Антиклерикалізм

Антиклерикалі́зм (від анти… і клерикалізм; грец. άντι — проти і κληρικός — клірик) ― суспільно-політичний рух та погляди, спрямовані проти світських і політичних привілеїв церкви, її злиття з державними інститутами, політичну діяльність духовенства і претензій церкви на вагомий (або вирішальний) вплив на суспільно-політичні процеси та виняткову роль у контролі суспільної освіти й моралі. Головні вимоги антиклерикалізму ― роздержавлення церкви, відокремлення церкви від публічної політики, неприпустимість входження осіб духовного стану до органів влади усіх рівнів, викладацького складу державних загальноосвітніх шкіл, заборона церковного землеволодіння та участі духовенства у комерційній діяльності.

Антиклерикальні погляди й дії можливі як з релігійних, так і нерелігійних позицій і переконань.

Історична довідка

Термін «антиклерикалізм» з’явився у середині 19 ст. у Західній Європі, передусім у Франції, внаслідок боротьби проти католицького абсолютизму, сакралізації влади Папи Римського та духовенства. Церква стала об’єктом критики вільнодумців і політичної опозиції за умов, коли її фактичне становище і діяльність увійшли в конфлікт з Новочасною ідеологією емансипації суспільства від церковного диктату та контролю.

Джерела ідеології антиклерикалізму — в ідеях Просвітництва 18 ст., Великої французької революції, лібералізму 19 ст. Під час революції у Франції було скасовано усі привілеї, якими користувалося духовенство від доби Середньовіччя, конфісковано більшість церковної власності; суспільне життя було звільнене від впливу церкви в питаннях реєстрації цивільного стану, сфери освіти, свободи совісті й віросповідання.

Поширення

Антиклерикалізм як ідеологія і практика став суттєвим чинником політичного життя в усіх католицьких регіонах світу ― Західній Європі, Північній та Латинській Америці. Антиклерикалізм був тісно пов’язаний, зокрема, з «культуркампфом» 1870-х у Німеччині, коли уряд щойно об’єднаної Німеччини розпочав боротьбу проти Ватикану стосовно питання контролю над закладами соціального захисту. У Франції внаслідок конфронтації між клерикалами і антиклерикалами в 1905 ухвалено закон про відокремлення держави і церкви. В США антиклерикальні погляди актуалізувалися на поч. 20 ст. як опозиція зміцнілому християнському фундаменталізму. Хвилі антиклерикальної активності поширювалися в різних кранах світу у періоди руйнацій монархічних форм правління, встановлення чи зміни авторитарних режимів (напр., у Португалії, Аргентині, Радянському Союзі тощо).

В Україні на межі 19 — поч. 20 ст. антиклерикалізм був притаманний значній частині національної інтелігенції на знак протесту проти одержавленого Російською імперією православ’я чи консерватизму та ультрамонтанства греко-католицького духовенства в підавстрійській Східній Галичині. Переважна частина духовенства політично схилялася до «правого табору», якому опонували ліберали, республіканці, соціалісти, що приєднували до своїх політичних програм вимоги антиклерикалізму.

У країнах західної демократії колись гострі конфлікти між клерикалами (незалежно від релігії) та антиклерикалами трансформувалися в одну з ліній напруг, що притаманні будь-якому демократичному суспільству.

Сучасний стан

У сучасному світі конфлікти, які можна назвати антиклерикальними, виникають між консервативними релігійними організаціями та секуляризованими суспільствами (наприклад, у мусульманських Туреччині чи Ірані, Ізраїлі, США). Вияви антиклерикалізму в сучасній Російській Федерації набирають форм суспільних або поодиноких протестів (зокрема, виступи проти клерикалізації освітньої сфери або акції панк-гурту «Пуссі Райот») проти інструменталізації Російської православної церкви з боку держави, одержавлення церкви.

З початком 21 ст. радикалізація ісламу та зростання у країнах Європи впливу правих партій (що спираються на християнський консерватизм і традиціоналізм), стали серйозними викликами суспільствам ліберальної демократії, цінностям і принципам відкритого й змагального суспільства.

Література

  1. Sanchez J. Anticlericalism: A Brief History. Notre Dame : Univ. of Notre Dame Press, 1972. 244 p.
  2. Bertocci P. A. Jules Simon: Republican Anticlericalism and Cultural Politics in France, 1848–1886. Columbia : University of Missouri Press, 1978. P. vi, 247.
  3. Anticlericalism: in late medieval and early modern Europe / ed. by P. A. Dykema, H.A. Oberman. Leiden: BRILL, 1994. 704 p.
  4. Rémond R. L'anticléricalisme en France : de 1815 à nos jours. Paris : Fayard, 1999. 420 p.
  5. Жилюк С. Формування радянського антицерковного законодавства у 60–70-х рр. ХХ ст. // Наукові записки [Національного університету «Острозька академія»]. Сер. : Історичне релігієзнавство. 2009. Вип. 1. С. 51–62. URL: http://nbuv.gov.ua/UJRN/NznuoairD2009_2009_1_8
  6. Добіжа В., Колесник О. Антицерковні кампанії радянської влади на Поділлі // Часопис української історії. 2017. Вип. 36. С. 35–44. URL: http://nbuv.gov.ua/UJRN/ChasUkr_2017_36_6

Автор ВУЕ

Н. І. Кочан


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Кочан Н. І. Антиклерикалізм // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Антиклерикалізм (дата звернення: 9.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
21.01.2020

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶