Андаманське море

Andaman.jpg

Андама́нське мо́ре — материкове окраїнне море на північному сході Індійського океану, східна напівзамкнена частина Бенгальської затоки. Назва моря походить від малайської форми імені індуїстського божества Ханумана або зі санскриту nagnamanaba — гола людина.

Андаманське море

Площа (кв.км.) 605000
Максимальна глибина (м) 4198
Півострови Індокитай, Малайський півострів
Острови Андаманські й Нікобарські острови
Впадають річки Іраваді
Країни М’янма, Малайзія, Індонезія, Таїланд
Порти Янгон, Пенанг, Лхоксеумаве


Географічне положення

На півночі та північному сході Андаманське море обмежене півостровом Індокитай, у який глибоко заходить затока Моттама (Мартабан), на сході — Малайським півостровом. Від Бенгальської затоки відділяється Андаманськими й Нікобарськими островами. На південному сході через Малаккську протоку сполучається з Тихим океаном. Площа акваторії Андаманського моря — 605 тис. км².

Характеристика

Значну частину східної та пнівнічної частин моря займає шельф із глибинами до 450 м (понад 40 % площі морського дна). Материковий схил дуже стрімкий, особливо між 12° та 14° північної широти, на захід від архіпелагу Мергуй. У центральній частині моря — глибоководна улоговина.

Максимальна глибина Андаманського моря — 4 198 м. Західна межа моря — тектонічно активна зона, зі складними розривними та складчастими дислокаціями, розташованими на стику двох літосферних плит. У рельєфі виражена дугою Андаманських та Нікобарських островів та паралельно розташованим ланцюгом підводних гір. У цій зоні відбуваються сильні землетруси (до М = 8,4), що формують руйнівні цунамі.

На півночі до Андаманського моря впадає річка Іраваді, яка виносить великий обсяг піщано-глинистих мас, що утворюють потужний шар пухких донних відкладів. Також річка Іраваді значно опріснює воду: біля її дельти, на півночі Андаманського моря, солоність становить 20–25 ‰, тоді як у центральній частині моря — 30,5–33 ‰. Характерні високі припливи та відпливи (до 7 м у затоці Моттама) та сильні сезонні течії.

Клімат Андаманського моря тропічний мусонний, на півдні — субекваторіальний, вологий і дуже теплий. Річна кількість опадів — до 2400 мм. Температура поверхневого шару води — у межах 26–29,5 °C.

Уздовж східного узбережжя Андаманського моря на літоралі (глибини 1,5–5 м) розкинулися «підводні луки» — великі за площею мілководні рівнини із заростями морських вищих водних рослин, що відрізняються багатим біорізноманіттям, зокрема тут мешкає кілька видів черепах та дюгоні, або морські корови. На мілководді живуть гребенясті крокодили (найбільші представники крокодилових), у відкритому морі — іравадійські дельфіни. У пелагічній зоні — близько 200 видів риб, з яких промислове значення мають макрель, ставридові, тунець.

Найбільші порти на східному узбережжі Андаманського моря — Янгон у М’янмі, Пенанг у Малайзії, Лхоксеумаве в Індонезії. Південна частина Андаманського моря та Малаккська протока є районами інтенсивного судноплавства, попри напади піратів на торгові судна, особливо впродовж 1990–2005 (див. Піратство міжнародне). Поширене культивування їстівних і перлинних молюсків. З 1970-х, особливо на узбережжі Таїланду, розвивається рекреаційна галузь із центром на о. Пхукет. Ведуться геологорозвідувальні роботи на нафту й газ.

Література

  1. Cavendish M. World and Its Peoples: Eastern and Southern Asia : in 11 vol. New York, 2007;
  2. Sampan P. Sustainable Fisheries in the Andaman Sea Coast of Thailand. New York, 2008;
  3. Devdas V., Varghese S., Kartikeyan M. et al. The Morphological Setup of Andaman-Nicobar Trench and Accretionary Prism: A Study Using Multibeam Bathymetry // Indian Journal of Geosciences. 2015. Vol. 69. № 3–4;
  4. The Andaman-Nicobar Accretionary Ridge: Geology, Tectonics and Hazards / Ed. by P. Bandopadhyay, A. Carter. London, 2017.

Автор ВУЕ

А. С. Івченко


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Івченко А. С. Андаманське море // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Андаманське море (дата звернення: 7.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
28.04.2020

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶