : Українська інженерно-педагогічна академія, 2006. Вип. 14–15. С. 251–259. URL: http://www.diat.edu.ua/files/stereo.pdf
  2. Майоров Н. А. Хорошо забытое стерео // Техника и технологии кино. 2011. № 2. С. 8, 9.
  3. Мелкумов А. С. Стереоскопический кинематограф. Москва : ВГИК, 2013. 142 с.
  4. Лозинський В. В., Андрейчук Ю. М. Картографо-топографічний словник-довідник. Київ, Львів : НУБІП Україна ; ЛНУ ім. Івана Франка, 2014. 256 с.

Автор ВУЕ

Редакція ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Анагліфія // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Анагліфія (дата звернення: 7.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
04.02.2018

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶