Анастасій І (імператор)

Солід імператора Анастасія І

Анаста́сій І (грец. Αναστάσιος Α΄; повне ім’я — Флавій Анастасій (лат. Flavius Anastasius; грец. Φλάβιος Αναστάσιος); бл. 430–431, м. Диррахій, тепер м. Дуррес, Албанія — 09–10.07.518, м. Константинополь, тепер м. Стамбул, Туреччина) — візантійський імператор (491–518).

Анастасій І (імператор)

(Αναστάσιος Α΄)

Справжнє ім’я Флавій Анастасій
Народження 430–431«–431» не може бути присвоєно заявленому типу числа типу зі значенням 430.
Місце народження Дуррес, Албанія
Смерть 09–10.07.518
Місце смерті Стамбул, Туреччина
Напрями діяльності політика

Життєпис

Походив з іллірійської аристократичної родини. Мати Анастасія I сповідувала аріанство. Отримав прізвисько Дикор (грец. Δίϰορος — двозіницевий) через різний колір очей — одне було карим, а інше —синім. Анастасій I зробив кар’єру при дворі візантійського імператора Зенона (правив у 474–475 та 476–491), на придворіній посаді силенціарія (особи, яка відповідала за тишу в імператорському палаці). Прийшов до влади після смерті Зенона завдяки шлюбу з його вдовою Аріадною. Перший візантійський імператор, коронований патріархом.

Діяльність

Зенон був ісавром за походженням, під час його правління багато урядових посад отримали уродженці Ісаврії (регіон на півдні Малої Азії). Через це невдовзі після приходу до влади Анастасію I довелося придушувати організоване ісаврами повстання, спричинені невдоволенням ісаврів від приходу до влади Анастасія I, а не Лонгіна (державного діяча, який обіймав посаду консула Візантії в 486 і 490).

Імператор провадив активну оборонну політику. Серед найважливіших війн Візантії під час правління Анастасія I — війна проти Персії (502–504), приводом для якої стало вторгнення перських військ до візантійської частини Вірменії, внаслідок якого було відновлено довоєнні кордони.

Ініціював будівництво низки масштабних оборонних споруд, зокрема т. з. Довгих стін (відомі також як Анастасієві стіни) завдовжки близько 56 км поблизу м. Константинополя для захисту його з півночі та фортеці Дара на кордоні з Персією (тепер у с. Огуз, провінція Мардін, Туреччина). Провів грошову реформу — запровадив мідну монету фолліс і кратні йому номінали. Тим поклав початок формування окремої візантійської монетної системи (до цього монети візантійських імператорів карбувалися відповідно до римської системи).

Анастасій I упорядкував податкову політику, зменшивши податковий тиск на міське населення. Сповідував монофізитство й відмовився визнавати Символ віри, ухвалений на Халкедонському соборі (451; див. Вселенські собори). Попри те, що Анастасій І на державному рівні підтримував монофізитське вчення, за його правління не відбувалося переслідувань тих, хто сповідував халкедонське православ’я.

Підтримка Анастасієм І монофізитів спричинила незадоволення серед населення м. Константинополя та прилеглих балканських провінцій. Ця ж політика призвела до повстання у Фракії під командуванням прихильника халкедонського християнства генерала Віталіана (513–515). Пізніші церковні письменники вживали щодо Анастасія І означення «Нечестивий».

Не залишив спадкоємця, тому після його смерті сенатом було організовано вибори нового імператора за участі армії та партії демів (одна з т. з. партій іподрому). Наступним імператором було обрано Юстина I.

Література

  1. Haarer F. K. Anastasius I: Politics and Empire in the Late Roman World. Cambridge : Cairns, 2006. 351 p.
  2. Kulikowski M. The Tragedy of Empire: from Constantine to the Destruction of Roman Italy. Cambridge : The Belknap Press, 2019. 424 p.

Автор ВУЕ

Редакція ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Анастасій І (імператор) // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Анастасій І (імператор) (дата звернення: 7.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
21.01.2020

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶