Антидіуретичний гормон

Антидіурети́чний гормо́н (АДГ), вазопресин — гормон задньої частки гіпофізу (нейрогіпофізу). Поліпептид, який складається з 9 амінокислотних залишків, з’єднаних одним сульфідним містком. Синтезується з прогормону великими нейросекреторними клітинами гіпоталамуса: в результаті посттрансляційної модифікації утворюється гормон і транспортний пептид нейрофізин. По аксонах нейросекреторних клітин надходить у нейрогіпофіз, який є місцем накопичення АДГ і виділяється в кров за відповідної стимуляції, викликаної підвищеною концентрацією йонів натрію. У плазмі крові міститься 4–6 хв, у вільній, незв’язаній формі. Секреція АДГ регулюється переважно змінами осмотичного тиску та об’єму крові. Стимуляцію секреції АДГ викликає підвищення осмоляльності плазми крові, крововтрата, емоційний і фізичний стреси. Вивільнення АДГ гальмує адреналін. Основна функція — антидіуретична дія та підтримання артеріального тиску. Ефекти гормону виражені взаємодією з двома типами рецепторів. Взаємодія АДГ з V1-рецепторами гладеньких м’язів судин викликає підвищення концентрації йонів кальцію в клітинах. Унаслідок цього відбувається скорочення гладеньких м’язів кровоносних судин, звуження їх, що веде до підвищення кров’яного тиску. Впливає на гладенькі м’язи жовчного міхура, сечоводу, сечового міхура, шлунку, кишківника. Взаємодія АДГ з V2-рецепторами в клітинах ниркових канальців підвищує рівень циклічного аденозинмонофосфату, що активує фосфорилювання білків, які збільшують проникність мембран клітин для води та посилюють її реабсорбцію в кров із первинної сечі в нирках (антидіуретичний ефект). За нестачі АДГ виникає нецукровий діабет.

Література

  1. Осипенко Г. А. Основи біохімії м'язової діяльності. Київ : Олімпійська література, 2007. 200 с.
  2. Йосипів І. В. Дитяча нефрологія. Вінниця : Нова Книга, 2008. 520 с.
  3. Мойсеєнко В. О., Бондур В. В., Никула Б. Т. Нецукровий діабет: ниркова форма, анатомічна неповноцінність нефрона, порушення рецепторної чутливості до антидіуретичного гормону // Актуальні проблеми нефрології. 2016. Вип. 22. С. 13–23.
  4. Атаман О. В. Патофізіологія : в 2 т. 2-ге вид. Вінниця : Нова Книга, 2017. Т. 2: Патофізіологія органів і систем. 448 с.

Автор ВУЕ

Редакція ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Антидіуретичний гормон // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Антидіуретичний гормон (дата звернення: 12.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
18.03.2020

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶