Антарктичний півострів

Острови і гори Антарктичного півострова

Антаркти́чний піво́стрівпівострів, частина Західної Антарктиди між Атлантичним океаном і Тихим океаном.

Географічне положення

Півострів витягнутий уздовж звивистої лінії приблизно на 1 200 км на північ і північний схід у напрямку Південної Америки.

Крайня північна точка — мис Прайм-Хед (63° пд. ш.).

Від узбережжя Південної Америки (мису Горн) його відділяє Дрейка протока завширшки близько 1 000 км. Розділяє море Ведделла на сході та Беллінсгаузена море на заході.

Характеристика

Ширина Антарктичного півострова — від 290 км на півдні до 24 км на півночі, неподалік від півострова Триніті.

Північна частина має назву Земля Ґреяма, південна — Земля Палмера, межа між ними проходить приблизно по 69-й паралелі південної широти.

Природа

Рельєф

Гірський ланцюг на півострові є продовженням Андського складчастого поясу. Найвища точка — гора Надії (3 239 м) — розташована в північній частині Землі Палмера. Висота гір зростає з півночі на південь.

У центральній частині розташоване льодовикове плато заввишки 1500–2000 м. Товщина льодовикового покриву в його межах становить близько 500 м.

Берегова лінія

Берегова лінія розчленована, з численним фіордами, протоками й островами. Найбільші з них розташовані біля західного узбережжя: о. Олександра І (площею 43,2 тис. км2), відділений від суші протокою Георга VI та постійно вкритий льодом; о. Аделейд; о. Анверс; острови Біско та інші.

На півночі лежить архіпелаг Південні Шетландські острови, відокремлений протокою Брансфілд. До східного узбережжя Антарктичного півострова прилягає великий льодовик шельфовий Ларсена площею близько 49 тис. км2.

Клімат

Клімат м’якший, ніж в інших регіонах Антарктиди, зокрема на західному узбережжі — антарктичний морський. Улітку приблизно 2,6 % території півострова вільні від льоду і снігу.

На півночі середня температура січня — від 0 до +4 °С, липня — від –7 до –15 °С. Середньорічна кількість опадів — від 610 мм на станції «Академік Вернадський» до 1 000 мм на Південних Шетландських островах.

Рослинний і тваринний світ

Для Антарктичного півострова й навколишніх островів характерне найбільше на материку біорізноманіття. Флора представлена мохами (понад 70 видів), лишайниками (понад 260 видів), а також 2 видами покритонасінних (щучник антарктичний, перлинниця антарктична). Тут мешкають понад 20 видів морських птахів, є 4 види пінгвінів, 5 видів морських котиків. Наземні ссавці відсутні.

Значення

На півострові та прилеглих островах сконцентровано найбільше в Антарктиді дослідних станцій. На острові Ґаліндез, за 7 км від західного узбережжя, розташована українська антарктична станція «Академік Вернадський». Станції також мають Велика Британія, США, Китай, Росія, Бразилія, Польща та інші.

Література

  1. Downie R., Fretwell P. Antarctic Peninsula // Encyclopedia of the Antarctic / Ed. by B. Riffenburgh. New York : Routledge, 2007. 666 p.
  2. Parnikoza I., Convey P., Dykyy I. et al. Current Status of the Antarctic Herb Tundra Formation in the Central Argentine Islands // Global Change Biology. 2009. Vol. 15 (7). P. 1685–1693.
  3. Клок С. В. Особливості вимірювання атмосферних опадів на Українській антарктичній станції Академік Вернадський // Український антарктичний журнал. 2010. № 9. С. 222–230.
  4. Antarctic Peninsula: a Visitor's Guide / Ed. by A. Fox. London : Natural History Museum, 2019. 144 p.

Автор ВУЕ

В. М. Чехній


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Чехній В. М. Антарктичний півострів // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Антарктичний півострів (дата звернення: 13.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
03.03.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶