Аналіз ґрунту

Ана́ліз ґрунту — процедура визначення показників його складу, родючості та якості. Проведенню аналізу передує відбір зразків у польових умовах дослідження. Точність отриманих результатів залежить від кількості встановлених методик і їх дотримання. Проби відбирають згідно з вимогами ДСТУ й правилами підготовки ґрунту до аналізу.

Характеристика

У лабораторії ґрунт, доведений до повітряно-сухого стану, подрібнюють, просіюють через сито з діаметром отворів 1 мм. Рослинні рештки, уламки мінералів і ґрунтових порід відбирають, зважують і відкидають. Аналітичну пробу готують із лабораторної, відбирають середню за методом квадрату. Для окремих видів агрохімічного аналізу відповідними методиками передбачені особливості підготовки ґрунту. Аналіз ґрунту виконують з метою встановлення його поживного режиму, реакції рослин чи навколишнього середовища на технології вирощування, забруднення.

Різновиди

Залежно від мети проведення, аналіз ґрунту умовно поділяють на агрохімічний (хімічний), фізичний, мікробіологічний, хроматографічний, полуменево-фотометричний, потенціометричний. За проведення агрохімічного аналізу застосовують хімічні розчини для екстракції поживних речовин з ґрунту. Хімічну екстракцію майже завжди проводять зі зразками, які були попередньо висушені, розмелені й просіяні. У більшості аналізів оперують малими порціями наважок, за якими характеризують увесь зразок. Інші методи, зокрема потенціометричні, засновані на встановленні рівноваги в суспензіях. Фізичні методи застосовують для недеструктивних аналізів, наприклад, щоб встановити щільність, пористість ґрунту тощо. Більшість методів аналізу ґрунту стандартизовано національними або регіональними або організаціями, що працюють в галузі прикладної аналітичної хімії.

Застосування

До агрохімічно важливих аналізів належить визначення вологи, фізичних, фізико-хімічних показників, а також загальної органічної речовини, зольності, гумусу, поживного режиму — засвійних форм Нітрогену (азоту), Фосфору, Калію, обмінного Кальцію і Магнію. У специфічних аналізах, пов’язаних з якістю продукції, визначають уміст мікроелементів і важких металів, показники радіоактивного забруднення (Цезієм, Стронцієм, Плутонієм тощо). Для розчину виконують хімічні аналізи водних витяжок — карбонат-іонів СО3-, гідрокарбонатів-іонів НСО3-, хлорид-іонів Cl, сульфат-іонів SO42-.

Література

  1. Городній М. М. Агрохімічний аналіз. Київ : Арістей, 2005. 487 с.
  2. Господаренко Г. М. Агрохімія. 3-тє вид., перероб. і допов. Київ : СІК ГРУП Україна, 2018. 558 с.

Автор ВУЕ

Е. Г. Дегодюк


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Дегодюк Е. Г. Аналіз ґрунту // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Аналіз ґрунту (дата звернення: 7.05.2024).

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶